sobhe-no.ir
1138
یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
1
پروژه مظلوم نمایی اصلاحات از جهانگیری زمینه ساز حضور پر قدرت او در انتخابات 1400 است؟

معاون اول ناکارآمدی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، به واقع بزرگ‌‌ترین سرمایه اصلاح‌طلبان در دولت روحانی است. بر همین اساس نیز اصلاح‌طلبان تاکنون هر کاری برای رهاساختن جهانگیری از مخمصه ناکارآمدی دولت انجام داده‌اند؛ از بی‌اختیار‌دانستن آقای معاون اول در دولت تا تحت فشار قلمداد‌کردن او توسط حلقه نزدیک به رییس‌جمهور. همه این تصویر‌‌سازی‌ها در حالی است که خود جهانگیری در ناکارآمدی دولت، نقشی بسزا داشته است. اسحاق جهانگیری با اینکه جزو نیروهای متمایل به راست توسعه‌خواه به حساب می‌‌آید، لیکن در میان بقیه طیف‌‌‌های اصلاح‌طلبی نیز از احترام و وجاهت به نسبت خوبی برخوردار است. همین جایگاه ویژه باعث شده تا جهانگیری در کابینه‌‌‌های یازدهم و دوازدهم، مهم‌‌ترین سرمایه اصلاح‌طلبان در دولت تدبیر باشد.

مردم برای خرید مرغ مجبور به ایستادن در صف چندین ساعته هستند

صف تدبیر و امید

حتما از دیدن این ویدیو شک زده شده‌اید، ویدیویی که از تشکیل صف مرغ در تهران در شبکه اجتماعی دست به دست می‌شود و مورد توجه کاربران قرار گرفته. برخی شهروندان به‌دلیل طولانی بودن زمان انتظار برای دریافت مرغ از صندلی استفاده کرده‌اند! قیمت مرغ در حالی افزایش یافته، که پروتکل‌های بهداشتی در صف‌های توزیع مرغ فراموش شده و مسوولان انگشت اتهام گرانی‌ها را به سوی یکدیگر نشانه می‌روند.

سرمقاله

ام‌الخبائث

AFC‌ باز هم حق میزبانی فوتبال ایران را نادیده گرفت

شکست فوتبال در زمین دیپلماسی دولت

ناکامی فوتبال ایران در کسب میزبانی مسابقات ملی و باشگاهی یکی از آخرین شکست‌های مشترک وزارت ورزش و امور خارجه دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود که آینده فوتبال ملی و باشگاهی ایران را با خطر جدی مواجه خواهد ساخت. کنفدراسیون فوتبال آسیا با اعلام خبر میزبانی بحرین از رقابت‌های انتخابی مرحله مقدماتی جام‌جهانی ضمن رد درخواست فدراسیون فوتبال ایران شرایط سختی برای تیم ملی فوتبال کشورمان ایجاد کرده که می‌تواند شانس صعود به جام‌جهانی‌2022 در کشور قطر را به خطر بیندازد. مشکل میزبانی فوتبال ایران در آسیا البته از سال گذشته به شکل دیگری نمایان شد ، زمانی که کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد باشگاه‌های ایرانی ملزم به برگزاری مسابقات خانگی خود در کشور بی‌طرف خواهند بود و دیگر امکان میزبانی از هیچ مسابقه‌ای برای تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا وجود ندارد. در پی این تصمیم مهدی علینژاد، معاون وزارت ورزش و جوانان به همراه نمایندگان باشگاه‌ها راهی مالزی شدند و پس از مذاکره با AFC اعلام کرده اند از حق میزبانی فوتبال ایران به خوبی دفاع کردند. علینژاد در این خصوص گفته بود:«با دیپلماسی توانستیم حق میزبانی را با مذاکرات فشرده و مقاومت در سطح ملی به کشور بازگردانیم که این توفیق بزرگی بود.» توفیقی که معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در بهمن‌ماه سال گذشته به آن اشاره کرده البته هیچ‌گاه حاصل نشد. نه دیپلماسی وزارت ورزش دولت روحانی و نه حتی وعده‌های وزیر امور خارجه هم تاثیری در این معادلات نداشت.

محسن زنگنه در گفت‌وگو با «صبح نو» از ویژگی های بودجه و دلایل ابهامات شورای نگهبان به این قانون گفت

شفافیت؛ مهم‌ترین خروجی تغییرات بودجه 1400

حرکت غیرهمسو با اصلاح ساختار بودجه و کاهش وابستگی بودجه به نفت، افزایش قابل‌توجه هزینه‌های جاری، کسری 53 درصدی و تورم 60 درصدی، کاهش سرمایه‌گذاری دولت، کاهش سهم درآمدهای مالیاتی از منابع عمومی بودجه، افزایش شدید کسری تراز عملیاتی، پیش‌بینی منابع قابل‌توجه از محل پیش‌فروش اوراق نفت و ایجاد بدهی تعدیل‌شونده با نرخ ارز، بخشی از ایراداتی بود که به لایحه بودجه ارسالی دولت به مجلس گرفته شد. بر همین اساس مجلس یازدهم که اصلاح ساختار بودجه را خط قرمز خود اعلام کرده بود، در صدد بود این لایحه را در جریان بررسی خود تغییر دهد که این تغییرات در رفت و برگشت بودجه به دولت طی دو مرحله اعمال شد؛ بودجه‌ای که به گفته قالیباف، مجلس آن را با توجه به اقتضائات و اختیاراتش در حوزه‌های محرومیت‌زدایی، سلامت، اشتغال و تولید، انضباط، شفافیت و عدالت مورد بازنگری و اصلاح قرار داد.

آخرین سخن کارگردانان تئاتر با «صبح‌نو» در سال 1399

جهادِ تئاتری‌ها در سالی دشوار

روزهای پایانی سال 1399 را می‌گذرانیم؛ سالی که با کرونا شروع شد، با کرونا ادامه یافت و با کرونا نیز در حال تمام‌شدن است. بهار خودش را به کوچه‌ها و خیابان رسانده، درخت‌ها جوانه‌های نو زده‌اند، مردم سبزه‌هایشان را رویانده‌اند و در حال تدارک‌دیدن هفت‌سینِ زندگی هستند. 99 سالی پر از مرگ بود، اما بهار می‌رسد و یادمان می‌آورد که زندگی هنوز هم قوی‌تر از مرگ جریان دارد.

اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات 1400 از منظر پایگاه اجتماعی خود جریانی قدرت‌طلب و منجمد می‌نمایند

مرگ تدریجی دوم خرداد

گفتمان جریان اصلاحات در شرایط کنونی، نه در ساحت بالا اعتباری دارد و نه در ساحت پایین؛ نه التفاتی به مقتضیات ساختاری دارد و نه می‌تواند در سطح جامعه، مطالبه اقشار وسیع جامعه را نمایندگی کند. جریان اصلاحات همچنان در نوستالژی دوم خرداد سیر می‌کند و توانی برای فهم روزآمد مطالبات اجتماعی نیز ندارد. از سویی با تضعیف دوگانه اصول‌گرا-اصلاح‌‌‌طلب در سال‌های اخیر و جانمایی انقلابی‌گری-‌غیرانقلابی‌گری یا کارآمدی-ناکارآمدی به‌جای آن، نیروهای اصلاح‌‌‌طلب با بحران هویتی در ساختار سیاسی نیز مواجه شده‌اند.

مواضع مشاور رييس‌جمهور، تکمیل‌کننده پازل نگاه به غرب در دولت روحانی است

«آشنا» با کدخدا

جواد بخشی / حسام‌الدین آشنا چهره‌‌ای شناخته‌شده برای افکار عمومی است؛ چهره‌‌ای که مواضع گاه‌و‌بیگاهش، مقامات را به زحمت موضع‌گیری‌‌‌های رسمی می‌‌اندازد. هرچند شاید به زعم برخی، وی جاده‌صاف‌کن تصمیمات و سیگنال‌‌‌های دولت است. حالا وی در مصاحبه‌‌ای با روزنامه الاخبار اظهار کرده كه موضع آقای ظریف در چارچوب برجام و کمیسیون رفع اختلافات طرف‌های برجام است. موضع ظریف نهایتِ آن چیزی است که ایران می‌تواند عرضه کند که بپذیرد بازگشت به تعهدات به‌صورت همزمان باشد و راستی‌آزمایی توسط اتحادیه اروپا انجام شود.

مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن«کووبرکت» امروز آغاز می‌شود

یک میلیون ایرانی تا پایان سال واکسن می زنند

مرحله دوم کارآزمایی بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا با نام «کوو بركت ایران» در صورت اخذ مجوز کمیته ملی اخلاق وزارت بهداشت امروز، یکشنبه، ۲۴ اسفند آغاز می‌شود. گفتنی است دکتر مینو محرز، محقق واکسن کوو ایران گفته است در فاز یک تست انسانی خوشبختانه عارضه‌ای در داوطلبان به وجود نیامد؛ فاز یک تست انسانی با هدف بررسی ایمن بودن واکسن کرونا انجام می‌شود که نتایج بسیار خوبی در بر داشته است و اثربخشی واکسن کرونا در فاز دوم تست انسانی مشخص خواهد شد.

شماره‌های پیشین