sobhe-no.ir
1143
سه شنبه، ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
1
سرمقاله

افزایش قیمت تا کجا؟

چرا عارف از نهاد اجماع ساز جدا شده است؟

شورش عارف

سکوت عارفانه «آقای سکوت» حالا مدت‌هاست از خانه ملت به میانه ملت کشیده شده است. فردی که ردای ریاست جمهوری را برازنده خود می‌دانست با انصراف کور و بی‌هدف در انتخابات ریاست جمهور حتی معاون اولی و وزارت را نیز دور از دسترس خود می‌بیند.

جبهه اصلاحات ایران در نامه‌ای خطاب به بایدن خواستار بازگشت آمریکا به توافق برجام شد

سیاست التماسی

در شرایطی که سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان، اخیرا اعلام کرد که هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا در جریان مذاکرات آتی 1+4 در وین وجود نخواهد داشت، جبهه اصلاح‌طلبان ایران روز گذشته در نامه‌ای خطاب به بایدن رییس‌جمهوری آمریکا خواستار بازگشت این کشور به برجام شدند؛ نامه‌ای که می‌توان از آن به دادن گرای انتخاباتی به آمریکا یاد کرد.

تعدادی افسر بازنشسته ترکیه پس از صدور بیانیه‌ای علیه اردوغان، بازداشت شدند

هراس از تکرار کودتا

روح‌الله فرقانی / درپی اقدام 103افسر بازنشسته نیروی دریایی ترکیه در صدور بیانیه‌ای علیه دولت ترکیه، مقام‌های آنکارا از صدور حکم بازداشت 10نفر از افسران بازنشسته ارتش این کشور خبر دادند؛ اقدامی که نگرانی‌ها از تکرار دوباره کودتا در این کشور نامیده شد و دادگاه این کشور برخی دریاداران را بازداشت کرد و انتظار می‌رود تعداد بازداشتی‌ها در روزهای آتی نیز افزایش یابد.۱۰۳افسر بازنشسته ارتش ترکیه در بیانیه‌ای جنجالی از اقدام دولت اردوغان در خروج از پیمان مونترو و تاسیس کانال آبی جدید در استانبول به‌شدت انتقاد کردند. در این بیانیه آمده که دولت ترکیه تلاش دارد جایگاه نیروهای مسلح را کاهش داده و آن‌ها در برابر عدول از مسیر ترسیمی آتاتورک خواهند ایستاد. نگرانی‌ها از تکرار کودتا در ترکیه مخالفان دولت ترکیه و کشورهای غربی با اجرای پروژه کانال استانبول مخالف هستند. همزمان اردوغان می‌گوید که این کانال حاکمیت ترکیه را تضمین کرده و موجب درآمدزایی است.

ایران درگیر موج چهارم کرونا شده است

شهرها قرمز می‌شوند

ایران از سمت غرب در حال قرمز شدن است و تا چند روز آینده استان‌های شرقی کشور هم درگیر وضعیت خطرناک کرونایی خواهند شد. این مورد را روز گذشته وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد. بر اساس جدیدترین اطلاعاتی که از سوی وزارت بهداشت و درمان و توسط اپلیکیشن ماسک منتشر شده است از روز گذشته استان‌های بسیاری در کشور قرمز شده‌اند. بر این اساس، ۴۲شهرستان شامل هفت مرکز استان از روز دوشنبه در وضعیت قرمز قرار گرفتند. همچنین ۵۴شهرستان از جمله ۶مرکز استان اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد از دیروز نارنجی شدند.

همسایه شمال غربی ایران این روزها با ویروس منحوس درگیر شده است

روزهای بحرانی کرونا در ترکیه

سمیرا کریمشاهی، دانشجوی ارشد مطالعات خاورمیانه، دانشگاه تهران - ترکیه این روزها با مشکلات متعدد و بعضا بحرانی رو در رو شده است. ماه‌ها از استقرار دولت جدید در کاخ سفید می‌گذرد اما همچنان ابهام در چشم‌انداز روابط واشنگتن_آنکارا در دوران بایدن، نگرانی ترک‌ها را مرتفع نکرده است. از طرفی دیگر دولت اردوغان در زمینه اقتصادی و ارزی خود را در خطر می‌بیند و تمهیداتی مانند کمک از سرمایه قطری یا تعویض متعدد رییس بانک مرکزی و مقامات اقتصادی تا اینجای کار راهگشا نبوده است و ثبات اقتصادی که در دورانی برگ برنده دولت حاکم و حزب عدالت و توسعه به منظور پیشی گرفتن از رقبا در جلب آرای مردم ترکیه بوده این روزها به پاشنه‌آشیل آن‌ها و ابزار امیدواری مخالفان دولت اردوغان برای کنار زدن حاکمیت دو دهه‌ای حزب او تبدیل شده است. اما غیر از تمام این‌ها نباید ویروس منحوس و مشکلات آن را در همسایه شمال غربی ایران نادیده گرفت.

اصلاح‌طلبان با هدف بازسازی وجهه اجتماعی مخدوش خود، مشغول جداکردن سهم خود از دولت روحانی هستند

چرخاندن ديرهنگام فرمان

هر چه به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 نزدیک‌تر می‌شویم، پروژه برائت از دولت اعتدال شدت بیشتری به خود می‌گیرد. جریان اصلاحات که همپایی و همنوایی با دولت روحانی و اعتدالیون را بزرگ‌ترین مانع و رادع بر سر خوش‌اقبالی خود در انتخابات در پیش می‌بیند و می‌داند، تدریجا مشغول منفک کردن خرج خود از حساب ناحساب دولت مستقر است؛ این روندی است که دولتی‌ها از آن دل خوشی ندارند.

شماره‌های پیشین