sobhe-no.ir
1133
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
1
رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از آغاز همزمان فاز دوم و سوم انجام واکسن کرونای کووبرکت با مجوز وزارت بهداشت خبر داد

واكسيناسيون سراسری تا پایان 1400

نخستین واکسن ایرانی کرونا توانسته است مجوز انجام همزمان فازهای دوم و سوم را به دست آورد. این خبر روز گذشته از سوی رییس ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟ اعلام شد. آقای محمد مخبر همچنین خبر داد که «فاز دوم و سوم تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا، کووبرکت با مجوز و موافقت وزارت بهداشت به طور همزمان در روز ۲۳ یا ۲۴ اسفند آغاز خواهد شد»؛ اما ماجرای واردات واکسن‌های خارجی هم با جدیت ادامه دارد و هر از گاهی محموله جدیدی از واکسن‌های روسی یا چینی به ایران می‌رسد؛ البته سبد کووکس و واکسن‌هایی که ایران از این طریق خواهد خرید را نباید فراموش کرد. سخنگوی سازمان غذا و دارو هم خبر داده است که تا پایان سال 1400 بیش از 180 میلیون دوز واکسن کرونا به صورت تولید مشترک یا خرید وارد کشور خواهد شد که حتی بیشتر از نیاز کشور است.

غریب‌آبادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

پنجره فرصت به غرب هميشه باز نيست

عقب‌نشینی تروئیکا از اجرای قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس، گام قابل توجهی از سوی کشورهای اروپایی عضو برجام بود که از آن به دادن فرصت به ایران برای عمل به تعهداتش تعبیر شد؛ این درحالی است که در سال‌های پس از امضای برجام، آن طرفی که تمام و کمال به تعهدات خود جامه عمل پوشاند، ایران بود و سه کشور با اقدام اخیر در واقع این فرصت را به خود دادند تا به وظایف بر زمین مانده خود صورت واقعیت ببخشند.

سرمقاله

پاسخ پوتین

عراقی‌ها همزمان با سفر پاپ به کشورشان، با انتشار پوسترهایی نقش جبهه مقاومت را در برقراری امنیت و آرامش در عراق، یادآور شدند

دستی که صدای ناقوس را به کلیساها برگرداند

روح‌الله فرقانی / سفر پاپ فرانسیس در حالی این روزها به عراق ادامه دارد که مردم عراق با انتشار پوسترهایی به غرب تاکید ‌کردند که اگر رشادت‌ها و مجاهدت‌های سردارشهید قاسم سلیمانی و گروه‌های مقاومت حشدالشعبی در نابودی گروه تروریستی تکفیری داعش و برقراری امنیت و ثبات عراق نبود، این سفر با گذشت سه سال پس از نابودی داعش، انجام نمی‌شد؛ سفری که به اذعان مسیحیان عراقی برخاسته از رشادت‌‌‌ها و ایثارگری‌‌‌های شهدای مقاومت است که این روزها در عراق در حال انجام است.

اصلاح طلبان و اعتدالیون در آستانه انتخابات با کثرت نامزد مواجه هستند

چپ عليه راست؛ راست عليه چپ

با نزدیک‌شدن به انتخابات، تحلیل‌ها درباره اینکه اصلاح‌طلبان بالاخره قرار است از چه گزینه یا گزینه‌‌هایی حمایت کنند، قوت می‌گیرد. با این حال هر کدام از این گزینه‌ها در نوع خود ضعف‌‌هایی دارند که مانع می‌شود تا اصلاح‌طلبان به طور کامل روی آنها اجماع کنند. مثل همیشه اصلاح‌طلبان به دو‌گروه عمده تقسیم شده اند که هر کدام سودای یک فرد را در سر دارند؛ هرچند این دو گروه نیز یکپارچه نیستند و درون خود اختلاف‌‌هایی دارند.تشکیل نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان باعث شده تا حرف و حدیث‌ها درباره نامزدهای این جریان بیشتر شود. مثل دوره‌‌‌های گذشته، عرصه انتخاباتی جبهه اصلاحات به دو گروه عمده یعنی راست و چپ به ترتیب به نمایندگی حزب کارگزاران سازندگی و حزب اتحاد ملت تقسیم شده است. هر چه کارگزاران به گزینه‌‌‌های فرااصلاح‌طلبی و حتی اصول‌گرایی تمایل دارند، اتحاد ملتی‌ها سعی دارند ولو به قیمت شکست و ناکامی، روی گزینه‌‌ای اصلاح‌‌‌طلب سرمایه‌‌گذاری کنند.

صبح‌نو هم‌زمان با اکران آنلاین یک مستند بررسی کرد

«کودتای ۵۳»؛ یک مستند رهاشده

علی امیرسیافی / مستند بلند «کودتای53»، سعی دارد تا به موضوع تاریخی و سرنوشت‌ساز کودتای28مرداد سال1332 بپردازد. این اثر، بعد از اکران در سینماهای هنر و تجربه، هم‌اکنون در یکی از سایت‌های پخش فیلم در حال اکران آنلاین برای مخاطبان است.

گزارش «صبح‌نو» به مناسبت سالگرد شهادت سردار خیبر

ابراهیم در گلستان

محمد حسین طارمی / با ورق زدن برگ‌های تاریخ دفاع مقدس به اسم‌های بزرگی برخورد می‌کنیم که این بزرگی را از حماسه‌ها و رشادت‌هایی که از خود نشان داده‌اند، وام گرفته‌اند؛ اسامی آشنایی که در اکثر شهرها با گذر از خیابان‌ها یا اتوبان‌هایی که به نام‌شان شده است، هر روزه با آن‌ها سر کار داریم بدون اینکه خیلی‌هایمان خبری از چرایی نامدارشدن‌شان داشته باشیم؛ از مغز متفکر جبهه‌ها، شهید حسن باقری، روزنامه‌نگاری که اتفاقی سر از اتاق جنگ درآورد و شانه به شانه درجه‌داران باسابقه ارتش ایستاد، توجیه کرد و طراح عملیات شد، تا فرمانده لشکرهای نام‌‌آوری چون شهید همت، شهید خرازی، شهید باکری، شهید کاظمی، شهید زین‌الدین و شهید دقایقی یا حتی فرمانده محورها، گردان‌ها، گروهان‌ها و دسته‌ها.اسفند كه از نیمه می‌‌گذرد، هنوز چند قدم مانده به بهار، شكوفه سرخی از تنه صلابت می‌روید كه همه فصل‌ها را شرمگین می‌‌كند، آن شكوفه نام پرافتخار شهید «محمد‌ابراهیم همت» است كه در گاه‌شمار ایران‌زمین سرآغاز بهاری از جنس شهادت و جاودانگی در زمستان روزمرگی است. محمدابراهیم در ۱۲ فروردین ۱۳۳۴ در شهرضا دیده به جهان گشود، او تا مقطع دیپلم را در زادگاهش گذراند. پدرش از دوران کودکی او چنین می‌‌گوید: در دوران تحصیلش از هوش و استعداد فوق العاده‌‌‌ای برخوردار بود و با موفقیت تمام دوران دبستان و دبیرستان را پشت سر گذاشت. هنگامی که خسته از کار روزانه به خانه برمی‌گشتم، می‌‌دیدم، فرزندم تمامی خستگی‌ها را از وجودم پاک می‌کرد و اگر شبی او را نمی‌دیدیم، برایم بسیار تلخ و ناگوار بود.

گزارش «صبح‌نو» درباره گره‌گشایی مسوولان از معمای سفرهای نوروزی 1400 را بخوانید

دور سفر را خط بکشید

چندی پیش معاون ‎کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تفسیر و نقل دیگری در ارتباط با سفرهای نوروزی ارائه کرد و گفت: «عید نوروز در هر شرایطی استقرار چادر مسافرتی ممنوع است و اگر تورهای مسافرتی مجاز هستند به ‎دلیل آن است که تورها به مناطق و محل‌های کنترل‌شده می‌روند و هتل‌ها هم کاملا تحت‌‎نظارت و کنترل هستند؛ حتی استانداردها، استفاده اماکن و منازلی را که به‎ طور شخصی مورد اجاره مسافران قرار می‌گرفت، پلمب یا ممنوع اعلام کرده‌اند.» این یعنی، ایجاد محدودیت برای گروهی از مردم که البته از اکثریت هم هستند و امکان اقامت در هتل‌ها را ندارند و با تورها سفر نمی‌کنند. خب اگر قرار بر ایجاد محدودیت است، بهتر نیست این محدودیت برای همه اعمال شود؟ آنهایی که در این وضعیت اقتصادی امکان رزرو هتل و... دارند که خب مسافرت‌هایشان به ویلاهای اطراف شهرشان به‌راه بوده و تا همین الان هم مشمول محدودیت خاصی نبوده‌اند، حداقل اگر قرار است این‎طور مسافرت‌ها را فیلتر کنیم و دوباره فقط طبقه‌ای که توان پرداخت هزینه هتل‌ها را دارند، سفر کنند، بهتر است آنها هم محدود شوند و همه با هم با کرونا بجنگیم!

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت شیوع کرونا در خوزستان گزارش می‌دهد

آیا قرنطینه چاره کار است؟

شیوع ویروس کرونا به عنوان یکی از بحث‌های اصلی و جدی کشور نه‌تنها سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار داد بلکه به اقتصاد و همچنین بنگاه‌های تولیدی، خدمات فنی و مهندسی نیز آسیب وارد کرد. با این حال روز به روز کرونا در حال شیوع است. خوزستان این روزها بحرانی‌ترین استان کشور است؛ با وجود این هنوز افراد زیادی هستند که بی هیچ نگرانی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و کرونا هم جان آن‌ها و اطرافیان‌شان را می‌گیرد.

«صبح‌نو» از تعدیل قیمت‌ها در بازار شب عید گزارش می‌دهد

بازار گرم وعده‌ها

شماره‌های پیشین