sobhe-no.ir
1132
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
8
هفته درختکاری از روز گذشته آغاز شده است فرصتی تا محیط زیست کشور کمی جان بگیرد

حفظ محیط زیست فعالیت دینی و انقلابی است

در تقویم شمسی روز ۱۵ اسفند به مناسبت روز درختکاری نام‌گذاری شده است. این روز مقدمه‌ای است که ما را برای ۱۵ تا ۲۲ اسفند که هفته منابع طبیعی هم هست آماده کند. اما اسماعیل کهرم، بوم‌شناس و فعال محیط‌‌زیست اعتقاد دارد در سرنوشت بسیاری از نهال‌‌هایی که امروز در خاک ریشه می‌‌کنند، عمر زیادی نوشته نشده است و بسیاری از نهال‌‌هایی که امروز ریشه‌هایشان با تن خیس خاک آشنا می‌‌شوند، عمری کوتاه دارند؛ اما تا همین دو دهه قبل اوضاع درختان و درختكاری خیلی فرق داشت. تا همین چند سال قبل در شهرهای بزرگ كشور خانه‌هایی وجود داشتند كه حیاط و باغچه‌ای داشتند كه با دستان پر مهر پدرها و مادرها سبز می‌شد. پدر هر سال نهال میوه می‌كاشت و مادر پای نهال‌های كوچك بذر سبزی می‌پاشید. حیاط خانه‌ها در فصل تابستان و پاییز هم پر می‌شد از میوه‌های مختلف؛ از توت، سیب، آلبالو، گیلاس، انگور، خرمالو، پرتقال و نارنج كه روی شاخه درختان خانه‌ها را رنگ‌پاشی می‌كردند؛ اما با تغییر سبك زندگی و رونق آپارتمان‌سازی حالا دیگر خانه‌ای حیاط ندارد كه درخت میوه داشته باشد. نهایت اتفاقی كه الان در حیاط ساختمان‌های بزرگ می‌افتد، ساخت فضای سبز با اندكی گیاهان تزئینی و چمن است كه حتی با اقلیم شهرهای ما سازگاری ندارند. به نظر می‌آید كه باید طرحی نو در انداخت تا دوباره شهرها و طبیعت سبز شوند. دست‌اندازی انسان به جنگل‌ها، مراتع و حتی باغ‌ها به قدری بوده است كه باید فكری جدی برای وضعیت خطرناك به‌وجود‌آمده كرد.

«صبح‌نو» از واکسن‌های وارداتی و واکسیناسیون کرونا در ایران گزارش می‌دهد

چه کسی نوبت مرا جابه‌جا کرد؟

منابع روسی شب پنج‌شنبه اعلام کردند سفارت ایران در روسیه سومین محموله واکسن کرونا روسی «اسپوتنیک وی» که شامل ۲۰۰‌هزار دوز است را تحویل گرفت. خبرگزاری راشاتودی روسیه با اعلام این خبر افزود: قرار است صبح پنج‌شنبه این محموله واکسن با هواپیمای ماهان به تهران منتقل شود.» اما حالا که آرام‌آرام محموله‌های واکسن از راه می‌رسد طمع اصناف مختلف برای دریافت واکسن خارج از نوبت بیشتر شده است. به‌طوری که طی روزهای اخیر افراد مختلفی درخواست واکسیناسیون خارج از نوبت داشته‌اند. البته وزارت بهداشت نيز اعلام كرده است كه واكسيناسيون تنها براساس اولويت‌بندي در نظر گرفته شده صورت خواهد گرفت.

۳۷۶۷‌بيمار در وضعیت شدید بیماری هستند

۸۱‌فوتی جدید کرونا در کشور

صبح نو

۳۷۶۷‌بيمار در وضعیت شدید بیماری هستند

۸۱‌فوتی جدید کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۸هزار و ۳۶۷‌بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در فاصله ظهر روز پنج‌شنبه تا ظهر روز جمعه خبر داد.
دکتر سیماسادات لاری با اعلام این خبر تاکید کرد: از ظهر روز پنج‌شنبه تا ظهر روز جمعه ۱۵اسفند‌۱۳۹۹ و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸‌هزار و ۳۶۷بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۰۲‌نفر از آن‌ها بستری شدند. وی گفت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۷۳‌هزار و ۴۷۰‌نفر رسید. لاری ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴‌ساعت گذشته، ۸۱‌بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۰‌هزار و ۵۱۲‌نفر رسید. وی ادامه داد: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۴۲۸‌هزار و ۸‌نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: سه هزار و ۷۶۷‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. وی گفت: تا‌کنون ۱۱‌میلیون و ۱۵۱‌هزار و ۵۰۹‌آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
لاری درباره وضعیت شهرستان‌های کشور از بابت ابتلا به کرونا نیز اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱شهرستان قرمز، ۳۲‌شهرستان نارنجی، ۲۵۱‌شهرستان زرد و ۱۵۴‌شهرستان آبی هستند. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

حقوق عامه تضییع نشود
اما نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دیروز درباره وظیفه مردم از بابت توجه به پروتکل‌های بهداشتی گفت: حق عموم مردم رعایت حداکثری بهداشت به منظور پرهیز از ابتلا به ویروس کروناست و اگر کسی آن را رعایت نکند تضییع حقوق عمومی انجام داده است. آقای اقبال شاکری با انتقاد از کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایط کرونایی فعلی اظهار داشت: همه ایرانیان باید تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و بدانند که این موضوع بخشی از حقوق عامه محسوب می‌شود.  وی افزود: با آنکه در طول یک سال اخیر محدودیت‌های کرونایی را پذیرفته‌ایم و سختی و دوری و عدم مراودات خانوادگی را تحمل کرده‌ایم ولی باید بدانیم بی‌توجهی و عادی‌انگاری می‌تواند ضربات و آسیب‌های جبران‌ناپذیر جانی و مالی به فرد، خانواده و کشور بزند.
شاکری اظهار داشت: با رعایت موازین و پروتکل‌های بهداشتی باید مانع از خیز چهارم کرونا و شیوع کرونای انگلیسی در کشور شویم، این در حالی است که میزان رعایت مردم در چند‌ماه اخیر منجر به کاهش مبتلایان و جان‌باختگان این ویروس منحوس شده بود که متاسفانه از این میزان کاسته شده است.  وی خاطرنشان کرد: متاسفانه کرونای انگلیسی وارد کشورمان شده و سن مبتلایان و قربانیان را کاهش داده است این در حالی است که کادر بهداشت و درمان در یک سال اخیر در اوج فعالیت بوده و خسته شده‌اند که مردم باید ضمن قدردانی از زحمات آن‌ها، اقداماتی مرتکب نشوند که برخستگی آن‌ها بیفزایند. 
 

captcha
شماره‌های پیشین