sobhe-no.ir
1138
یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
13
حمید بهرامیان، کارگردان سریال شبکه سه با «صبح‌نو» به گفت‎وگو نشست

خنده‌های آخر سال با «چوب‌خط»

سمانه استاد / سریال‌ها و فیلم‌های کمدی از جمله سرگرمی‌هایی هستند که لحظات دوران تعطیلات را به خوشی پر می‌کنند. بسیاری از مخاطبان از مدت‌ها پیش به خود وعده می‌دهند که در طول سیزده روزِ عید شاهد سریال جدیدی خواهند بود که لبخند به روی لب‌شان خواهد آورد. شبکه سه اما زودتر به استقبال این امر رفته و از چهاردهم اسفند‌ماه سریال کمدی «چوب خط» را به روی آنتن فرستاده است.

گزارش

«همایش بین‌المللی مجازی ایران و نظامی‌گنجوی» برگزار می‌شود

صبح نو

گزارش

«همایش بین‌المللی مجازی ایران و نظامی‌گنجوی» برگزار می‌شود

به‌مناسبت روز بزرگداشت حکیم نظامی‌گنجوی، شاعر و داستان‌سرای ایرانی سده ششم هجری‌قمری، معاونت اطلاع‌رسانی و همکاری‌های بین‌الملل بنیاد ایران‌شناسی در نظر دارد تا «همایش بین‌المللی مجازی ایران و نظامی‌گنجوی» را برگزار کند. به همین منظور، با آقای دکتر حامد فروزان، معاون اطلاع‌رسانی و همکاری‌های بین‌الملل بنیاد ایران‌شناسی و از سخنرانان این همایش، درباره کم و کیف و چگونگی برگزاری آن به گفت‌وگو نشسته‌ایم که از نظر خوانندگان محترم خواهد گذشت.
 
هدف از برگزاری این همایش چیست؟
همایش بین‌المللی «ایران و حکیم نظامی گنجوی» با حضور جمعی از ایران‌شناسان داخلی و خارجی از کشورهای هندوستان، اسپانیا، آذربایجان، روسیه و گرجستان، روز دوشنبه، 25اسفند جاری در قالب فضای مجازی، برگزار خواهد شد. همانطور که می‌دانیم در تقویم فرهنگی کشور روز 21 اسفند، به یاد و نام شاعر حماسه‌سرای ایرانی حکیم نظامی‌گنجوی نام‌گذاری شده است. حکیم نظامی‌گنجوی از جمله شاعران ایرانی و پارسی‌گوی قرن ششم تا اوایل قرن هفتم است که باید او را در شمار ارکان شعر و ادب فارسی به حساب آورد. حکیم نظامی شخصیتی متاله و فقیه، ادیب و شاعر داشته و ریاضی‌دان و منجمی توانا بوده است. همچنین منظومه آثار و اندیشه‌های ایشان تأثیری عمیق بر شعر و ادب فارسی و شاعران پارسی‌گوی بر جای نهاده است. تأثیر ایشان بر ادبیات جهان، شبه‌قاره هند، تاتارستان، ترکستان و عثمانی از وی چهره‌ای شاخص بر پهنه ایران فرهنگی ساخته و ایران‌شناسان را چه در گذشته و چه در حال مجذوب خود كرده است. از این رو آثار فراوانی درباره شخصیت این حکیم عالی‌قدر نیز خلق شده است. تمامی این موضوعات سبب‌ساز برگزاری این همایش شد.
 
با توجه به برگزاری این همایش، کمی درخصوص این حکیم عالی‌قدر از منظر ایران‌شناسی بفرمایید؟
حکیم نظامی‌گنجوی از آن دسته شاعرانی است که بی‌شک باید او را در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان به‌شمار آورد. وی از آن سخنگویانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد یا تکمیل سبک و روش خاصی دست یابد. گرچه داستان‌سرایی در زبان فارسی به‌وسیله‌ او آغاز نشده است، اما تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانست این نوع از شعر یعنی شعر تمثیلی را در زبان فارسی به حد اعلای تکامل برساند، بی‌شک حکیم نظامی‌گنجوی است. وی در ایجاد الفاظ و کلمات مناسب و ایجاد ترکیبات خاصِ تازه و ابداع و اختراع معانی و مضامین نو و دلپسند -در هر مورد- و تصویر جزئیات و نیروی تخیل و دقت در وصف و ایجاد مناظر بی‌نظیر و ریزه‌کاری‌ها در توصیف طبیعت و اشخاص و احوال و به‌کاربردن تشبیهات و استعارات مطبوع و نوسرآمد است، به‌طوری‌که در شمار کسانی قرار می‌گیرد که بعد از خود نظیری نیافته است. بیان این نکته نیز در سبک نظامی‌گنجوی ضروری است که او زندگی عامه‌ مردم را به تصویر درآورده و آینه‌‌ای ساخته که هرکس خود و زندگی خویش را در آن می‌بیند. تصویری واقعی و حقیقی، نه مجازی و سمبلیک. از جمله مهم‌ترین آثار این شاعر بزرگ یکی پنچ گنج نظامی یا خمسه ‌اوست و دیگری دیوان اشعارش که ان‌شاءالله در روز همایش به‌طور مبسوط بدان‌ها و دیگر آثارش خواهم پرداخت.

captcha
شماره‌های پیشین