sobhe-no.ir
1138
یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
13
حمید بهرامیان، کارگردان سریال شبکه سه با «صبح‌نو» به گفت‎وگو نشست

خنده‌های آخر سال با «چوب‌خط»

سمانه استاد / سریال‌ها و فیلم‌های کمدی از جمله سرگرمی‌هایی هستند که لحظات دوران تعطیلات را به خوشی پر می‌کنند. بسیاری از مخاطبان از مدت‌ها پیش به خود وعده می‌دهند که در طول سیزده روزِ عید شاهد سریال جدیدی خواهند بود که لبخند به روی لب‌شان خواهد آورد. شبکه سه اما زودتر به استقبال این امر رفته و از چهاردهم اسفند‌ماه سریال کمدی «چوب خط» را به روی آنتن فرستاده است.

گزارش

«همایش بین‌المللی مجازی ایران و نظامی‌گنجوی» برگزار می‌شود

صبح نو

حمید بهرامیان، کارگردان سریال شبکه سه با «صبح‌نو» به گفت‎وگو نشست

خنده‌های آخر سال با «چوب‌خط»

سمانه استاد / سریال‌ها و فیلم‌های کمدی از جمله سرگرمی‌هایی هستند که لحظات دوران تعطیلات را به خوشی پر می‌کنند. بسیاری از مخاطبان از مدت‌ها پیش به خود وعده می‌دهند که در طول سیزده روزِ عید شاهد سریال جدیدی خواهند بود که لبخند به روی لب‌شان خواهد آورد. شبکه سه اما زودتر به استقبال این امر رفته و از چهاردهم اسفند‌ماه سریال کمدی «چوب خط» را به روی آنتن فرستاده است.

«چوب خط» در مورد فرخ و خانواده‌اش است که چطور در مشکلات زندگی غرق شده و سعی می‌کنند از آن‌ها گذر کنند. روایت زندگی فرخ و نرگس، روایتی ناآشنا برای مردم نیست، اما شاید نحوه مواجهه این خانواده با مشکلات که به شکلی طنز صورت می‌گیرد برای مردم جذاب نماید.
«منصور سهراب‌پور» تهیه‌کننده این سریال که پیش‌تر تهیه‌کننده فیلم‌های کمدی پرفروشی از جمله 
«من سالوادور نیستم» و «آینه بغل» است، نشان داده که با کمدی آشناست و سلیقه مخاطبش را می‌شناسد. او از نویسندگی «علی دلگشایی» و «علی اصغری» بهره برده. کارگردانی این سریال را «حمید بهرامیان» بر عهده دارد و «الهام پاوه‌نژاد»، «حسن زارعی»، «محمدجواد جعفرپور»، «بهار کاتوزی»، «امیرمهدی ژوله»، «محمود جعفری»، «اکبر عبدی»، «علیرضا خمسه»، «یوسف تیموری»، «مینا جعفرزاده»، «امیر نوری»، «رضا ناجی» و ... در آن بازی می‌کنند. یکی از ویژگی‌های این سریال بازی «محمدرضا چلنگر» مترجم معروف مربی‌های فوتبال است که فضایی متفاوت را در سریال ایجاد کرده است.
در این مجال به گفت‌وگو با «حمید بهرامیان»، کارگردان این سریال سیزده قسمتی نشسته‌ایم و او از روند شکل‌گیری «چوب خط» به «صبح‌نو» چنین می‌گوید: 
 
در ابتدا مختصری از این سریال کمدی که این روزها به کارگردانی شما بر آنتن شبکه سه است، بگویید.
سریال «چوب خط» یک کمدی اجتماعی مبتنی بر مشکلات خانواده است و به بازتعریفی از ارزش‌های سنتی خانواده می‌پردازد که در حال حاضر کمرنگ شده است.

ایده سریال «چوب خط» از کجا شکل گرفت؟
آقای «منصور سهراب‌پور»، تهیه‌کننده سریال 
«چوب خط»، ایده‌ای داشتند که خودشان آن را نوشته بودند و قصد داشتند فیلم سینمایی آن را بسازند. اما این ایده سینمایی تبدیل به ایده سریال شده و به واسطه فیلمنامه‌نویسان به فیلمنامه سریال چوب خط بدل شد.

چه شد که شما به‌عنوان کارگردان به این سریال پیوستید؟
من از قبل با آقای سهراب‌پور آشنا بودم، اما در هیچ سمتی با ایشان کار نکرده بودم. تا اینکه ایشان فیلم سینمایی «ملاقات با جادوگر» را که بنده ساخته بودم دیدند. این فیلم در حال حاضر به خاطر شرایط پیش آمده به واسطه کرونا اکران نشده و احتمالا  در سال جدید به روی پرده می‌رود. دیدن این فیلم نقطه شروع همکاری من و آقای سهراب‌پور شد.

گویا قرار بر این بود که این سریال در ایام عید نوروز پخش شود. چه شد که تصمیم گرفتید پخش سریال را به پیش از این ایام موکول کنید؟
زمان پخش سریال، تصمیم ما نبود و این تصمیم را مدیران شبکه گرفتند که «چوب خط» پیش از عید پخش شود. علت این تصمیم هم پخش سریال دیگری در ایام عید نوروز است. اینکه چرا این تصمیم گرفته شده به کیفیت سریال‌ها مربوط نمی‌شود و تصمیمی با صلاح‌دید مدیران است.

آیا جلو افتادن زمان پخش سریال در پروسه تولید آن هم اثری گذاشته است؟
بله؛ بدون شک. این تصمیم بسیار به ما آسیب رساند، زیرا قصد ما بر این بود که تا هشتم فروردین ماه کار را ادامه دهیم. اما با این تصمیم چیزی حدود بیست‌و‌سه روز از زمان ما کم شده و باعث فشرده شدن برنامه‌های تولید شده است.

گویا همینطور که سریال هر شب پخش می‌شود، ضبط قسمت‌های آینده نیز همزمان انجام می‌شود؟
بله؛ این روزها همچنان در حال ضبط سریال هستیم.

از پروسه انتخاب بازیگرهای این سریال بگویید که اینکه چه شد به این انتخاب‌ها رسیدید؟
برای هر فیلمنامه و نقشی که در آن وجود دارد، مختصاتی در نظر گرفته می‌شود؛ از جمله مختصات ظاهری یا طبقه اجتماعی. به عبارتی فاکتورهای مختلفی وجود دارد که فیلمنامه از آن‌ها تعریفی ارائه می‌دهد. با‌توجه به تعریف‌هایی که فیلمنامه داده است، رایزنی‌هایی با بازیگرها را آغاز نموده و به ترکیب فعلی رسیدیم.

سریال کار کردن در دوران کرونا با چه چالش‌هایی همراه بوده و هست؟
کار کردن در دوران کرونا چالش‌های خودش را دارد. گروه ما تا به حال دو بار تست کرونا داده است، زیرا این نگرانی وجود دارد که نه تنها اعضای پروژه، بلکه خانواده‌ها و عزیزان آن‌ها به واسطه ناقل بودن یکی از اعضای گروه بیمار شود. فرزندان و پدر و مادرهای این عزیزان نیز ممکن بود در خطر باشند. اما به لطف خدا در این پروژه هیچکس به کرونا مبتلا نشد، نه از عوامل و نه از خانواده‌های‌شان. تنها بازیگر خوب‌مان «امیر نوری» به کرونا مبتلا شد که آن هم در پروژه ما نبود. ایشان 
به مدت یک هفته یا ده روز از ما جدا شده بودند و البته بعد از بهبود دوباره به ما پیوستند.

captcha
شماره‌های پیشین