sobhe-no.ir
1138
یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
10
با اشتغال‌زایی ۸۴۰۰‌نفری در سال‌۹۹ صورت گرفت

توانمندسازی ۱۳۰‌بنگاه صنعتی با مشارکت بنیاد برکت

مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن«کووبرکت» امروز آغاز می‌شود

یک میلیون ایرانی تا پایان سال واکسن می زنند

مرحله دوم کارآزمایی بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا با نام «کوو بركت ایران» در صورت اخذ مجوز کمیته ملی اخلاق وزارت بهداشت امروز، یکشنبه، ۲۴ اسفند آغاز می‌شود. گفتنی است دکتر مینو محرز، محقق واکسن کوو ایران گفته است در فاز یک تست انسانی خوشبختانه عارضه‌ای در داوطلبان به وجود نیامد؛ فاز یک تست انسانی با هدف بررسی ایمن بودن واکسن کرونا انجام می‌شود که نتایج بسیار خوبی در بر داشته است و اثربخشی واکسن کرونا در فاز دوم تست انسانی مشخص خواهد شد.

صبح نو

مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن«کووبرکت» امروز آغاز می‌شود

یک میلیون ایرانی تا پایان سال واکسن می زنند

مرحله دوم کارآزمایی بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا با نام «کوو بركت ایران» در صورت اخذ مجوز کمیته ملی اخلاق وزارت بهداشت امروز، یکشنبه، ۲۴ اسفند آغاز می‌شود. گفتنی است دکتر مینو محرز، محقق واکسن کوو ایران گفته است در فاز یک تست انسانی خوشبختانه عارضه‌ای در داوطلبان به وجود نیامد؛ فاز یک تست انسانی با هدف بررسی ایمن بودن واکسن کرونا انجام می‌شود که نتایج بسیار خوبی در بر داشته است و اثربخشی واکسن کرونا در فاز دوم تست انسانی مشخص خواهد شد.

فاز نخست تست انسانی واکسن 
«کوو ایران برکت»  با تزریق به ۵۶ داوطلب پایان یافته است، فاز دوم با تزریق به ۴۰۰ نفر و فاز سوم با تزریق به حدود ۲۰ هزار داوطلب ادامه خواهد یافت و به گفته رییس ستاد اجرایی فرمان امام(رحمه‌الله‌علیه) در زمینه تولید انبوه این واکسن، قابلیت زیادی داریم و طی دو تا 
دو و نیم ماه آینده، دغدغه‌ای برای واکسن کرونا نخواهیم داشت و اواسط اردیبهشت یا هفته اول خرداد واکسیناسیون کرونا برای مردم با واکسن «کوو ایران برکت» آغاز خواهد شد.
دکتر حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: پروتکل‌‌‌های مرحله دوم تست انسانی این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال شده بود که از لحاظ علمی مورد تایید این سازمان قرار گرفت و سپس به کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌‌‌های علوم پزشکی ارسال شد. وی تصریح کرد: ما مجموعه اصلاحات و پیشنهادات سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق را انجام داده‌ایم و امیدواریم اجازه شروع همزمان فاز ۲ و ۳ کارآزمایی بالینی صادر شود. وی با یاد‌آوری اینکه فاز دوم و سوم کارآزمایی بالینی به صورت تلفیقی انجام می‌‌شود، خاطرنشان کرد: در این مطالعه در واقع جمعیت فاز دوم زیرمجموعه‌‌ای از جمعیت بزرگ‌‌تر مرحله سوم مطالعه هستند که سنجش‌‌‌های آزمایشگاهی بیشتری همانند تولید پادتن‌ها و ایمنی سلولی در آنان سنجش می‌‌شود. تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام «کُوو ایران برکت» روز سه‌شنبه، نهم دی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری روی سه داوطلب آغاز شد. تزریق نخستین مرحله واکسن کوو ایران برکت بین داوطلبان ۱۸ تا ۵۰ سال در قالب فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی انجام شد و ۵۶ داوطلب این مرحله دو دوز واکسن خود را دریافت ‌کردند و تزریق مرحله اول واکسن کوو ایران برکت با تزریق به ۵۶ داوطلب با دوره مشخص انجام شد. آخرین نمونه‌گیری از خون داوطلبان این مرحله تا ۱۴ اسفند به اتمام رسید و ۱۶ اسفند گزارش نهایی فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا به سازمان غذا و دارو ارسال شد. بر اساس برنامه‌ریزی‌‌‌های انجام‌شده در صورت تایید نتایج فاز اول و پروتکل فاز بعدی تا پایان اردیبهشت سال آینده نتایج فاز دوم مطالعه به پایان می‌‌رسد. قرار است فازهای دوم و سوم این مطالعه بالینی همزمان آغاز شود.
 واکسن کوو برکت ایمنی‌زایی دارد
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه
 علوم پزشکی تهران ادامه داد: نتایج آزمایشات داوطلبان مرحله اول نشان داد که این واکسن از ایمنی زایی خوبی برخوردار است. حسینی دوز مناسب واکسن به داوطلبان مرحله دوم تست انسانی را پنج میکروگرم اعلام کرد و گفت: چون این دوز، ایمنی‌زایی خوب و قابل اطمینانی در مرحله اول تست انسانی داشت، در فاز دوم و سوم نیز از این دوز استفاده می‌‌شود. وی یادآور شد: تعیین دوز مناسب از فاز حیوانی شروع شده و در مرحله اول از چندین دوز استفاده شد و در حال حاضر که فاز اول نهایی شده است و ما دوز پنج میکروگرم را به‌عنوان دوز منتخب واکسن انتخاب کردیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: با توجه به شواهد علمی‌ای که در 
دو ماه گذشته در جهان منتشر و توصیه‌هایی که توسط اساتید و کارشناسان سازمان غذاو دارو و کمیته اخلاق به ما ارائه شد، فاصله تزریق دو دوز واکسن ۲۸ روز تعیین شد. حسینی ادامه داد: انتظار داریم تمام جمعیت فاز دوم تست انسانی تا پایان فروردین وارد مطالعه شده باشند و پیگیری‌‌‌های آن تا قبل از پایان اردیبهشت به اتمام برسد تا همزمان با سرعت بیشتری در ۶ شهر مختلف، جمعیت بزرگ‌تر فاز‌سوم مطالعه را پوشش بدهیم.
 
واکسن کوو ایران برکت نوع انگلیسی ویروس کرونا را خنثی می‌‌کند
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه 
علوم پزشکی تهران تاکید کرد که سرم افراد واکسینه‌شده با واکسن کوو ایران برکت نوع انگلیسی ویروس کرونا را خنثی می‌‌کند. حسینی افزود: با اطلاعات کنونی، واکسن می‌‌تواند پاسخگوی جهش‌‌‌های ویروس کرونا باشد؛ البته برای اطمینان، باید به‌طور مداوم ویروس‌های جهش‌یافته در جامعه ‌شناسایی شود و این واریانت‌‌‌های جدید ویروس در آزمایشگاه با سرم افراد واکسینه‌شده، مجاور شده و مشخص شود که آیا توانسته فعالیت این ویروس‌ها را از بین برده و آن‌ها را خنثی ‌‌کند. وی گفت: در مورد جهش‌‌‌های دیگر از جمله جهش‌‌‌های معروف به ویروس برزیلی یا آفریقایی نیز دقیقا باید همین مراحل انجام شود. طبیعتا با توجه به جهش‌‌‌های مکرر ویروس، این فرایند باید به صورت مداوم انجام و نتایج آن مورد توجه تولیدکنندگان واکسن قرار گیرد.
 
از مهر وضع بهتر می‌‌شود
علیرضا رییسی نیز در حاشیه شصت‌ویکمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: دیروز   آخرین جلسه ستاد ملی کرونا در سال 99 برگزار شد و مروری بر روند بیماری کرونا در یک‌سال گذشته داشتیم؛ مردم، اصناف و ارگان‌ها طی یک‌سال گذشته همکاری زیادی با ما داشتند. وی ابراز کرد: مقرر شد که در شهرهای قرمز و نارنجی سفر نوروزی صورت نگیرد و ورود خودروهای شخصی با پلاک‌های غیربومی به شهرهای قرمز ممنوع است؛ در شهرهای قرمز، اگر قرار باشد قطار، هواپیما و اتوبوس از شهرهای قرمز خارج شوند، باید تست مسافران آن‌ها منفی باشد تا اجازه سفر داشته باشند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد: پروتکل‌های وضع‌شده در نوروز باید به‌خوبی رعایت شود؛ باید از سفرهای غیرضروری بپرهیزیم و امسال را بدون خیز جدید پشت‌سر بگذاریم تا روند واکسیناسیون نیز به‌خوبی انجام شود؛ از مهر سال آینده بخش اعظمی از مردم واکسینه می‌شوند و وضعیت بهتر از اکنون خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین