sobhe-no.ir
1138
یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
8
AFC‌ باز هم حق میزبانی فوتبال ایران را نادیده گرفت

شکست فوتبال در زمین دیپلماسی دولت

ناکامی فوتبال ایران در کسب میزبانی مسابقات ملی و باشگاهی یکی از آخرین شکست‌های مشترک وزارت ورزش و امور خارجه دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود که آینده فوتبال ملی و باشگاهی ایران را با خطر جدی مواجه خواهد ساخت. کنفدراسیون فوتبال آسیا با اعلام خبر میزبانی بحرین از رقابت‌های انتخابی مرحله مقدماتی جام‌جهانی ضمن رد درخواست فدراسیون فوتبال ایران شرایط سختی برای تیم ملی فوتبال کشورمان ایجاد کرده که می‌تواند شانس صعود به جام‌جهانی‌2022 در کشور قطر را به خطر بیندازد. مشکل میزبانی فوتبال ایران در آسیا البته از سال گذشته به شکل دیگری نمایان شد ، زمانی که کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد باشگاه‌های ایرانی ملزم به برگزاری مسابقات خانگی خود در کشور بی‌طرف خواهند بود و دیگر امکان میزبانی از هیچ مسابقه‌ای برای تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا وجود ندارد. در پی این تصمیم مهدی علینژاد، معاون وزارت ورزش و جوانان به همراه نمایندگان باشگاه‌ها راهی مالزی شدند و پس از مذاکره با AFC اعلام کرده اند از حق میزبانی فوتبال ایران به خوبی دفاع کردند. علینژاد در این خصوص گفته بود:«با دیپلماسی توانستیم حق میزبانی را با مذاکرات فشرده و مقاومت در سطح ملی به کشور بازگردانیم که این توفیق بزرگی بود.» توفیقی که معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در بهمن‌ماه سال گذشته به آن اشاره کرده البته هیچ‌گاه حاصل نشد. نه دیپلماسی وزارت ورزش دولت روحانی و نه حتی وعده‌های وزیر امور خارجه هم تاثیری در این معادلات نداشت.

مردم برای خرید مرغ مجبور به ایستادن در صف چندین ساعته هستند

صف تدبیر و امید

حتما از دیدن این ویدیو شک زده شده‌اید، ویدیویی که از تشکیل صف مرغ در تهران در شبکه اجتماعی دست به دست می‌شود و مورد توجه کاربران قرار گرفته. برخی شهروندان به‌دلیل طولانی بودن زمان انتظار برای دریافت مرغ از صندلی استفاده کرده‌اند! قیمت مرغ در حالی افزایش یافته، که پروتکل‌های بهداشتی در صف‌های توزیع مرغ فراموش شده و مسوولان انگشت اتهام گرانی‌ها را به سوی یکدیگر نشانه می‌روند.

سخنگوی وزارت بهداشت:

7800‌مبتلای دیگر شناسایی شدند

صبح نو

مردم برای خرید مرغ مجبور به ایستادن در صف چندین ساعته هستند

صف تدبیر و امید

حتما از دیدن این ویدیو شک زده شده‌اید، ویدیویی که از تشکیل صف مرغ در تهران در شبکه اجتماعی دست به دست می‌شود و مورد توجه کاربران قرار گرفته. برخی شهروندان به‌دلیل طولانی بودن زمان انتظار برای دریافت مرغ از صندلی استفاده کرده‌اند! قیمت مرغ در حالی افزایش یافته، که پروتکل‌های بهداشتی در صف‌های توزیع مرغ فراموش شده و مسوولان انگشت اتهام گرانی‌ها را به سوی یکدیگر نشانه می‌روند.

قیمت کالاهای اساسی مردم روز‌به‌روز در حال افزایش است و مردم هم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند. سفره بسیاری از افراد کم درآمد یا با در آمد متوسط تقریبا  خالی از گوشت قرمز شده است. در ماه‌های اخیر خبرهایی از خرید اسکلت مرغ توسط مردم روز‌به‌روز بیشتر شنیده می‌شد و حالا هم خبرخرید پوست مرغ!  میانگین قیمت مرغ در تهران به ۳۵‌هزار تومان و در شهرستان‌ها نیز به حدود ۲۵‌هزار تومان رسیده که این نرخ، مرغ را در شب‌های عید دست نیافتنی‌تر از قبل کرده است. در این مورد رییس‌جمهوری و مسوولان دولتی، توزیع نامناسب را مقصر گرانی مرغ دانسته و معتقدند که همه مشکلات و اتفاقات در مرحله نهایی رسیدن مرغ به مصرف‌کننده افتاده است و تجویز می‌کنند که برای کنترل قیمت آن مردم مرغ نخرند. این درحالی است که در تولید تا مصرف مرغ، نهادها و دستگاه‌های مختلفی دخیل هستند که هرکدام در تعیین نرخ نهایی این محصول اثر گذارند. نهادهایی مانند وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه‌های مربوطه، بانک مرکزی (برای تخصیص ارز واردات نهاده‌ها)، معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت، مرکز اصناف و ... اگر هریک از این اجزا نتواند در ایفای نقش خود به شیوه‌ای مطلوب عمل کند، تمام زنجیره ابتر خواهد ماند و نظارت و برخورد نهادهای مربوط هم اثری نخواهد داشت.

افزایش ۱۷۰‌درصدی قیمت مرغ در تهران
اواخر خردادماه قیمت مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح کشور حدود ۱۱‌هزار تومان بود که این میزان با رشدی ۶‌هزار تومانی به ۱۷‌هزار تومان در اوایل تیرماه رسید، اما کسی فکرش را نمی‌کرد که قیمت مرغ پس از سه‌ماه پایداری در قیمت ۱۷‌هزار تومان در اواخر اسفندماه و در بازار شب‌عید از ۳۰ تا ۳۵‌هزار تومان سر دربیاورد. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مرغ گرم از ابتدای سال تاکنون (۳۵۵‌روز) به‌طور میانگین در کل کشور ۱۳۰‌درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت درحالی رقم خورده که مرغ زنده نیز از ابتدای سال تاکنون با رشد ۱۶۰‌درصدی از ۷‌هزار تومان به ۱۸‌هزار و ۲۱۱‌تومان در روز گذشته رسیده است. احتمالا  علت اصلی گران‌تر شدن مرغ زنده در مقایسه با مرغ گرم در چندماه اخیر کاهش توزیع مرغ زنده و همچنین افزایش قیمت آن ازسوی تولیدکنندگان است که به‌نوعی این روند را برای جبران خسارات دوره‌های گذشته و همچنین افزایش قیمت نهاده‌ها درپیش گرفته‌اند. باوجود این همچنان ستاد تنظیم بازار کشور از قیمت مصوب ۲۰‌هزار و ۴۰۰‌تومانی مرغ صحبت می‌کند.

آشپز دو تا شد مرغ هم گران
درحالی‌که مسوولان دولتی و از جمله رییس‌جمهوری افزایش قیمت مرغ را ناشی‌از نبود مکانیسم مناسب توزیع می‌دانند و ازطرفی دیگر مردم را از خرید مرغ گران نفی می‌کنند، اما به‌نظر می‌رسد همچنان افزایش قیمت نهاده‌های دامی و عدم دسترسی کامل مرغداران به نهاده‌های دامی با قیمت دولتی موجب بالا رفتن قیمت مرغ و بالا بودن هزینه‌های تمام‌شده مرغداران علت اصلی گرانی‌هاست. مقصود دولت و رییس‌جمهوری از نبود مکانیسم توزیع احتمالا  احتکار مرغ در مرغداری‌ها و اصناف بوده که قطعا  این تفکر اشتباه است

واردات دو میلیون تن ذرت بیشتر از میانگین سالانه
قیمت نهاده‌های دامی در یک سال اخیر به‌شدت افزایش داشته به‌طوری که قیمت ذرت دامی در روزهای اخیر در مقایسه با سال گذشته ۱۱۰‌درصد و قیمت کنجاله سویا نیز ۴۵۰‌درصد رشد داشته است. البته قیمت مصوب و دولتی ذرت دامی که با ارز ۴۲۰۰‌وارد شده است همچنان ۱۵۰۰‌تومان و قیمت کنجاله سویا نیز ۳۴۵۰‌تومان عنوان می‌شود، اما این قیمت‌ها در بازار آزاد به ترتیب حدود‌۳۷۰۰ و ۱۱۰۰۰‌تومان است. افزایش ۱۱۰‌درصدی قیمت ذرت دامی درحالی است که بر‌اساس آمار واردات، مشکلی از بابت تأمین این محصول در کشور وجود نداشته و این توزیع نامناسب و وجود رانت بوده که این بخش را دچار کمبود و در ادامه افزایش قیمت کرده است. براساس آمارهای ارائه‌شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی، ۹‌میلیون تن تا پایان بهمن‌ماه وارد کشور شده است. این درحالی است که میانگین واردات سالانه ذرت دامی در هفت سال اخیر درحدود ۷/۶‌میلیون تن بوده که به‌عبارتی براساس آمار یازده ماهه (واردات ۹‌میلیون تنی) ۲۰درصد بیشتر از میانگین سالانه، ذرت به کشور وارد شده است. کنجاله سویا نیز در یازده‌ماهه اخیر بیش از ۱.۴‌میلیون تن وارد شده که این رقم ۳۰۰‌هزار تن از میانگین هفت‌ساله واردات کمتر بوده و در حدود میزان واردات در سال‌۹۷ است. شاید تنها در جو دامی است که میزان واردات در سال‌جاری با میانگین سالانه اختلاف زیادی را نشان می‌دهد. بر‌اساس آمارها میزان واردات جو دامی از ابتدای سال‌۹۹ تا پایان بهمن‌ماه در حدود ۱۵۷۱‌هزار تن بوده که کمترین رقم از سال‌۱۳۹۶ به بعد است.

سرنخ قیمت مرغ در نهاده‌هاست
محمد یوسفی، رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به آخرین وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: تقاضا در بازار افزایش پیدا کرده و این روند احتمالا  تا نیمه اول فروردین نیز ادامه خواهد داشت، اما عامل افزایش قیمت مرغ نظام توزیع نامناسب نهاده‌ها و بی‌نظمی در فرآیندی است که مرغ به مرحله کشتار می‌رسد. وزارتخانه‌های مربوط باید کمک کنند تا قیمت واقعی و بهای تمام‌شده مرغ در قیمت‌های مصوب اعلامی نیز دیده شود تا بتوان از کنترل بازار صحبت کرد.
یوسفی ادامه داد: نظام توزیع نامناسب سال‌هاست در این بازار وجود دارد اما منظور ما از این مساله، توزیع نامناسب خوراک و نهاده‌های دامی با نرخ‌های مصوب دولتی بین مرغ‌داران است و نه توزیع مرغ کشتار در بازار. نهاده‌های دامی نه به‌اندازه کافی و نه با قیمت‌های دولتی به‌دست مرغ‌داران نمی‌رسد و همین عاملی برای افزایش هزینه‌های تمام‌شده تولید و پرورش مرغ است. قیمت کنجاله سویا در بازار حدود ۱۲‌هزار تومان است که مرغ‌دار برای پرورش مرغ‌ها مجبور به تهیه آن با همین قیمت است. این افزایش قیمت نهاده‌ها حتی برخی تولیدکنندگان مرغ گوشتی را نیز به بیکاری کشانده به‌طوری که آمارها در تهران نشان می‌دهد تعداد تولیدکنندگان از‌۱۴۰۰ به ۴۰۰‌بنگاه رسیده که همه این‌ها ناشی از مقرون‌به‌صرفه نبودن تولید است. وی با اشاره به اینکه احتکاری بین اصناف و تولیدکنندگان مرغ وجود ندارد، بیان کرد: این کار به‌هیچ‌وجه بین تولیدکنندگان مرغ صرفه اقتصادی نخواهد داشت، چراکه هم هزینه‌بر بوده و هم سازمان تعزیرات با بررسی‌های دقیق، جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته است. یوسفی معتقد است گرانی مرغ از هزینه‌های تمام‌شده می‌آید و افزود: قیمت تعیین‌شده در ستاد تنظیم بازار برای مرغ براساس هزینه‌ها و قیمت نهاده‌ها در دسترس مرغ‌دار نیست و تنها همین عامل گرانی‌هاست. کمبود مرغ هم به‌هیچ‌وجه وجود نداشته و به‌طور ماهیانه ۱۷۰‌هزار تن مرغ متناسب با نیاز کشور درحال تولید است. عوامل دیگری مانند احتکار و بحث‌های مطرح‌شده ازسوی مسوولان نیز به‌هیچ‌وجه درست نیست. 
 

captcha
شماره‌های پیشین