sobhe-no.ir
1142
دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۴۰۰
1
قصد ظریف از فاصله انداختن با لاریجانی چه بود؟

جدایی ظریف ‌ از کمپین راست میانه

جواد بخشی / چشــــــمه‌«چشـــــــمک» اعتدالیون به ظریف و رفقایش حالا در آستانه انتخابات گویا خشک شده است. همکاری و همراهی برای تصویب 20دقیقه‌ای برجام در مجلس لاریجانی و حمایت از مواضع و رفاقت با وزیر خارجه، در ایستگاه انتخابات شکل دیگری به خود گرفته است؛ حالا گویا در بر همان پاشنه نمی‌چرخد.

پاسخ معاون اول دولت به صف مرغ و دلار 25 هزار تومانی

نمی‌گذارند كار كنیم

سفیدسازی از عملکرد دولت و انداختن همه تقصیرها به گردن منتقدان، سیاست اصلی این روزهای دولتمردان تدبیر و امید است. ایشان درعوض پاسخگویی نسبت‌به عملکرد هشت‌ساله خود، از موضع طلبکار ظاهر شده و منتقدان پاستور را به مانع‌تراشی متهم می‌کنند.

مذاکرات برجامی وین باید چه مسیری را طی کند؟

گفت وگو برای لغو تحریم ها ، نه سیاست داخلی

فردا سه‌شنبه قرار است در وین نشستی برای احیای برجام برگزار شود. هرچند که گفته شده آمریکا و ایران قرار نیست دیدار مستقیمی بایکدیگر داشته باشند، اما تیم ایرانی باید هوشیار باشد که مذاکره برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها، به مذاکره برای احیای مذاکره تبدیل نشود.چرا‌که دولت جدید آمریکا نیز در این چند‌ماه نشان داده به‌دنبال حفظ میراث ترامپ است و شیرینی امتیاز گرفتن و امتیاز ندادن‌هایش را نمی‌تواند فراموش کند.

ولیعهد پیشین اردن، همراه با ۲۰ تن دیگر به دلیل کودتا بازداشت شد

شکست طرح کودتای سعودی

روح‌الله فرقانی /اردن در حالی این روزها دستخوش تحولات سیاسی و کودتای نافرجام شد که وجود این گونه حوادث در این کشور پادشاهی پیش‌بینی می‌شد؛ موضوعی که «مجید صفاتاج»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: نیمی از جمعیت اردن، فلسطینی هستند و گرایش اخوانی دارند. همانطور که در ترکیه کودتاخیز، گرایش اخوانی داشتیم، این وضعیت موجود در جهان اسلام چهره خودش را در جاهای دیگر هم نشان می‌دهد و اردن هم یکی از این کشورهایی است که بی‌نصیب نمانده از این قضیه و می‌توان گفت که همانند قاهره یا آنکارا، شاید این‌بار این موضوع در امان تکرار شود.

هشدارهای مسوولان و کادر درمانی کارساز نبود

مردم در خوان چهارم کرونا

شد آنچه نباید می‌شد و حالا خان چهارم کرونا پیش روی ملت ایران قرار گرفته است. هشدارهای مسوولان و کادر درمان در یک ماه گذشته کارساز نبود و سفرهای متعدد ایرانیان در تعطیلات نوروز موجب شد که کرونا به خوبی و راحتی در کشور بچرخد و حالا علائم دوران ترسناک خود را بروز دهد. این در حالی است که کادر درمانی کشور اعتقاد دارند اصل ماجرا از حدود یک هفته دیگر شروع خواهد شد. اگرچه در روزهای گذشته نیز تعداد مبتلایان جدید کرونا پنج رقمی شده و روزانه بیش از 100‌هموطن جان خود را از دست داده‌اند تا خانواده‌های‌شان داغدار شوند. حالا استان‌های بسیاری در کشور در آستانه تغییر رنگ بوده و رنگ قرمز انتظار بسیاری از این پهنه‌ها را می‌کشد. چه آنکه روز گذشته نیز وضعیت برخی استان‌ها و شهرها اعلام شد و البته استان البرز در همسایگی استان تهران نیز به رنگ قرمز درآمد تا کل استان تهران نیز در روزهای آینده در انتظار وضعیت قرمز باشد. اما وزیر بهداشت و درمان نیز روز گذشته در این باره اظهار داشت: در آینده نزدیک شاهد تغییر متغیرهای رنگ‌بندی‌های شهرهای کشور و در نظر گرفتن مولفه‌های تاثیرگذار مانند ویروس جهش یافته خواهیم بود و محدودیت‌ها متناسب با رنگ‌بندی‌های جدید، ابلاغ خواهد شد. اما غیر از محدودیت‌هایی که برای شهرهای قرمز و نارنجی در داخل کشور وضع شده است باید دید که در روزهای آینده تصمیماتی از بابت توقف سفر به برخی کشورهای همسایه به‌خصوص ترکیه که حالا خود نیز وضعیت خوبی از بابت کرونا ندارد گرفته خواهد شد یا خیر.

«صبح‌نو» با تهیه‌کننده «زنانی که با گرگ‌ها دویده‌اند» به گفت‌وگو نشست

استقبال یک تهیه‌کننده از توقیف فیلم‌اش

بیش از سه سال از تولید فیلم سینمایی «زنانی که با گرگ‌ها دویده‌اند» می‌گذرد و باوجود حضور چندباره این فیلم در جشنواره‌های بین‌المللی، هنوز شورای صدور پروانه نمایش در ایران، برای این فیلم مجوز نمایش صادر نکرده است. این فیلم ساخته «امیراطهر سهیلی» فیلمساز مشهدی با بازی «لعیا زنگنه» در مشهد تولید شد؛ فیلمی که به حضور بانوان در عرصه دفاع مقدس پرداخته است، اما حالا با عدم صدور مجوز نمایش روبه‌رو شده است.

سرمقاله

در اتاق مجاو ر نشست 1+ 4چه خبر است؟

شماره‌های پیشین