sobhe-no.ir
1139
دوشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۹
11

عملکرد روحانی به حساب اصلاح‌طلبان واریز شده است

محمدرضا باهنر با هفت دوره نمایندگی مجلس از پیشینه قابل توجهی در عرصه سیاست ورزی برخوردار است. او در ادامه صحنه انتخابات 1400 را تبیین کرده است:

صبح نو

عملکرد روحانی به حساب اصلاح‌طلبان واریز شده است

محمدرضا باهنر با هفت دوره نمایندگی مجلس از پیشینه قابل توجهی در عرصه سیاست ورزی برخوردار است. او در ادامه صحنه انتخابات 1400 را تبیین کرده است:

وضعیت اصول‌گرایان در ریاست جمهوری آتی را چگونه ارزیابی می کنید؟
اگر بخواهم خلاصه بگویم در غیبت چند حزب فراگیر ضابطه مند صاحب دار؛ این گرفتاری را همواره داریم. به هر انتخاباتی که نزدیک می شویم باید یک انرژی صرف کنیم برای وحدت درون تشکیلات این وحدت ها روزی یک جمناست و یک روز شوراهای مختلف و ... اما همه اینها بابت وحدت درونی است. البته به تعبیر مرحوم آیت الله مهدوی‌کنی که گفتند مقصود ما وحدت فلسفی نیست بلکه یک ائتلاف است والا بالاخره در جریان اصول‌گرایی خرده گفتمان های مختلف وجود دارد و بعضا اختلاف نیز هست اما در انتخابات باید ائتلاف کرد که به نتیجه رسید. در غیبت چند حزب فراگیر ضابطه‌مند بر آینده مردم سالاری دینی نگران هستم و مردم سالاری دینی بدون حزب نمی شود. اصول‌گرایان در این انتخابات مسأله ائتلاف را از مدت ها قبل شروع کرده اند. مجموعه احزاب و جامعه روحانیت به نام شورای وحدت که می‌گویند ساختارها در هر دوره به اصطلاح ژله‌ای است؛ امروز جمنا؛ فردا جبهه متحد؛ پس‌فردا شورای وحدت. 
 همه این اسم ها هست تا زمانی که در غیبت احزاب ایده آل ساختار مستحکمی را درست کنیم و بگوییم یک هیأت عالی تاسیس کنیم که اعضایی که در آن هستند جناحی را مدیریت کنند و خود ساخته باشند و یک طیف و جریان را نمایندگی کنند و این ساختار ماندگار باشد که در هر دوره نیاز به طراحی ساختار نباشد و هدف هم وحدت کامل اصول‌گرایی است اما در این دوره ها به این مهم نرسیدیم.

وضعیت اصلاح‌طلبان را چطور ارزیابی می کنید؟
اصلاح‌طلبان از نظر ما منسجم‌ترند و اخیرا شورای اجماع ساز را تشکیل دادند. ما اصول‌گرایان به محض اینکه حس شود کسی از اصول‌گرایی کنار رفته حذف می شود اما اصلاح‌طلبان مرتب نیرو جذب می کند و نهایتا از بین کاندیداهای تعیین شده به نسبت خودشان نزدیک ترین آدم را انتخاب می کنند و زمانی که به چیزهای بدتر و بد و بی‌تفاوت‌نسبی نگاه می کنند و به همین دلیل به آقای روحانی می‌رسند که اصلا خاستگاهش اصلاح‌طلبی نبوده است و عضو جامعه روحانیت مبارز بود. در حال حاضر هم عملکرد دولت آقای روحانی به حساب اصلاح‌طلبان واریز شده است و با همان تعریف که گفتم روحانی با اصلاح‌طلبان کار کرد و اصولا همه وزرا هم اصلاح‌طلب هستند؛  بنابراین عملکرد در قلک اصلاح‌طلبان واریز می شود اما اینکه دوره دوره اصول‌گرایی باشد شانس بیشتر است اما اینکه بگوییم به طور قطعی اصول‌گرایی انتخاب می شود، نه اینطور نیست و بالاخره رقابت جدی است و بهترین ها عرضه می شود.

چرا؟
ببینید از نظر ریاضی و فلسفی غیرممکن نیست اما اینکه شانس، شانس بالایی باشد علتش تجربه گذشته است به خاطر دارم که در سال 76 سه کاندیدا داشتیم و آقای ری شهری بین کاندیداها بود و تحلیل‌شان این بود که از میان کاندیداهای دیگر برای پر کردن خلأ موجود به میدان آمدند. من بحثی با افراد داشتم و گفتم شما اشتباه استراتژی دارید و درست است که این افراد مقدار کمی را در بر می‌گیرند و بنگاه‌های اقتصادی و سهامی‌عام اگر 10 درصد سهام را داشته باشد با باقی می‌تواند سهام تعیین کند داستان سیاست این است و خاکستری‌ها نیستند که یک حزب باشند بعد از فوت آقای هاشمی بود که گفته شد اگر از آقای روحانی حمایت نمی‌کردیم ایشان رای نمی آورد این حرف بی ربط نبود چراکه آقای روحانی به این شکل نبود که یکباره بین جریان اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی گل کند. 

چه شعاری در 1400 پیروز انتخابات خواهد بود؟ در واقع سلیقه مردم چه برنامه و هدفی را می پسندد؟
اگر دو قرن اخیر تحولات کشورمان را بررسی کنیم؛ همواره بین یک و دو جریان سینوسی حرکت کردیم؛ یک زمان عدالتخواهی اوج گرفته است یک زمان آزادی خواهی و... اگر بعد از انقلاب را تحلیل کنیم دوره آقای خاتمی مسأله ازادی خواهی مطرح شد، زمان آقای احمدی‌نژاد عدالت‌خواهی و زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی بحث توسعه اقتصادی و اختلاف طبقاتی مطرح بود. این سینوس‌ها وجود داشته است  و قاعدتا  الان فشار معیشتی بر مردم بالاست.
ماکشوری با درآمد روشن هستیم و درآمد ما مشخص است. یک مقدار هم ما مطالبات را مشخص نمی کنیم و مردم توقع دارند نسبت به کشورهای دیگر بهتر باشند در حالی که در زمان بودجه بندی با کسری مواجه هستیم و همه نگاه‌شان به وزیر نفت و اقتصاد است و مسوولیت مشترک برای کسب درآمد نداریم و عموما به جای خلق ثروت به دنبال بالابردن هزینه های دولت هستیم. الان فشار معیشتی زیاد است و همه به دنبال گشایش هستند.
اوایل دولت آقای روحانی گفتم که 40 تا 50 درصد از مشکلات به تحریم‌ها بر می گردد اما در تبلیغات همه تقصیرها به گردن تحریم است. برخی ناکارآمدی ها را نباید گردن دولت فعلی انداخت و یکسری مسائل است که از دولت قبلی مانده است . مسأله خلق پول یکی از معضلات سیستم بانکی است. درست است در زمان دولت آقای روحانی یک مقدار اضافه شده است اما شروعش از دولت آقای هاشمی بوده است که سیاست های پولی در خدمت سیاست اقتصادی رفته است. این ناکارآمدی ها به دولت حالا برگشته است. نکته دیگر مشارکت حداکثری است. بعضی ها می‌گویند چه فرقی می کند چه کسی بیاید اما اگر چند رئیس جمهور اخیر را مقایسه کند و از زمان خاتمی و هاشمی تا احمدی‌نژاد و روحانی می بینید که دولت ها با هم متفاوت بودند و زمان هر کدام حساسیت ها متفاوت بود. بنابراین فرق می کند. ممکن است ایده آل نباشند اما عملکرد هر دولت تا عمق خانه هر فرد نفوذ می‌کند. در مسائل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مردم بیشتر به دنبال افراد مجرب و افرادی که صادقانه کار می کنند، هستند.  کارآمدی یکی از مسائل عمده انتخابات است و توانمندی برای مدیریت کلان کشور هم از اجزای اساسی و مهم است. البته فوق همه این موارد، پایبندی به قانون است.
در دنیا قانون یعنی محدودیت؛ آزادی مطلق جنگل است و جوامع بشری نمی توانند به این شکل زندگی کنند زن و شوهر هم اگر مسوولیت و اختیاری نداشته باشند نمی توانند با هم زندگی کنند؛ قانون یعنی محدودیت آزادی و آزادی هر فرد نباید آزادی افراد دیگر را مخدوش کند و از بین ببرد.

رهبری تاکید داشتند راه علاج مشکلات کشور تشکیل دولت جوان حزب اللهی است. ارزیابی شما از این موضوع و ویژگی های این دولت چیست؟
حضرت آقا تبیین کردند دولت جوان مقصود این نیست که یک فرد ناکارآمد بر سر کار بیاید؛ دولت باید شاداب باشد و پویا و پر تحرک اما مسأله حکمرانی خوب باید درست تعریف شود و حکمرانی عقلایی باید جا بیفتد. کار موثر باید باشد بله دولت باید شاداب باشد و امیدوار به آینده اما آن لحظه که یک مدیر به این نتیجه برسد که نمی تواند کاری کند شرعا و قانونا وظیفه اش این است که نمی تواند کاری کند.
 چرا بعضی از افراد وابسته به میز خود هستند؟ همیشه که نباید پشت میز نشست وکار کرد. در همین مسأله هم اصلا نباید دنبال افراط و تفریط بود. شاید الان مدیرانی داشته باشیم که می توانند چند میلیون مسکن را مدیریت کنند و بسازند اما به این معنا نیست که می تواند یک رئیس جمهور قوی
 باشد.

captcha
شماره‌های پیشین