sobhe-no.ir
1145
شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
1
محمد سلامتی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

نباید تاوان حمایت از روحانی را بدهیم

حسام رضایی / تقدم «وحدت ایدئولوژیک» بر «وحدت استراتژیک» خط‌مشی سازمان مجاهدین انقلاب در دوره دوم فعالیت خود از ابتدای دهه70 تا هنگامه انحلال بود. این طریقت سیاسی برای آن اتخاذ شد تا سازمان به سرنوشت تجربه اول که در دهه60 تشکیل و پس از یک دوره چندساله به زوال رفت، دچار نشود. محمد سلامتی، مدیرمسوول «نشریه عصر ما» (ارگان مطبوعاتی سازمان) که تقدم و تأخر مزبور را تئوریزه کرده بود، امروز بار دیگر از وحدت ایدئولوژیک اصلاح‌طلبان و لزوم حمایت تام و تمام ایشان از گزینه‌ای خالص با مرام اصلاح‌طلبی در انتخابات1400 دفاع می‌کند و می‌گوید: «جبهه اصلاحات تصمیم دارد کاندیداهای اختصاصی خود را در انتخابات آینده معرفی کند». سلامتی که از ابتدای آغاز‌به‌کار دوره دوم فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب تا سال89 دبیرکل بود، در گفت‌وگو با «صبح‌نو» در پاسخ به این سوال که با توجه به حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی و دولت او، آیا مردم در 28خرداد به اصلاحات اعتماد و اعتنا خواهند کرد، تاکید کرد: «اصلاح‌طلبان نباید تا ابد، تاوان حمایت از روحانی را بپردازند». در ادامه، گفت‌وگوی محمد سلامتی، کنشگر اصلاح‌طلب را از نظر خواهید گذراند.

نا آرامی‌های پسابرگزیتی در ایرلند شمالی منجر به زخمی شدن 55 پلیس شد

آشوب در بریتانیا

بلفاست، پایتخت ایرلند شمالی، دیشب برای هفتمین شب پیاپی، صحنه معترضان پسابرگزیت بود. تشدید درگیری‌ها که با آتش زدن خودروها، حمله به پمپ‌بنزین و نیروهای پلیس و استفاده معترضان از بمب‌های دست‌ساز همراه بود، باعث شد پلیس با آب‌پاش معترضان را متفرق کند. گزارش‌ها حاکی است که در جریان درگیری‌های اخیر دست‌کم ۵۵پلیس زخمی و شمار قابل‌توجهی از معترضان بازداشت شدند؛ اعتراضاتی که می‌تواند زمینه استقلال ایرلند را فراهم کند.

بایدن و تیم او با مواضع ضدونقیض درباره برجام به دنبال چه هستند؟

نسیه‌های آمریکایی

جواد بخشی / «ایران هسته‌ای» سال‌هاست که دغدغه مقامات آمریکایی شده است؛ روسای‌جمهوری این کشور در ادوار مختلف با پرداختن به این موضوع خود را در کانون توجه مردم آمریکا و جهان قرار‌داده‌اند. «بایدن» نیز از این مساله مستثنا نیست. «جو» در کارزار انتخاباتی علیه ترامپ بسیار از مناقشه هسته‌ای با ایران بهره برد و خود را در برجام تصور می‌کرد؛ بدون اینکه بگوید خیالاتش، حضور بدون دادن امتیاز و رفع تحریم‌هایی است که مردم ایران را در سال‌های گذشته بسیار متضرر کرده است.

درباره مستند «آقامرتضی» و حواشی‌اش

آوینی هنوز «تعریف» نشده، نگران «تحریف» او هستیم؟

سید علی سیدان / جوانی از خیل جوانان دلبسته شهید آوینی، مستندی ساخته درباره این شهید. این جوان سال‌هاست که مساله‌اش آوینی بوده و درباره او پژوهش کرده و کتاب نوشته است. او حالا با دست یافتن به آرشیو چند مستند که پیش از این درباره آوینی ساخته شده و گرفتن چند مصاحبه تولیدی، مستندی را در چند قسمت ساخته است با نام «آقا مرتضی».

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با نامزد چهره سال هنر انقلاب اسلامی؛

باید از همایش‌ها فرار کنیم

فرارسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی موضوعی است که ما را بر آن داشت تا با هنرمندان این عرصه تعامل و گفت‌وگو کنیم. آن صدای شیوا و مهربان که با طمأنینه صحنه‌های جنگ را طوری برای مخاطبان به تصویر می‌کشید که گویی داستان عاشقانه بین مجنون و لیلی بود در همین روز‌ها و در بین رمل‌های فکه از بین مردم پر کشید و آخرین نشانه آوینی بودن خود را به مردم این زمین خاکی نشان داد. حال شاید از آن شخصیت فرهنگی بزرگ که به جرأت می‌توان گفت بیشترین تاثیر را در ماندگاری ایام دفاع مقدس در فرهنگ پایداری مردم کشورمان داشته آثار کمی باقی مانده که یکی از آن‌ها جشنواره هنر انقلاب اسلامی است. آن چیزی که در پس این هفته بسیار باید مورد توجه قرار گیرد نشان دادن ابعاد شخصیتی این شهید بزرگوار برای جامعه فرهنگی کشور است. یکی از برنامه‌هایی که در این مسیر شاید توانسته اندکی کمک‌کننده باشد همین جشنواره انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی است.همین اهمیت باعث شد تا برای درک بیشتر این جشنواره گفت‌وگویی داشته باشیم با علی حدادی‌اصل، عکاس و نامزد چهره سال هنر انقلاب اسلامی که در ادامه می‌خوانید.

«صبح‌نو» روند هشدارهای وزیر بهداشت درباره سفرهای نوروزی و موج جدید کرونا را بررسی می‌کند

وزير تنها

از روزهای نخست اسفند98 که اعلام شد بیماری کرونا در ایران مشاهده شده است تا امروز که 21فروردین 1400 است و موج چهارم کرونا در کشور آغاز شده، کادر درمانی کشور متحمل بیشترین زحمت شده است. در این میان، وزیر بهداشت و درمان با وجود برخی انتقادهایی که به وی وارد است اما مرد تنهایی است که صدایش به جایی نرسیده و گویا دولتمردان دیگر علاقه‌ای به حرف‌های او ندارند. نمونه این مورد را باید در هشدارهایی دید که دکتر سعید نمکی و معاونانش از اوایل اسفند99 مدام در رسانه‌ها مطرح کردند تا مردم و دیگر مسوولان را متقاعد کنند در ایام تعطیلات نوروز بی‌خیال سفر و دیدوبازدید و دورهمی‌ها شوند. اگرچه بسیاری اعتقاد دارند مردم هم در یک‌سال گذشته از لحاظ روحی و روانی خسته شده‌اند و نیاز است سفر کرده یا دیداری با دوستان و آشنایان تازه کنند اما از سوی دیگر، واقعیت امر چهره هراسناک کروناست که در یک‌سال گذشته موجب ازدست‌دادن بیش از 64هزار هموطن شده است. برخی از این درگذشتگان افرادی هستند که متاسفانه به پروتکل‌های بهداشتی عمل نکرده یا آن‌ها را جدی نگرفته‌اند تا خانواده‌های‌شان را عزادار کنند. برخی دیگر از فوتی‌ها نیز گرفتار سهل‌انگاری اطرافیان خود در رفت‌وآمدها و رعایت نکردن اصول بهداشتی شده‌اند. اگرچه هر روز در سال گذشته درباره رعایت کردن پروتکل‌ها نکات بسیاری گفته شده است و دیگر کسی نمی‌تواند ادعا کند که از این اصول بهداشتی خبر ندارد. اما روی دیگر اوج‌گیری دوباره کرونا در کشور بی‌توجهی مسوولان بالادستی به هشدارهای وزیر بهداشت و کادر درمان است. اینکه چرا برای ممنوعیت سفرهای گسترده تصمیم‌گیری نشد و حتی چند روز قبل گفته شد که دوران اوج کرونا پشت سر گذاشته است، سوالات بسیاری برای مردم ایجاد کرده است.

سرمقاله

خطر سیاست داخلی برای دیپلماسی

شماره‌های پیشین