sobhe-no.ir
1135
سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
11
ورودی تالاب انزلی کاهش ‌یافته و انتقال سندآن هم دردسر جدیدی شده است

اراده جمعی برای نابودی یك تالاب

تالاب ارزشمند انزلی، مهاركننده سیلاب‌ها، مطبوع‌كننده هوا، پناهگاه پرندگان و آبزیان، رویشگاه لاله‌ها و نیلوفرهای آبی ، پالایش‌دهنده آلاینده‌ها ، تامین‌كننده آب كشاورزی مزارع پیرامون و تفرجگاه انسان‌ها در هزاران سال گذشته حالا در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.به گفته كارشناسان محیط‌زیست و منابع طبیعی، رسوبات حوضه آبخیز تالاب انزلی به علت ضعف عملیات آبخیزداری و تخریب بیش از اندازه پوشش گیاهی و جنگل تراشی، سالانه بالغ بر 585‌هزار تن خاك به صورت رسوب به این تالاب سرازیر می‌شود. ورود بیش از یك میلیارد و 200‌میلیون تن گل و لای ناشی از رسوبات حاصل از شست‌و‌شوی چهار هزار كیلومتر مربع خاك حوضه‌های آبریز 11‌رودخانه منتهی به تالاب و كم‌آبی‌های اخیر، شریان‌های حیاتی تالاب انزلی را كه زمانی عمقش به 11‌متر می‌رسید، مسدود كرده است .

برای كوتاه‌كردن دست سودجویان تصمیم جدید ابلاغ شد

فروش مرغ قطعه‌ای ممنوع

صبح نو

برای كوتاه‌كردن دست سودجویان تصمیم جدید ابلاغ شد

فروش مرغ قطعه‌ای ممنوع

چه کسی فکرش را می‌کرد که فروش مرغ به صورت قطعه‌‌ای ممنوع اعلام شود، اما حالا این اتفاق افتاده است. این تصمیم یك ابزار جدید برای كنترل قیمت مرغ است. سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کرد که به منظور کنترل فروش مرغ به قیمت مصوب، قطعه‌بندی آن ممنوع شده است و در صورت مشاهده در فروشگاه‌ها به قیمت مصوب ۲۰۴۰۰ تومانی میان مردم توزیع خواهد شد؛ بنا بر این گزارش در هفته‌های اخیر برخی  مرغ‌فروشی‌ها برای عدم‌رعایت قیمت مصوب مرغ، اقدام به قطعه‌بندی مرغ و فروش آن با قیمت‌های دلخواه می‌‌‌کردند که طی چند گزارش به این موضوع پرداخته شد. «تا اطلاع ثانوی و زمانی که قیمت مرغ به حالت عادی برگردد، فروش مرغ به صورت قطعه‌بندی‌شده ممنوع است که این موضوع به کارگروه تنظیم بازار نیز اعلام شد»؛ این بخشی از صحبت‌‌‌های مدیحی، رییس گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران است. وی با بیان اینکه تا زمانی که جلوی قطعه‌بندی مرغ گرفته نشود، نمی‌توان قیمت آن را در بازار کنترل کرد، افزود: در صورتی که مرغ قطعه‌بندی‌شده در بازار مشاهده کنیم، آن را به قیمت مصوب
 20 هزار و 400 تومانی (مرغ کامل) حراج می‌کنیم. با گرانی مرغ، سعید محمدی پور، از معاونان سازمان صمت استان تهران هم قطعه‌بندی مرغ توسط واحدهای خرده‌فروشی را «تخلف» اعلام کرده؛ این در حالی است که بعضی از خرده‌فروشی‌ها در تهران اقدام به فروش مجزای قطعات مرغ کرده بودند تا مشمول قیمت‌های مصوب نشوند. قیمت مصوب مرغ برای هر کیلو ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده اما به دلیل کمبود عرضه با قیمتی بالاتر عرضه می‌شود و واحدهایی که این کالا را با قیمت مصوب عرضه می‌کنند، شاهد صف‌های طولانی بوده‌اند. در هفته‌های گذشته قیمت هر کیلو گوشت مرغ به حدود ۳۰ هزار تومان هم رسید. جالب است بدانید کمبود نهاده‌های دامی از یک‌سو و افزایش هزینه‌های تولید در ماه‌های اخیر به کاهش رغبت تولیدکنندگان این صنف و کم‌شدن عرضه منجر شده است.»
 
قطعه‌بندی و طعم‌دار‌کردن مرغ 
ممنوع است
اداره کلدامپزشکی استان تهران روز شنبه در اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد: با توجه به وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور، به ویژه در استان تهران و با عنایت به ابلاغ سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر تشدید اقدامات بهداشتی به منظور جلوگیری از انتقال و گسترش این بیماری، به اطلاع مردم می‌رساند كه هرگونه قطعه‌بندی و طعم‌دار‌کردن گوشت مرغ و فروش آن در مراکز عرضه از قبیل قصابی‌ها، سوپرمارکت‌ها، مرغ‌فروشی‌ها و سایر مراکز فاقد مجوز ازدامپزشکی ممنوع است و این مراکز صرفا مجاز به عرضه مرغ به‌صورت بسته‌بندی کامل یا محصولات بسته‌بندی‌شده واجد شناسنامه تولید از مراکز مجاز و معتبر تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور هستند.در این اطلاعیه تاکید شده است: برای رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از شیوع احتمالی بیماری، مردم باید از خرید محصولات فاقد شناسنامه و قطعه‌بندی خارج از سیستم بهداشتی خودداری کنند.
 
تخلف یک غرفه در میدان بهمن
اما این روزها خرده‌فروش‌ها دست از تخلف برنمی‌دارند. معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران اعلام کرد که قطعه‌بندی مرغ توسط واحدهای خرده‌فروشی تخلف است. سعید محمدی‌پوراز کشف تخلف یک غرفه از سوی بازرسان مستقر در میدان تره‌بار بهمن خبر داد و گفت: یک غرفه متخلف که در حال قطعه‌بندی مرغ‌‌‌های دولتی بود، شناسایی و ۴/۵ تن مرغ موجود در این واحد با قیمت مصوب عرضه شد. وی با بیان اینکه براساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار استان تهران، عرضه مرغ قطعه‌بندی توسط واحدهای صنفی تا اطلاع ثانوی ممنوع است، تصریح کرد: بازرسان سازمان صمت با واحدهای متخلف برخورد و آن‌ها را به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد. معاون بازرسی و نظارت سازمان در ادامه با تاکید بر اینکه عرضه مرغ گرم با قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان توسط واحدهای خرده‌فروشی الزامی است، گفت: با توجه به افزایش تولید و تمهیدات صورت‌گرفته، عرضه مرغ در حال افزایش است و هموطنان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی مانند گران‌فروشی و احتکار، مراتب را به سامانه ۱۲۴ گزارش کنند. گفتنی است که اخیرا گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد برخی واحدهای مرغ‌فروشی، مرغ را قطعه‌بندی كرده و آن را گران‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌کنند.
در هفته‌های گذشته قیمت هر کیلو گوشت مرغ به حدود ۳۰ هزار تومان و هر شانه تخم‌مرغ به بیش از ۴۰ هزار تومان هم رسید. این در حالی است که نرخ مصوب هر کیلو مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ و هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ، ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان است. مسوولان وزارت صمت علت گرانی مرغ و تخم‌مرغ را کمبود عرضه عنوان می‌کنند که مسوولیت آن متوجه وزارت جهاد کشاورزی است.

captcha
شماره‌های پیشین