sobhe-no.ir
1146
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
1
سرمقاله

عجله ممنوع

مناظره مجازی کرباسچی و تاج‌زاده شکاف‌های اصلاح‌طلبان را علنی کرد

شلیک شبانگاهی اصلاح‌طلبان به اصلاحات

شکاف میان تندروها و میانه‌روهای جبهه اصلاحات سال‌هاست که در این جبهه وجود دارد و باعث شده تا اصلاح‌طلبان در رسیدن به اهداف مشترک، دچار چالش و هزینه‌هایی شوند. حال این روزها و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری «کلاب‌هاوس» باعث شد تا این شکاف بار دیگر خود را نشان بدهد و پدران معنوی رادیکالیسم و عملگرایی در این فضا، مواضعی را علیه یکدیگر اتخاذ کنند. بامداد روز شنبه (20فروردین) چالش مهمی ‌میان غلامحسین کرباسچی، دبیرکل کارگزاران سازندگی و مصطفی تاجزاده و حمیدرضا جلایی‌پور به‌عنوان دو فعال مهم رادیکال به وجود آمد که باعث شد بسیاری از اختلافات اصلاحات بار دیگر در معرض دید قرار بگیرد.

روحانی سفرهای نوروزی را پنجمین دلیل موج چهارم کرونا در کشور دانست

چه تدبیری!

افزایش آمار مبتلایان روزانه کرونا و فوتی‌ها از یک سو و سخنان کادر درمانی کشور که این روزها در خط مقدم مقابله با کرونا حضور دارند نشان از بی‌تدبیری در تصمیم‌گیری برای تعطیلات نوروزی دارد، این موضوع در روزهای اخیر در بین افکارعمومی مطرح شده است و حالا سخنان رییس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا یکبار دیگر این مساله را مورد توجه قرار داده است. بسیاری از مردم و کارشناسان اعتقاد دارند اگر نوروز امسال نیز همانند نوروز سال‌99 محدودیت‌های جدی‌تری برای سفر در نظر گرفته می‌شد به‌طور حتم شاهد وضعیتی که الان درآن قرار گرفته‌ایم نبودیم. این مساله بیشتر زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که اخبار منتشر شده از سوی وزیر بهداشت درباره لزوم توقف سفرهای نوروزی نشان‌دهنده وضعیت خطرناک کرونایی و پیش‌بینی‌های کارشناسی است. با این وجود حسن روحانی که ریاست ستاد ملی مقابله با کرونا را نیز بر عهده دارد روز گذشته پنج دلیل برای وضعیت خطرناک فعلی کرونا در کشور را برشمرد و ماجرای سفرهای نوروزی را در رتبه آخر این ماجرا قرار داد. البته باید یادآوری کرد که آقای رییس‌جمهور در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی و پیش از آنکه تمام کشور به ناگهان در وضعیت قرمز کرونایی قرار بگیرد گفته بود: «از نظر من دوران اوج کرونا پشت سر گذاشته شده است.» با این وجود کرونا در کشور وارد چهارمین دوره اوج خود شده است.

عملکرد «بی‌بی‌سی فارسی» در ماجرای مرگ همسر ملکه انگلیس را بخوانید

عزاداران ملکه

سید پویا هاشمی / عملکرد عجیب و غیرحرفه‌ای بی‌بی‌سی در پوشش مرگ همسر ملکه انگلیس بیش از پیش پرده از وابستگی این رسانه با روباه پیر را برای همگان نمایان کرده است. دو روز پیش بود که رسانه‌ها خبر از فوت همسر ملکه انگلیس دادند. «پرنس فیلیپ» (دوک ادینبرو) همسر ملکه انگلیس در ۹۹سالگی درگذشت.

دیپلمات ها از فرصت شکستن قفل صنعت هسته‌ای برای رفع کامل تحریم ها استفاده کنند

تله لغو صوری تحریم‌ها

جواد بخشی / قفل زدن به صنعت هسته‌ای ایران خواسته‌ای است که غربی‌ها و به‌ویژه آمریکایی‌ها در نزدیک به دو دهه گذشته سرلوحه سیاست‌ورزی خود در مقابل تهران قرار داده‌اند. «تعلیق» غنی‌سازی با درصد بالا و کند کردن روند رو به رشد پیشرفت‌های هسته‌ای، حالا به بخشی از کارنامه غرب علیه ایران تبدیل شده است؛ کارنامه‌ای که ایران را برای سال‌های متمادی حتی از غنی‌سازی 20‌درصد محروم کرد و در برابر آن تقریبا هیچ امتیازی را در سبد ایران قرار نداد. «برجام» آغاز مسیری بود که دوباره صنعت هسته‌ای را دوقفله کرد ه واندوخته‌های گرانبهایی را بدون هیچ تضمینی تقدیم طرف مقابل کرد. حالا پس از چندسال دوباره با «قانون اقدام راهبردی» مجلس، سانتریفیوژها به گردش درآمده و دیروز نیز در پانزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای با حضو رییس‌جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی به نسل جدیدی از این سانتریفیوژها، گازدهی شد.

برخی اصلاح طلبان از قول مساعدتولیت آستان حرم امام خمینی؟ره؟ برای نامزدی در انتخابات آتی خبر دادند

زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی

با اینکه هنوز فضای انتخابات ریاست‌جمهوری1400 آن گونه که باید و شاید گرم و جنجالی نشده است، اما جریانات و احزاب مختلف بنا دارند با نشست‌ها و اظهارنظرهای انتخاباتی بر گرم‌تر شدن تنور انتخابات بیفزایند. در این میان، جریان اصلاح‌طلب با راه‌اندازی جبهه اصلاحات ایران به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 ورود کرده و اکنون این جبهه در حال تشکیل سازوکارهای انتخاباتی بوده و بررسی و تعیین شعارهای سراسری انتخاباتی، تدوین منشور اخلاقی اصلاح‌طلبان، طراحی و تدوین پیش‌نویس راهبردهای کلان در گفتمان اصلاح‌طلبان، طراحی و تدوین الگوی مناسب برای راه‌اندازی ستاد انتخاباتی، تعیین شرایط حمایت از نامزدهای انتخاباتی از جمله ماموریت‌ کمیته‌های این جبهه است.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با نامزد چهره سال هنر انقلاب، افشین علا؛

دیدار با امام مسیر زندگی‌ام را عوض کرد

سید پویا هاشمی / توجه به نگاه شهید آوینی شاید بسیار مهم‌تر از برگزاری مراسم‌هایی با نام او باشد که همین زنده نگه‌داشتن نگاه هم باعث ماندگاری این سید شهیدان اهل قلم خواهد شد.امسال هم مثل هر سال در ایام شهادت سیدمرتضی آوینی، سید شهیدان اهل قلم که مصادف با هفته هنر انقلاب اسلامی است، حوزه هنری اقدام به انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی کرده که این‌بار به‌دلیل شرایط خاصی که در سال گذشته حوزه فرهنگی کشور گذرانده، شاید خاص‌تر سال‌های قبل باشد؛ هم در انتخاب کاندیدا‌ها و هم در نحوه برگزاری. افراد بسیاری انتخاب چهره سال هنر انقلاب را در مقابل خیل تلاش‌های تقریبا هیچ بخش‌های دیگر فرهنگی حرکتی مثبت و قابل تامل می‌دانند و برخی نیز می‌گویند که باید کارهای بسیاری در این حوزه انجام داد و نباید به همین موضوع اکتفا کرد.حال آنچه بسیار در این حوزه اهمیت دارد جایگاه این حرکت فرهنگی در بین هنرمندان متعهد انقلابی است که باید حتی بیش از این مورد توجه قرار گیرد.همین اهمیت و تفاوت ما را بر آن داشت تا با افشین اعلاء، شاعر و نویسنده ایرانی که خود نیز از کاندیدا‌های همین دوره است به گفت‌وگو بنشینیم و با او درباره جایگاه این حرکت فرهنگی و درعین‌حال شاید ضعف‌ها و قوت‌هایی که باید مورد توجه قرار گیرد، سخن بگوییم که در ادامه می‌خوانید.

شماره‌های پیشین