sobhe-no.ir
1134
دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
15
گزارش

وبینار شعر «جنگ برای صلح» برگزار می‌شود

«صبح‌نو» از وضعیت اکران سینمای ایران گزارش می‌دهد

230 فیلم در صف سالن‌های خالی

درحالی‌که تا سال‌های پیش اسفندماه یک رقابت غیررسمی بین صاحبان آثارسینمایی برای اکران فیلم‌های‌شان در نوبت اکران نوروزی ایجاد می‌شد، امسال به‌دلیل کرونا رقابت مانند هرسال نیست. اما از طرفی و پس از پایان جشنواره فیلم فجر که تاحدودی به سالن‌های سینما جان داده بود، هنوز خبری قطعی درباره اکران نوروز اعلام نشده است. فقط در روزهای قبل خبر دریافت مجوز اکران سه فیلم منتشر شد.

اخبار کوتاه

صبح نو

«صبح‌نو» از وضعیت اکران سینمای ایران گزارش می‌دهد

230 فیلم در صف سالن‌های خالی

درحالی‌که تا سال‌های پیش اسفندماه یک رقابت غیررسمی بین صاحبان آثارسینمایی برای اکران فیلم‌های‌شان در نوبت اکران نوروزی ایجاد می‌شد، امسال به‌دلیل کرونا رقابت مانند هرسال نیست. اما از طرفی و پس از پایان جشنواره فیلم فجر که تاحدودی به سالن‌های سینما جان داده بود، هنوز خبری قطعی درباره اکران نوروز اعلام نشده است. فقط در روزهای قبل خبر دریافت مجوز اکران سه فیلم منتشر شد.

چند روز پیش بود که شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی سازمان امورسینمایی و سمعی بصری با صدور پروانه نمایش سه اثر موافقت کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی با صدور پروانه نمایش سه فیلم موافقت کرد. شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی در جلسه اخیر با صدور پروانه نمایش برای فیلم‌های 
«گل به خودی» به تهیه‌کنندگی علی قائم‌مقامی و کارگردانی احمد تجری، «یدو» به تهیه‌کنندگی محمد‌رضا مصباح و کارگردانی مهدی جعفری و «خورشید آن ماه» به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی و کارگردانی ستاره اسکندری موافقت کرد. حالا در ادامه این گزارش می‌خواهیم هرکدام از این فیلم‌ها را معرفی کنیم.

«گل به خودی»
سوم مردادماه بود که فیلمبرداری «گل به خودی» به کارگردانی احمد تجری و تهیه‌کنندگی علی قائم‌مقامی در خیابان سعادت‌آباد تهران به پایان رسید. این فیلم با موضوع کودک‌و‌نوجوان تولید شده و گروه پازل علاوه بر حضور علی رهبری و آرین بهاری به‌عنوان بازیگران فیلم، ساخت موسیقی متن را نیز بر عهده دارند. همچنین یکی از قطعات جدید این گروه در «گل به خودی» رونمایی می‌شود.
فیلمنامه این اثر نوشته مشترک احمد تجری و لاله قهرمانی است و فضایی عروسکی موزیکال دارد. داستان «گُل به خودی» قصه آمال و آرزوهای تعدادی کودک است که در پرورشگاه زندگی می‌کنند و به کمک چند عروسک وارد ماجراهایی فانتزی و جذاب می‌شوند.
ابوالفضل رجبی، رایان سرلک، آل آی بشارت، آرینا تجری و محمدرضا علی‌نیا به‌عنوان بازیگران کودک در این فیلم حضور دارند. شقایق فراهانی، نسیم ادبی، علی استادی، ستاره حسینی، مهسا ایرانیان، پانته‌آ خادمی و غزاله اکرمی هم از دیگر بازیگران این اثر سینمایی هستند.

«خورشید آن ماه»
اواسط آذرماه بود که خبر پایان فیلمبرداری این فیلم منتشر شد. فیلمبرداری فیلم سینمایی «خورشید آن ماه» به کارگردانی ستاره اسکندری و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی در بلوچستان به پایان رسید.
نازنین فراهانی، پژمان بازغی، امیرحسین هاشمی، بنفشه صمدی، روژین صدرزاد، صادق سهرابی، مهتاب جامی، نکیسا نوری، صادق بلوچی، روژناک شیرانی و مریم بوبانی بازیگران نخستین ساخته سینمایی ستاره اسکندری هستند. در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: «تقدیر بعضی آدما آینه که مسافر باشن.»
«خورشید آن ماه» در ستایش فرهنگ بلوچستان است که با حضور اسحق 
بلوچ نسب و برکت برجان نگاهی نو به خود گرفته است.
بلافاصله با پایان فیلمبرداری، مراحل فنی این فیلم سینمایی که با حمایت منطقه آزاد چابهار ساخته شده است، آغاز شد. نکته قابل‌توجه درباره این فیلم کارگردان‌اش است. شهرت وی بیشتر به‌خاطر بازی در مجموعه‌های تلویزیونی است که آن را از سال‌۱۳۷۳ شروع کرده؛ به‌ویژه مجموعه  نرگس که بعد از درگذشت پوپک گلدره نقش «نرگس» را در آن بازی می‌کرد.
او دو بار برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره تئاتر فجر برای بازی در نمایش‌های سعادت لرزان مردمان تیره‌روز و هم‌هوایی شده است.

«یدو»
اما فیلم شاخص این گزارش «یدو» است. فیلم «یدو»که به تازگی پروانه نمایش گرفته، فعلا  اکران نخواهد شد و اولویت سازندگانش شرکت دادن آن در جشنواره‌های خارجی است.
«یدو» به کارگردانی مهدی جعفری و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح در سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و به همراه فیلم «بی‌همه چیز» با پنج سیمرغ برنده بیشترین جوایز این دوره از جشنواره شدند.
این فیلم با بازی ستاره پسیانی محصول کانون پرورش فکری کودکان‌و‌نوجوانان است و داستان پسری نوجوان را در روزهای شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران روایت می‌کند که با مادر و نیز خواهر و برادر کوچکترش در آبادان زندگی می‌کنند.
این فیلم که در جشنواره هم مورد توجه قرار گرفت، به تازگی مجوز نمایش گرفته و محمدرضا مصباح (تهیه‌کننده) درباره اینکه آیا برنامه‌ای برای اکران آن به‌ویژه در  نوروز دارد یا خیر به ایسنا گفت: فعلا  قصد اکران
« یدو» را نداریم چون در حال برنامه‌ریزی برای حضور فیلم در چند جشنواره هستیم، ضمن اینکه منتظریم وضعیت سینماها نیز کمی بهتر شود.
او افزود: در حال حاضر شرایط سینما مبهم است و نمی‌توان تصمیم‌گیری کرد چون مشخص نیست چه اتفاقی می‌افتد اما حتما  فیلم‌هایی با رشادت صف‌شکنی و راه را برای سینما باز می‌کنند، چون در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰‌فیلم در صف اکران هستند و همه فیلمی که کارهای جشنواره‌ای خود را انجام داده و فقط منتظر اکران هستند، فرصت خوبی برای نمایش در سینماها دارند.

captcha
شماره‌های پیشین