sobhe-no.ir
1134
دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
5
حامیان مجلس دهم، به دنبال نقشه های جدید علیه پارلمان یازدهم هستند

بر مدار «تخریب» قالیباف

جریان سازی ها و فضاسازی ها در آستانه انتخابات امری رایج در دوره های مختلف شده است. چنگ زدن به هر ابزاری برای رسیدن به هدف نهایی در سالهای گذشته، نمود بیشتری در فضای سیاسی و رسانه ای کشور داشته است. هجمه به شخصیت ها و چهره های مطرح و شناخته شده به منظور تضعیف و به حاشیه راندن، روشی آسان برای رسیدن به اهدافی می شود که قرار است جناح یا جریان را منتفع کند.تخریب مکرر بدون توجه به ارزش های جامعه، اصلی ثابت برای عده ای شده است که تنها می خواهند منافع خود را کسب کرده و به سرانجام برسانند. تنور داغ انتخابات دستمایه ای شده است برای حاشیه سازی و پرداختن به مسائلی که نه چندان اهمیت چندانی ندارند بلکه از اساس باعث خللی در جریان امور می شوند. در این راستا در شرایطی که هنوز چندماه تا انتخاب هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی برای سال دوم باقی مانده است، نوک پیکان انتقاد این بار از این زاویه رئیس مجلس را هدف گرفته است. خبرگزاری خبر آنلاین در مطلبی با تیتر های پایه لرزان کرسی ریاست قالیباف، سکوت اصلاح‌طلبان و مستقلین شکست و رونمایی از رقیب جدید آقای رئیس، باز هم به دنبال منافع و مطامع جریان هایی دست به تلاش زده است.

بعد از بیست‌و‌چهار نشست نمایندگان در مجلس، بررسی بودجه‌1400 به پایان رسید

بودجه‌ای با رویکرد شفافیت و عدالت

بررسی لایحه بودجه‌۱۴۰۰ کل کشور پس از بیست‌و‌چهار جلسه علنی و سه شیفته، شنبه شب به پایان رسید و به شورای نگهبان ارسال شد. بودجه‌ای که مجلس با توجه به اقتضائات و اختیاراتش در حوزه‌های محرومیت‌زدایی، سلامت، اشتغال و تولید، انضباط، شفافیت و عدالت مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت.

صبح نو

بعد از بیست‌و‌چهار نشست نمایندگان در مجلس، بررسی بودجه‌1400 به پایان رسید

بودجه‌ای با رویکرد شفافیت و عدالت

بررسی لایحه بودجه‌۱۴۰۰ کل کشور پس از بیست‌و‌چهار جلسه علنی و سه شیفته، شنبه شب به پایان رسید و به شورای نگهبان ارسال شد. بودجه‌ای که مجلس با توجه به اقتضائات و اختیاراتش در حوزه‌های محرومیت‌زدایی، سلامت، اشتغال و تولید، انضباط، شفافیت و عدالت مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه‌۱۴۰۰ کل کشور در نشست خبری روز گذشته خود، با اشاره به پایان بررسی بودجه‌1400 در صحن مجلس گفت: بررسی لایحه بودجه این‌گونه است که پس از بررسی شورای نگهبان و اعلام نظر این شورا درباره لایحه بودجه، کمیسیون تلفیق هفته آینده مجدد جلسه‌ای تشکیل می‌دهد تا 
بر این اساس موارد ارجاعی و ایرادهای احتمالی وارد شده از سوی شورای نگهبان به لایحه بودجه را بررسی کرده و نهایتا  پس از اصلاحات انجام شده، آن‌ها را به صحن ارسال کند. 
وی بر همین اساس اضافه کرد: مجلس پس از دریافت گزارش کمیسیون تلفیق درباره موارد اعاده شده از سوی شورای نگهبان، یکشنبه هفته آینده یعنی ۲۴‌اسفندماه نظر نهایی خود را در این خصوص ارائه خواهد کرد. 
زارع در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به برخی جزئیات لایحه بودجه‌۱۴۰۰ کشور گفت: طبق مصوبه مجلس مقرر شد وزارت راه  و شهرسازی از محل فروش املاک و اراضی به قیمت کارشناسی تا مبلغ دو هزار میلیارد تومان برای ساخت مدارس در مجموعه‌های مسکن مهر دراختیار وزارت آموزش‌و‌پرورش قرار دهد. 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه‌۱۴۰۰ کل کشور ادامه داد: یکی دیگر از مصوبات مهم مجلس در نشست اخیر و در جریان بررسی لایحه بودجه‌۱۴۰۰ تخصیص ۳۲‌هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها به منظور احیای تولید، ایجاد اشتغال و کارآفرینی با اولویت استان‌های محروم و یا مناطق با نرخ بیکاری بالا دراختیار بانک‌های توسعه‌ای قرار گیرد. 
وی در بخش پایانی سخنانش تخصیص ۱۹‌هزار و ۳۰۰‌میلیارد تومان از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها برای محرومیت‌زدایی را از جمله مصوبات مهم مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه خواند و گفت: همچنین به موجب مصوبه دیگر، کلیه بانک‌ها مکلف به پرداخت ۳۶۰‌هزار میلیارد تومان از محل منابع خود برای ساخت ۴۰۰‌هزار واحد مسکن روستایی و 800‌هزار واحد مسکن شهری شدند.
محمد‌باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در آخرین نشست علنی مجلس برای بررسی بودجه‌1400 گفت: بودجه با رویکرد توجه به حوزه‌های محرومیت‌زدایی، سلامت، اشتغال و تولید، انضباط، شفافیت و عدالت تا جایی که برای مجلس مقدور بود، به تصویب رسید. همچنین در بحث کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی و دامی، بهداشت و سلامت با ارز 4200‌تومانی مصوباتی ایجاد شد که‌ ان‌شاء‌الله با کنترل و نظارت بیشتر کارها در این حوزه پیش برود.رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس و دولت با همکاری توانستند امشب بررسی لایحه بودجه را به پایان برسانند تا زمانی که از شورای نگهبان برگردد. وی تأکید کرد: لازم می‌دانم از تمام نمایندگان و خانواده‌های‌شان تشکر کنم چرا‌که آن‌ها از صبح تا نیمه‌های شب مشغول به کار بودند.

حاشیه‌های بودجه
بودجه‌ای که با حاشیه‌های زیادی همراه بود تاجایی که نمایندگان ابتدا ترجیح دادند آن را بررسی نکنند و به کلیات لایحه ارسالی دولت رأی منفی دادند. ماجرا از آنجا شروع شد که نمایندگان قبل از ارسال بودجه به مجلس به دولت توصیه کردند که بودجه‌ای با‌توجه به شرایط اقتصادی و نیازهای امروز کشور تدوین شود و تذکر رهبرانقلاب مبنی بر اصلاح ساختار بودجه نیز درآن دیده شود. اما بودجه‌ای غیر واقعی و خوشبیانه به مذاکره با دولت جدید آمریکا به مجلس ارسال شد که هرچند مجلس تصمیم گرفت در کمیسیون تلفیق و با همکاری دولت آن را اصلاح کند اما مخالفت‌های دولت با اصلاحیه‌های مجلس، موجب شد نمایندگان از زحمات کمیسیون تلفیق نیز صرف نظرکنند و بودجه را  به دولت بازگردانند.
بعد از آن دولت عقب نشست واین بار  بودجه‌ای اصلاح شده با توجه به دغدغه‌های نمایندگان را  به مجلس ارسال کرد. هرچند که بودجه اصلاحی هم نتوانست نظر نمایندگان جلب کند اما آنان ترجیح دادند براساس همکاری قوا و تعامل با دولت بودجه‌1400 را به نفع معیشت و اقتصاد مردم تغییر دهند. الیاس نادران، رییس کمیسیون تلفیق درباره اصلاح بودجه در این کمیسیون گفت:  طبق نظرات کارشناسی به هم ریختگی، آشوب و اغتشاش در اعداد و ارقام زیاد در بودجه بود و هرکه آن را می‌دید وحشت می‌کرد که این مریض بدحال رو به موت که به اورژانس آمده، چگونه خوب می‌شود. وی تاکید کرد: ما امسال تلاش‌مان بر این بود که بودجه را به نفع مردم تغییر دهیم و به جای اینکه طبقاتی خاص و افراد نزدیک به حاکمیت از این رانت‌ها -چه رانت‌های نفتی و چه رانت‌های اطلاعاتی -استفاده کنند،  عموم مردم از آن بهره ببرند به همین دلیل در سیستم‌های حمایتی ممکن است در حقوق و دستمزد افراد بگویند که این خیلی تطابقی با پیشنهاد دولت ندارد اما در سیستم‌های حمایتی به‌نحوی مورد حمایت قرار می‌گیرند که قدرت خرید آن‌ها نسبت به امسال کمتر نشود.

گلایه دیرهنگام همتی
حال روز گذشته عبدالناصر همتی در یادداشتی به بیان توضیحاتی درباره بودجه‌1400 پرداخت و تأکید کرد: «از این‌که بودجه سال‌1400 کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس تعیین تکلیف [شد] و به تصویب نهایی رسید،  جای شکر دارد. فارغ از محاسن و ایراداتی که می‌توان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته مشخص شد: همه دولت‌ها و مجالس، علی‌رغم انتقاد از رشد نقدینگی و تورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتا  به بودجه‌ای با توان رشد بالای نقدینگی رضایت 
می‌دهند. 
درحالی که مجلس محترم همزمان در صدد تصویب  طرحی برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصره‌های متعدد آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می‌تواند انتشار پول پرقدرت و رشد نقدینگی باشد.بانک مرکزی این انتظار را هم دارد که دولت و مجلس در مسیر کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.»
انتقادات همتی از بودجه‌1400 پس از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی در حالی است که لایحه بودجه‌1400 هنگامی که از سوی سازمان برنامه و بودجه تدوین و به مجلس ارسال شده بود، همین اشکالات مورد اشاره در یادداشت آقای رییس‌کل بانک مرکزی را داشته است، ولی به‌هردلیلی آقای همتی پیش از این چنین نقدی را بر بودجه وارد ندانسته بود، شاید به این دلیل که رییس‌کل بانک مرکزی نمی‌تواند از بودجه دولت خودش انتقاد کند، ولی حالا که مصوبه مجلس هست، راه برای انتقاد باز است.

دو گام مهم مجلس در بودجه
اما یکی از اصلاحات مثبت صورت گرفته در بودجه، تعیین سقف برای ارز ۴۲۰۰‌تومانی که موجب کاهش تدریجی وابستگی اقتصاد به ارز یارانه‌ای در سال‌۱۴۰۰ و یک گام رو به جلو  برای اصلاح ساختار بودجه است. از دیگر مصوبه‌های مهم مجلس، افزایش پلکانی معکوس کارمندان دولت در جهت کاهش تبعیض از حقوق بود که افزایش حقوق نجومی بگیران را محدود می‌کرد. هرچند که این مصوبه با مخالفت شدید دولت مواجه شد اما در نهایت توسط نمایندگان به تصویب رسید. براساس این مصوبه تنها 7‌درصد حقوق بالا دریافت می‌کنند که دولت تلاش می‌کند تا همان 25درصد برای آن‌ها
 اعمال شود.

captcha
شماره‌های پیشین