sobhe-no.ir
1136
چهارشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۹
8
قائم‌مقام معاونت جنگل به «صبح‌نو» می‌گوید: هزینه کاشت هر هکتار نهال در تهران بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است

جنگل ما كو؟

دستگاه‌های مختلف خارج از ساختار سازمان جنگل‌ها، از 15 اسفند تا یك هفته بعد از آن به درختكاری توجه بسیار می‌كنند. همچنین بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی درختکاری را یکی از مسوولیت‌های اجتماعی خود اعلام می‌کنند. معمولا اولین گزینه‌ای که برای فعالیت‌های اجتماعی اجرایی می‌کنند، همین درختکاری است؛ اما این مساله روی دیگری هم دارد. چند سالی است که نقدی جدی از سوی کارشناسان جنگل و متخصصان گیاه‌شناسی به این روند وارد می‌شود. آنها واژه‌هایی چون «داشت» را به جای «کاشت» و «جنگل‌داری» را به جای جنگل‌کاری انتخاب می‌کنند. بسیاری از کارشناسان مستقل اعتقاد دارند که درختکاری‌ها به افزایش سرانه سبز کشور منجر نشده است. پیشتر حسین آخانی، متخصص گیاه‌شناسی در یادداشتی درختکاری در کشور را به سد‌‌سازی تشبیه کرده و معتقد بود درختکاری به‌سمتی رفته که بیش از آنکه به‌دنبال افزایش سرانه سبز و لکه‌های جنگلی باشد به‌دنبال درآمدزایی است. با وجود همه برنامه‌های اجرایی و نمایشی‌ای كه هر سال در ایام درختكاری مطرح و برگزار می‌شود اما چیزی كه به چشم می‌آید، امر دیگری است. دو دهه قبل هنگام سفر به استان‌های شمالی كشور تا چشم كار می‌كرد، جنگل بود و درخت و مزرعه. اینها در سال‌های اخیر تبدیل به جنگل‌های كم‌پشت و نیز ویلاهای رنگی شده‌اند كه در شالیزارهای دیروز روییده‌اند. از سوی دیگر پویش‌های در نظر گرفته‌شده برای تشویق مردم به حفظ درختان نیز آنطور كه باید موثر نبوده‌اند. همه اینها به كنار، سالانه صدها هكتار از جنگل‌های كشور طعمه حریق می‌شوند كه روایت این تراژدی هم دردناك است.

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت شهرهای قرمز کرونایی گزارش می‌دهد

بار سفر نبندید

طبق آخرین به روز رسانی وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهرستان‌ها در اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت، همه شهرستان‌های استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، همچنین بیش از سه شهرستان نارنجی، بیش از 250‌شهرستان زرد و بیشتر از 150‌شهرستان هم آبی هستند و استان‌های پرتردیدی مثل خراسان‌رضوی، فارس، مازندران و گیلان ممنوع الورود شده‌اند. با این حال باید منتظر جدید‌ترین به‌روز رسانی این نقشه تا روز 25‌اسنفدماه بمانیم. در عین حال مردم هم برای سفر ترفندهای جدیدی پیدا کرده‌اند گویا كه انگار هیچ كسی نگران كرونا نیست.

گزارش

۸۱ فوتی جدید کرونا در کشور ۸۵۵۴ بیمار دیگر شناسایی شدند

صبح نو

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت شهرهای قرمز کرونایی گزارش می‌دهد

بار سفر نبندید

طبق آخرین به روز رسانی وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهرستان‌ها در اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت، همه شهرستان‌های استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، همچنین بیش از سه شهرستان نارنجی، بیش از 250‌شهرستان زرد و بیشتر از 150‌شهرستان هم آبی هستند و استان‌های پرتردیدی مثل خراسان‌رضوی، فارس، مازندران و گیلان ممنوع الورود شده‌اند. با این حال باید منتظر جدید‌ترین به‌روز رسانی این نقشه تا روز 25‌اسنفدماه بمانیم. در عین حال مردم هم برای سفر ترفندهای جدیدی پیدا کرده‌اند گویا كه انگار هیچ كسی نگران كرونا نیست.

دعوای سه وزارت راه، گردشگری و بهداشت بر سر لغو یا برقراری سفرهای نوروزی به سردرگمی مردم از نحوه انجام این سفرها در تعطیلات نوروز‌۱۴۰۰ منجر شده است. در حالی که وزارت راه و شهرسازی توانسته بود وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا  را برای انجام سفرهای نوروزی با وسایل حمل و نقل عمومی راضی کند، وزارت گردشگری نیز در اقدامی، خواهان باز شدن هتل‌ها و اماکن اقامتی دارای مجوز از این وزارتخانه در ایام تعطیلات نوروز‌۱۴۰۰ از ستاد ملی کرونا شد. این درحالی است که روز‌به‌روز شیوع ویروس بیشتر می‌شود و به همین دلیل در چند روز اخیر وزارت بهداشت در چرخشی آشکار با تغییر مواضع خود، خواستار لغو کامل سفرهای نوروزی شده است. به طوری که روز گذشته دکتر سعید نمکی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته در مراسم آغاز گام چهارم طرح بسیج ملی شهید سلیمانی در وزارت بهداشت درباره سفرهای نوروزی اعلام کرد: « به هیچ وجه موافق سفر در تعطیلات نوروز نیستیم، التماس می‌کنیم، مردم حتی اگر راه‌ها باز باشد هم به مسافرت نروند، اگر خوزستان جدیدی شکل بگیرد، نمی‌توانم تاب‌آوری نظام سلامت را تضمین کنم. هر آمد و شدی باعث بیماری کووید۱۹ و مرگ می‌شود، مردم حتما  رعایت کنند، ویروس را در گوشه‌ای از کشور به گوشه دیگر نبرند. باید جایگزینی ویروس جهش یافته را با ویروس قبلی طولانی‌تر کنیم. وی گفته است: در بررسی ای که در خوزستان انجام شد، ۵۷‌درصد بیماران جدید به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلا بودند، این خطر بزرگی برای نظام سلامت است زیرا با ویروسی با قدرت سرایت بالاتر و مرگ‌آفرینی بسیار خطرناک‌تر مواجه هستیم.»
با این حال وزارت راه مدعی است که همه وسایل 
نقلیه عمومی نظیر قطار، اتوبوس و هواپیما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند؛ اتوبوس‌ها و قطارها ملزم به فروش ۵۰‌درصد ظرفیت خود هستند و هواپیماها حداکثر ۶۰‌درصد صندلی‌های هر پرواز را عرضه می‌کنند. از دیگر استدلال‌های وزارت راه، محدود بودن درآمد شرکت‌های حمل‌و‌نقل مسافر به بازه زمانی نوروز است؛ این در حالی است که اگرچه در ابتدای بهار سال گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا، اعطای تسهیلات به شرکت‌های حمل‌و‌نقلی برای رفع آسیب‌های لغو سفرهای نوروز‌۱۳۹۹ به تصویب رسیده بود، ولی همچنان برخی شرکت‌های حمل‌و‌نقلی از دریافت این تسهیلات به‌دلیل خودداری بعضی از بانک‌های عامل، علی‌رغم گذشت یک سال از تصویب پرداخت این تسهیلات در ستاد ملی کرونا، جا مانده‌اند. همه این مسائل دست به دست هم داده تا شرکت‌های فعال در این حوزه برای برقراری سفرهای نوروزی تلاش کنند.
با این حال روز گذشته آقای حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رییس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در شصتمین جلسه این کمیته اعلام کرد: اصل بر نرفتن سفر و پرهیز هر‌گونه جابه‌جایی بین شهری است.سفر به شهرها و از شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی ممنوع است و از ۲۵‌اسفند‌ماه که رنگ بندی شهرها اعلام می‌شود، تا ۱۵‌فروردین‌ماه به همان منوال خواهد بود. به گفته ذوالفقاری، چنانچه در طول تعطیلات وضعیت شهری تغییر کند و قرمز یا نارنجی شود، مسافرین سه روز مهلت دارند که از آن شهر خارج شوند و مسافری هم نمی‌تواند وارد آن شهر بشود.  اما مردم همواره در صحنه ما؛ ترفند دیگری برای سفر یافته‌اند. همانطور که گفته شد، تاکنون  استان خوزستان به صورت خاص و چند استان دیگر مانند استان‌های شمالی و چند شهر گردشگرپذیر مانند مشهد، شیراز، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، کیش و قشم برای سفرهای نوروزی ممنوع‌الورود شده‌اند. اما برخی مسافران برای دور زدن محدودیت‌های سفرهای جاده‌ای به این شهرها، اقدام به حمل خودرو با قطار به شهرهای ممنوعه کرده‌اند. هزینه حمل خودرو با قطار در ایام عادی برای شهرهایی مثل مشهد یا بندرعباس حول و حوش ۳۵۰‌هزار تومان است ولی برای روزهای پایانی اسفند‌ماه،هزینه حمل خودرو با قطار، حدود ۷۰۰‌هزار تومان است.
با توجه به اینکه پلیس راهور در مبادی ورودی شهرهای ممنوعه، از ورود خودروهای شخصی به این شهرها جلوگیری می‌کند و از سوی دیگر، ایستگاه قطار در شهرهای مشهد یا بندرعباس در داخل شهر است، برخی مسافران بدون هیچ ممانعتی با خودروی شخصی و حمل و با قطار، به داخل این شهرها ورود خواهند داشت.

captcha
شماره‌های پیشین