sobhe-no.ir
1147
دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
1
سرمقاله

مقصر کیست؟

پس از راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته » صورت گرفت ؛

وقوع حادثه دوباره در نطنز

نخست وزیر کره جنوبی در حالی وارد تهران شد که سرنوشت پول‌های بلوکه شده ایران همچنان تحت تاثیر فشارهای آمریکا قرار دارد

سئول در مظان پاسخگویی

نخست‌وزیر کره‌جنوبی برای انجام سفری دوروزه وارد ایران شد. این سفر پس‌ازآن انجام می‌شود که چندی پیش وزارت امورخارجه کره از آزادشدن نفتکش خود خبر داد. سفر مقام کره‌ای به ایران اهداف پیدا و پنهان زیادی دارد اما شاید مهم‌ترین علت آنکه از طرف ایران مهم ارزیابی می‌شود، تعیین‌تکلیف نهایی منابع مالی بلوکه‌شده در کره باشد.

گزارش «صبح‌نو» از دستفروشی‌ها و وضعیت معیشت مردم در روزهای تعطیلی کرونایی را بخوانید

مدیریت آکواریومی

علی جواهری / همه‌جا تعطیل است. هر روز کرونا ضربات خود را بر پیکره اقتصاد وارد می‌کند. اقشار ضعیف و متوسط جامعه در معیشت‌شان به مشکل برخورده‌اند. به‌همین‌دلیل، بعضی از مغازه‌ها که تعدادشان هم کم نیست به هشدار و ممنوعیت‌ها توجه نمی‌کنند و همچنان به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند. دستفروشی در خیابان‌های اصلی و راسته‌های تجاری رونق بیشتری نسبت‌به روزهای عادی پیدا کرده است. اغلب این دستفروشان تولیدکنندگان و کارگران صنوفی هستند که مجبور به تعطیل شده‌اند. واقعیت‌ها در سطح جامعه از بحران شدید اقتصادی خبر می‌دهد؛ موضوعی که دولت توجهی به آن ندارد و حتی به قانون‌هایی که در این شرایط سخت از طرف مجلس ابلاغ می‌شود هم اعتنایی نمی‌کند. گویی مسوولان گوش‌های‌شان را گرفته‌اند و چشم‌های‌شان را بسته‌اند. آنقدر وضعیت اقتصادی مردم سخت و بد شده است که مجبور به خرید نان و گوشت قسطی می‌شوند. یک نماینده مجلس هم خطاب به رییس‌جمهوری و دولتمردان می‌گوید: «در شرایط کنونی نمی‌شود با مدیریت آکواریومی وضعیت معیشت مردم را بهبود بخشید. متاسفانه دولتمردان ما در اتاق‌های دربسته می‌نشینند و برای معیشت مردم تصمیم می‌گیرند. دولت باید به میدان بیاید.»

گزارش «صبح‌نو» درباره هشدار وزیر بهداشت پیرامون بی‌توجهی به پروتکل‌ها را بخوانید

کرونا، بهار را سیاه خواهد کرد

محدودیت‌های کرونایی دو روز است که اجرایی شده‌اند. آمار کرونا هر روز در حال افزایش است. از سوی دیگر اظهار‌نظرهای متناقض مسوولان اجرایی و کادر درمانی کشور نشان می‌دهد که صدای واحدی از ستاد ملی مقابله با کرونا شنیده نمی‌شود یا اینکه حداقل در اخذ تصمیم‌های اجرایی و قاطع برای کنترل کرونا نگاه یکسانی وجود ندارد. این در حالی است که مردم از سوی مسوولان مخاطب قرار می‌گیرند و اینکه باید پروتکل‌ها را رعایت کنند که البته سخن درستی است، اما از سوی دیگر وزیر بهداشت ضمن طرح دوباره برخی گلایه‌ها گفته است که در روزهای آینده کرونا کل ایران را سیاه خواهد کرد.

اصلاح‌طلبان برای فرار از پاسخگویی نسبت‌به عملکرد دولت حمله به شورای نگهبان را از سر گرفته‌اند

متهمان طلبکار

احتمالا این مثل معروف را شنیده‌اید که عروس نمی‌توانست راه برود و می‌گفت زمین کج است؛ مثالی که در عالم سیاست بسیار مصداق دارد و کاربردی است. نظارت استصوابی یکی از همین زمین‌ها است که اصلاح‌طلبان به غلط بارها و بارها با طرح آن، از پاسخ و قبول مسوولیت اقدامات خود فرار کرده‌اند. در شرایط فعلی و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری1400 اصلاح‌طلبان برای فرار از پاسخگویی نسبت‌به عملکرد دولت تحت‌الحمایه خود و پیش از آن پاسخگویی نسبت‌به عملکرد چهارساله مجلس دهم، دوباره نظارت استصوابی را به مساله تبدیل کرده‌اند.

با استنکاف رییس‌جمهوری از اجرای 13 قانون مجلس صورت گرفت

شکایت مجلس از دولت

رفع تحریم‌ها باید براساس چه معیارها و شاخص‌هایی انجام شود؟

«آب نبات چوبی » راستی‌آزمایی چند ساعته

چندی است که مذاکرات 4+1 به منظور احیای برجام و بازگشت آمریکا به این توافق هسته‌ای در وین در حال برگزاری است. مذاکراتی که ایران بارها بر رفع کامل تحریم‌ها تاکید کرده و بیان داشته است که سیاست «حرف قطعی» جمهوری اسلامی ایران قابل چانه‌زنی نیست و هیچ توجیهی نمی‌تواند باعث تعدیل در ارکان این سیاست شود.

سریال جدید مهران مدیری، ‌عقب‌گرد محسوسی نسبت به «هیولا» محسوب می‌شود

سقوط با «دراکولا»

حدود دوسال پیش بود که مهران مدیری «هیولا» را برای شبکه نمایش خانگی ساخت. آن سریال هم مانند اکثر کارهای مدیری در فضای کمدی اجتماعی بود که در جاهایی به زیرشاخه موردعلاقه مهران مدیری، یعنی کمدی سیاه تنه می‌زد. فارغ از میزان موفقیت «هیولا»، حالا مجری «دورهمی» فصل دوم این مجموعه را با نام «دراکولا» تولید و راهی شبکه نمایش خانگی کرده است. «دراکولا» را امیر برادران نوشته و از بستر سامانه‌های آنلاین به صورت هفتگی درحال توزیع است. مهران مدیری، محمد بحرانی، نیما شعبان‌نژاد و سیما تیرانداز نقش‌های‌شان را از فصل قبل تکرار می‌کنند و بازیگران جدیدی به گروه بازیگر این فصل ملحق شده‌اند که شامل: ویشکا آسایش، گلاره عباسی، اندیشه فولادوند، بهنام تشکر، مرتضی زارع، احسان امانی، شکیلا سماواتی، مرجان مؤمنی، فرنوش نیک‌اندیش، حامد وکیلی و گلاره دربندی می‌شوند.

شماره‌های پیشین