sobhe-no.ir
1144
چهارشنبه، ۱۸ فروردین ۱۴۰۰
1
سرمقاله

سوزن و جوالدوز

حسام‌الدین آشنا به دنبال فراری‌دادن دولت از بحران مرغ است

ارسال پرونده گرانی‌ها به قوه قضاییه

دولتی که با شعار تدبیروامید روی کار آمد و می‌خواست مشکلات کشور را در صد روز حل کند، حال اما بعد از گذشت هشت‌سال به کشتارگاه امید تبدیل شده است و دولتمردان هم به‌جای اقدام و عمل برای رفع مشکلات با دو سیاست در حال تدبیر امور کشور هستند: سیاست مذاکره با غرب و سیاست فرافکنی و انداختن مشکلات به گردن دیگران.

چرا معاون اول دولت مواضع تند اتخاذ می‌کند؟

پالس جهانگیری به رادیکال‌ها

تندروی در عین مظلوم‌نمایی؛ این دو سیاست را باید مهم‌ترین وجه کنشگری معاون اول رییس‌جمهوری طی ماه‌های گذشته بدانیم. آقای معاون اول می‌داند در صورت ادامه روند موجود، او و دیگر چهره‌های تاثیرگذار دولت عملا هیچ شانسی برای موفقیت در انتخابات‌1400 را ندارند، پس تا می‌شود باید منتقدان را با الفاظ تند نواخت و در قامت مخالف وضع موجود و منجی مشکلات، ظاهر شد. با این ظاهرسازی‌ها، جهانگیری به‌دنبال جلب نظر کدام بخش از جبهه اصلاحات است؟

رییس انجمن مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از نگرانی تولیدکنندگان گفت

کسی پیگیر تامین نهاده ها نیست

علی جواهری / هزار و یک سوال پشت گرانی مرغ وجود دارد که هنوز جواب مشخصی برای‌شان وجود ندارد. واقعا نهادی باید در این رابطه پاسخگو باشد به راستی چه کسی باید برای حل این مساله راه‌حل بدهد؟ صف‌های طولانی که برای تهیه مرغ تشکیل می‌شود نشان از بی‌تدبیری و بی‌برنامگی مسوولان در نحوه توزیع دارد. از یک‌سو شکوه مرغ‌فروشان از نحوه قیمت‌گذاری در میان است و نمی‌توانند با میزان مرغی که از کشتارگاه می‌گیرند دخل و خرج‌شان را درست کنند. از طرف دیگر، محمد یوسفی، رییس انجمن مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید: مرغداران یکی پس از دیگری با ضرر روبه‌رو هستند و به سمت تعطیلی می‌روند. درحالی‌که دولت خبر از تامین 100درصدی نهاده‌ها با ارز 4هزارو 200تومانی را به مرغداران می‌دهد؛ مرغداران در انتظار عمل به این وعده هستند؛ وعده‌ای که به گفته یوسفی، اگر عملی نشود باید شاهد افزایش قیمت مرغ در در ماه‌های آتی باشیم.

کارگردان یک مجموعه مستند متفاوت با موضوع شهید آوینی در گفت و گو با «صبح‌نو» تاکید کر

تصویری صریح و منصفانه از «آقامرتضی»

پخش مستند هفت قسمتی «آقا مرتضی» به کارگردانی سیدعباس سیدابراهیمی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر از یکشنبه ۱۵فروردین هر شب ساعت ۲۰ از شبکه سه سیما آغاز شده است. همچنین همزمان با نمایش این مستند از تلویزیون، پلتفرم‌های اینترنتی فیلیمو، فیلم گردی و عماریار نیز این اثر را در بستر پخش خود قرار خواهند داد. مستند «آقا مرتضی» که محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج و تولیدشده در خانه مستند انقلاب اسلامی است روایتی متفاوت و بدون سانسور از زندگی شهید اهل قلم سید مرتضی آوینی است. سیدمرتضی آوینی در شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند. او از کودکی با هنر انس داشت. شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌کرد. به گفته بسیاری از آشنایان و نزدیکان آوینی، او در جوانی متحول شد و زندگی او در آغاز دهه۱۳۴۰ با سال‌های انقلاب فرق بسیار داشت.

مذاکره‌کنندگان ایرانی برای لغو کامل تحریم‌ها مذاکره کنند نه مذاکره برای مذاکره

«گام به گام» ممنوع

جواد بخشی / شاید «امتیاز حداقلی» در برابر کسب «امتیاز حداکثری» راهبردی باشد برای حضور آمریکا در وین؛ محلی که اعضای کمیسیون مشترک برجام دیروز در آن دور یک میز نشستند. 1+4 و ایران حول محور برجام به گفت‌وگو نشستند؛ گفت‌وگویی که اظهارات و مواضع مقامات آمریکایی و دیگر کشورها در روزهای اخیر اهمیت آن را بیش‌ازاندازه بالا برد.«مذاکره برای مذاکره»، حالا نقشه جدید کاروان مذاکراتی کاخ سفید شده است؛ سردمدارانی که با فریب افکار عمومی و دروغ بازگشت به برجام به مصاف ترامپ رفته بودند. فرجام برجام اگرچه درس عبرتی برای جهانیان شد چرخ‌های اقتصاد و سانتریفیوژهای ایران را از چرخیدن بازداشت.

شماره‌های پیشین