sobhe-no.ir
1134
دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
1
حامیان مجلس دهم، به دنبال نقشه های جدید علیه پارلمان یازدهم هستند

بر مدار «تخریب» قالیباف

جریان سازی ها و فضاسازی ها در آستانه انتخابات امری رایج در دوره های مختلف شده است. چنگ زدن به هر ابزاری برای رسیدن به هدف نهایی در سالهای گذشته، نمود بیشتری در فضای سیاسی و رسانه ای کشور داشته است. هجمه به شخصیت ها و چهره های مطرح و شناخته شده به منظور تضعیف و به حاشیه راندن، روشی آسان برای رسیدن به اهدافی می شود که قرار است جناح یا جریان را منتفع کند.تخریب مکرر بدون توجه به ارزش های جامعه، اصلی ثابت برای عده ای شده است که تنها می خواهند منافع خود را کسب کرده و به سرانجام برسانند. تنور داغ انتخابات دستمایه ای شده است برای حاشیه سازی و پرداختن به مسائلی که نه چندان اهمیت چندانی ندارند بلکه از اساس باعث خللی در جریان امور می شوند. در این راستا در شرایطی که هنوز چندماه تا انتخاب هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی برای سال دوم باقی مانده است، نوک پیکان انتقاد این بار از این زاویه رئیس مجلس را هدف گرفته است. خبرگزاری خبر آنلاین در مطلبی با تیتر های پایه لرزان کرسی ریاست قالیباف، سکوت اصلاح‌طلبان و مستقلین شکست و رونمایی از رقیب جدید آقای رئیس، باز هم به دنبال منافع و مطامع جریان هایی دست به تلاش زده است.

جواد قارایی از فصل جدید «ایرانگرد» به «صبح‌نو» گفت

مستند مسابقه «ایرانگردشو» در راه است

میلاد نجفی / در میان برنامه‌های شاخص سیما در نوروز سال‌های اخیر مانند «پایتخت» و «نون.خ»، عنوان یک مجموعه مستند هم دیده می‌شود. مجموعه مستند «ایرانگرد» ساخته جواد قارایی یکی از مشهورترین محصولات سازمان صداوسیما در حوزه مستند و ایرانگردی است. قارایی در سال‌های اخیر با هوش برنامه‌‌‌سازی‌ای که دارد، توانسته به نقاط مختلف، متنوع و جذابی از ایران سفر کرده و درکنار نمایش جاذبه‌های طبیعی با بخشی از مردمان آن دیار هم به گفت‌وگو بنشیند. «ایرانگرد» را باید یکی از برندهای موفق سیما در حوزه برنامه‌‌‌سازی بدانیم که توانسته با کمک محتوای مناسب و بهره‌مندی از تکنیک‌های جذاب تصویری مخاطبان زیادی را با خود همراه كند. تاکنون سه فصل از این مجموعه از تلویزیون پخش شده و حالا قرار است در نوروز1400 فصل چهارم آن هم روی آنتن شبکه یک سیما برود تا مردم با نقاط بکر دیگری از سرزمین بی‌نظیرشان آشنا شوند.

«صبح‌نو» از وضعیت اکران سینمای ایران گزارش می‌دهد

230 فیلم در صف سالن‌های خالی

درحالی‌که تا سال‌های پیش اسفندماه یک رقابت غیررسمی بین صاحبان آثارسینمایی برای اکران فیلم‌های‌شان در نوبت اکران نوروزی ایجاد می‌شد، امسال به‌دلیل کرونا رقابت مانند هرسال نیست. اما از طرفی و پس از پایان جشنواره فیلم فجر که تاحدودی به سالن‌های سینما جان داده بود، هنوز خبری قطعی درباره اکران نوروز اعلام نشده است. فقط در روزهای قبل خبر دریافت مجوز اکران سه فیلم منتشر شد.

سرمقاله

به جای دستورالعمل، راهکار بدهید

اصلاح طلبان بدون تعیین تکلیف عرفی گرایان، در آستانه هر انتخابات خود را وابسته به اصول نظام و انقلاب معرفی می‌کنند

اعلام وفاداری بدون مرزبندی با سکولارها

«ما به ولایت فقیه اعتقاد داریم؛ اعتقادی که از روز اول انقلاب هم بر آن پا بر جا بوده‌ایم و اصلی‌‌ترین شعار ما اعتقاد قلبی و التزام عملی به ولایت فقیه بوده است»؛ این اظهارات بهزاد نبوی، عضو ارشد سازمان منحله مجاهدین انقلاب در آستانه انتخابات مجلس پنجم در اسفند 74 است. 25 سال پس از آن انتخابات، تو گویی روند سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان هیچ تکان نخورده است؛ اعلام وفاداری به بنیان‌‌‌های نظام در آستانه هر انتخابات با وجود عدم‌مرزبندی و برائت با نخبگانی که علنا لزوم گذار به سکولاریزاسیون را تولید و بازتولید می‌کنند.

نخست‌وزیر لبنان با تاخیر در تشکیل کابینه خود بر طبل بی‌ثباتی بیروت می‌کوبد

حریری ، فرمانبردار الیزه در بیروت

روح‌الله فرقانی / ادامه اعتراض به وضعیت اقتصادی در لبنان در حالی این روزها جدی‌‌تر می‌‌شود که «سعد الحریری» با گذشت 6ماه از عهده‌دارشدن پست نخست‌وزیری، از معرفی دولت و کابینه خود به کاخ بعبدا همچنان طفره می‌‌رود و در صدد است تا با همگام شدن با توطئه‌‌‌های غربی و عبری، این کشور ساحلی دریای مدیترانه را به سوی بی‌ثباتی و ناآرامی سوق‌دهد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا: رنگ بندی شهرها برای سفر، 25‌اسفند اعلام می‌شود

دستورالعمل رنگی برای سفرهای نوروزی

سفر یكی از اصلی‌ترین تفریحات ایرانیان است كه در یكسال گذشته و با وجود شیوع كرونا دچار محدودیت‌هایی در سراسر جهان شده است. نوروز سال گذشته كه بهترین فرصت برای سفر ایرانیان است به‌دلیل كرونا در آرامش كامل سپری شد. اگرچه در ماه‌های دیگر سال برخی سفرهای خود را انجام دادند. حالا در پایان سال‌99 و نزدیكی به نوروز1400 یكبار دیگر سفر در ایام كرونایی تبدیل به یكی از اصلی‌ترین مباحث جامعه شده است، آن هم در روزهایی كه دوباره نشانه‌های اوج‌گیری كرونا در كشور مشاهده می‌شود و البته این مساله در خوزستان تبدیل به طوفانی بزرگ شده است. اما درباره قوانین سفرهای نوروزی سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شنبه شب و وزیر كشور روز گذشته و در حاشیه جلسه آسیب‌های اجتماعی نكاتی را مطرح كردند.

بعد از بیست‌و‌چهار نشست نمایندگان در مجلس، بررسی بودجه‌1400 به پایان رسید

بودجه‌ای با رویکرد شفافیت و عدالت

بررسی لایحه بودجه‌۱۴۰۰ کل کشور پس از بیست‌و‌چهار جلسه علنی و سه شیفته، شنبه شب به پایان رسید و به شورای نگهبان ارسال شد. بودجه‌ای که مجلس با توجه به اقتضائات و اختیاراتش در حوزه‌های محرومیت‌زدایی، سلامت، اشتغال و تولید، انضباط، شفافیت و عدالت مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت.

گزارش «صبح‌نو» درباره ایام گرانی و نگاه متفاوت خانه ملت به حقوق كارمندان را بخوانید

حساب دخل و خرج زندگی برای‌1400

تعیین افزایش حقوق و دستمزد همه ساله یکی از مهم‌ترین مسائل بودجه سالانه است. جمعیت میلیونی کارمندان و هزینه قابل توجه در مصارف بودجه باعث شده تصمیم‌گیری در مورد این موضوع تأثیر بسزایی در زندگی و معیشت مردم داشته باشد. از یک سمت افزایش درآمد خانوار به این تصمیم گره خورده اما در سمت دیگر اگر این افزایش با رشد پایه پولی همراه شود، منجر به تورم می‌شود که نه تنها اثر افزایش حقوق را خنثی می‌کند بلکه ممکن است سفره مردم را کوچک‌تر نیز بکند. افزایش نرخ حقوق و دستمزد کارکنان دولت در بودجه سال‌۱۳۹۹، ۱۵‌درصد تعیین شده بود. این رقم در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال۱۴۰۰، ۲۵‌درصد در نظر گرفته شده بود كه این نرخ از همان ابتدا مورد انتقاد نمایندگان مجلس و کارشناسان قرار گرفت. برخی نمایندگان معتقد بودند این افزایش، ضمن اینکه نوعی ناعدالتی به‌دلیل افزایش فاصله حداقلی و حداکثری بگیرها را به همراه دارد، منجر به کسری بودجه می‌شود و دستمزد کارمندان را از جیب دیگر آن‌ها خارج می‌کند. حسین‌زاده بحرینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم با اشاره به اینکه احساس تبعیض ناشی از فاصله زیاد میان حداقل حقوق تا حداکثر حقوق، کارمندان دولت را اذیت می‌کند، معتقد است مصوبه مجلس با افزایش حقوق‌ها و کاهش مالیات برای کارمندان، عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد را تا حد بسیار زیادی به مردم هدیه خواهد داد.

شماره‌های پیشین