sobhe-no.ir
1139
دوشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۹
75
درباره mank دیوید فینچر که سروصدای زیادی کرد

پشت‌صحنه هالیوود در داستانی کلاسیک

«منک» ساخته دیوید فینچر در سال 2020 به سفارش نتفلیکس است. منک در ۱۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ در تعدادی از سینماها نمایش محدود داشت و پخش آن از ۴ دسامبر سال ۲۰۲۰ از نتفلیکس آغاز شد. این فیلم با بازخورد مثبت منتقدان روبه‌رو شد. آنها کارگردانی، فیلمبرداری، ارزش‌های تولید و موسیقی و همچنین بازی‌های اولدمن و سایفرد را ستودند.

صبح نو

درباره mank دیوید فینچر که سروصدای زیادی کرد

پشت‌صحنه هالیوود در داستانی کلاسیک

«منک» ساخته دیوید فینچر در سال 2020 به سفارش نتفلیکس است. منک در ۱۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ در تعدادی از سینماها نمایش محدود داشت و پخش آن از ۴ دسامبر سال ۲۰۲۰ از نتفلیکس آغاز شد. این فیلم با بازخورد مثبت منتقدان روبه‌رو شد. آنها کارگردانی، فیلمبرداری، ارزش‌های تولید و موسیقی و همچنین بازی‌های اولدمن و سایفرد را ستودند.

یکی از ابَرفیلمسازان زنده سینمای جهان است. در ابتدا با کارهای فنی فعالیت هنری‌اش را آغاز کرد و سپس با کارگردانی آگهی‌های بازرگانی کمپانی‌های مشهور در بین اهل فن شناخته شد. فینچر در قدم بعدی وارد تولید موزیک‌ویدئو شد. او یک کمپانی در این حوزه راه‌اندازی کرد و برای خوانندگان مشهوری موزیک‌ویدئو ساخت. فینچر اولین فیلم بلند سینمایی خود «بیگانه ۳» را در سال ۱۹۹۲ کارگردانی کرد؛ اما سال 1995 برای فینچر و سینمای جهان یک‌سال ویژه بود. دیوید فینچر «هفت» را ساخت تا خودش را به‌عنوان یک پدیده جدید در عرصه فیلمسازی معرفی کند. «هفت» به یکی از فیلم‌های بزرگ دنیا تبدیل شد. او در ادامه هر فیلمی ساخت سروصدای زیادی کرد و تقریبا هیچ‌کدام کیفیت پایینی در استاندارد جهانی نداشتند؛ هرچند قاعدتا بین آثار خودش تفاوت‌هایی وجود داشت. فینچر ضمنا یکی از خالقان یکی از موفق‌ترین سریال‌های دنیا یعنی «خانه پوشالی» هم است؛ البته او شخصا «شکارچی ذهن» را هم ساخته که البته به موفقیت «خانه پوشالی» دست نیافت؛ اما برسیم به آخرین فیلم پروفسور سینمای جهان، یعنی «منک»!
فیلمنامه این فیلم توسط جک فینچر (پدر دیوید فینچر) نوشته‌شده و داستان آن درباره زندگی واقعی هرمن جی منکویتس ملقب به منک، فیلمنامه‌نویس فیلم همشهری کین (۱۹۴۱) است و وقایع زندگی او و چالش‌هایی که هنگام نوشتن فیلم‌نامه با اورسن ولز و دیگران داشته را به تصویر می‌کشد. چان چافین، داگلاس اوربانسکی و اریک راث، تهیه‌کننده پروژه هستند. در این فیلم گری اولدمن، آماندا سایفرد، لی‌لی کالینز، آرلیس هوارد، تام پلفری، سام توگتون، فردیناند کینگزلی، تاپنس میدلتون، تام برک، جوزف کراس، جیمی مک شین، توبی لئونارد مور، مونیکا گاسمن و چارلز دنس بازی می‌کنند. جک، پدر دیوید فینچر، فیلمنامه را در دهه ۱۹۹۰ نوشت و دیوید در ابتدا قصد داشت پس از پایان ساخت فیلم بازی (۱۹۹۷)، آن را با حضور کوین اسپیسی و جودی فاستر فیلمبرداری کند. این برنامه هیچ‌گاه عملی نشد و جک در سال ۲۰۰۳ درگذشت. سرانجام، ساخت فیلم در ژوئیه ۲۰۱۹ رسماً اعلام شد و فیلمبرداری آن از نوامبر ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰ در حوالی لس‌آنجلس انجام شد.
برای تماشای این فیلم، باید پیش از آن حداقل یک‌بار به تماشای فیلم «همشهری کین» بنشینید؛ هم به‌لحاظ مقایسه بصری فیلم منک با فیلم همشهری کین به آن نیاز است و هم برای درک‌‌کردن تمام کاراکتر‌های ثروتمند و بی‌دغدغه‌ای که منکیویچ در نظام استودیویی با آن‌ها سر و کله می‌زند. به گزارش زومجی، برای مخاطبانی که با انتظار فیلم‌های قبلی فینچر یعنی آثاری همچون فیلم «هفت»، «دختری با خالکوبی اژدها» و «زودیاک» به سراغ فیلم منک می‌روند دور از انتظار نیست که در گام اول شوکه و حتی ناامید شوند. فینچر پس از ۶ سال با فیلمی بازگشته است که شاید در میان آثار قبلی‌اش، تنها بتوان فیلم The Social Network «شبکه اجتماعی» را تا حدودی شبیه به آخرین اثرش دانست. «شبکه اجتماعی» در ابتدای دهه ۲۰۱۰، از پشت صحنه جنجالی شکل‌گیری یکی از مهم‌ترین رسانه‌ها یعنی Facebook پرده برداشت. 
چند جوان که در راس آن مارک زاکربرگ باشد، پای در مسیر سرمایه‌ای بیلیون دلاری گذاشتند، بی‌خبر از آنکه بازی سرمایه‌‌داری و ماهیت رسانه، روی بی‌رحم دیگری هم دارد که می‌تواند انسانیت آن‌ها را در خود ببلعد و آن‌ها را به جان هم بین دازد. فیلم به ظاهر فیلمی بیوگرافی اما با کمترین شباهت نسبت به نمونه‌های مرسوم این ژانر توانست با روایتی رفت‌وبرگشتی میان آنچه در امروز و آنچه در پیشینه این رسانه شکل گرفته، مخاطب را به خوبی درگیر خود کند. تقابل این دو زمان، به خوبی ما را نسبت به وضعیت متناقض کاراکتر‌های فیلم آشنا
 می‌کرد.
در تارنمای بازبینی جمعی راتن تومیتوز، ۸۸ درصد از ۱۹۶ منتقد دیدن فیلم را توصیه می‌کنند و میانگین امتیاز فیلم ۷٫۹ از ۱۰ است. در تارنما آمده ‌است: «منک با شفافیت نوشته و درخشان ساخته شده ‌است. منک پشت صحنه همشهری کین را می‌شکافد تا یک داستان قدیمی هالیوود را روایت کند که در آخر کلاسیک است.» تارنمای متاکریتیک که ۴۲ نقد و بررسی داشته، میانگین نمره وزنی ۷۹ از ۱۰۰ را به فیلم داده‌‌است. بیشتر بازخوردهای فیلم «خوب» بوده‌اند. اریک کهن از ایندی‌وایر به این فیلم «B مثبت» داد و نوشت: «هرقدر که اعتبار مانکیویچ برای فیلم همشهری کین است، فیلم درخشان فینچر یک استدلال قانع‌کننده برای قدردانی از وجوه عقیدتی او نیز به دست می‌دهد. زندگی او پایان ناخوشایندی داشت، اما این فیلم آخرین خنده تلخ را بر لب‌های او می‌گذارد. جاستین چنگ در مقاله‌ای برای لس‌آنجلس‌تایمز نوشت: «منک نیازمند تسلیم کامل شماست اما همچنان بیشترین حد توجه شما را نیز می‌طلبد.» اوون گلیبرمن از ورایتی با تمجید از اجراها و طراحی صحنه، گفت: «منک داستانی از هالیوود باستانی است که بیشتر در هالیوود کهن غرق شده‌ است -زرق و برق و درخشش آن، سلسله مراتب لایه‌‌ای آن، فساد و شکوه آن- بیش از هر فیلم دیگری دیده شده و تأثیر آن این است که به آن شکوه و بزرگی ماشین‌آلات زمان گیج‌کننده‌ای بخشیده ‌است. پیتر تراورس، با مرور فیلم برای ای‌بی‌سی‌نیوز، نوشت: «منک زرق و برق‌دارترین قطعه سینماست که بتوانید پیدا کنید. فیلمبرداری درخشان سیاه و سفید اریک مسرشیمیدت، با لباس‌هایی که توسط تریش سامرویلویل برای مردان دوخته شده و موسیقی اصیل ترنت رزنور و آتیکوس راس که به گونه‌ای یادآور آهنگسازی مونو است، نشان‌‌دهنده این است که شما باید از زاویه آن دوران به فیلم نگاه کنید و آن را احساس کنید. انگار که 80 سال پیش است و شما فقط بلیط خریده‌اید.

captcha
شماره‌های پیشین