sobhe-no.ir
1132
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
8
هفته درختکاری از روز گذشته آغاز شده است فرصتی تا محیط زیست کشور کمی جان بگیرد

حفظ محیط زیست فعالیت دینی و انقلابی است

در تقویم شمسی روز ۱۵ اسفند به مناسبت روز درختکاری نام‌گذاری شده است. این روز مقدمه‌ای است که ما را برای ۱۵ تا ۲۲ اسفند که هفته منابع طبیعی هم هست آماده کند. اما اسماعیل کهرم، بوم‌شناس و فعال محیط‌‌زیست اعتقاد دارد در سرنوشت بسیاری از نهال‌‌هایی که امروز در خاک ریشه می‌‌کنند، عمر زیادی نوشته نشده است و بسیاری از نهال‌‌هایی که امروز ریشه‌هایشان با تن خیس خاک آشنا می‌‌شوند، عمری کوتاه دارند؛ اما تا همین دو دهه قبل اوضاع درختان و درختكاری خیلی فرق داشت. تا همین چند سال قبل در شهرهای بزرگ كشور خانه‌هایی وجود داشتند كه حیاط و باغچه‌ای داشتند كه با دستان پر مهر پدرها و مادرها سبز می‌شد. پدر هر سال نهال میوه می‌كاشت و مادر پای نهال‌های كوچك بذر سبزی می‌پاشید. حیاط خانه‌ها در فصل تابستان و پاییز هم پر می‌شد از میوه‌های مختلف؛ از توت، سیب، آلبالو، گیلاس، انگور، خرمالو، پرتقال و نارنج كه روی شاخه درختان خانه‌ها را رنگ‌پاشی می‌كردند؛ اما با تغییر سبك زندگی و رونق آپارتمان‌سازی حالا دیگر خانه‌ای حیاط ندارد كه درخت میوه داشته باشد. نهایت اتفاقی كه الان در حیاط ساختمان‌های بزرگ می‌افتد، ساخت فضای سبز با اندكی گیاهان تزئینی و چمن است كه حتی با اقلیم شهرهای ما سازگاری ندارند. به نظر می‌آید كه باید طرحی نو در انداخت تا دوباره شهرها و طبیعت سبز شوند. دست‌اندازی انسان به جنگل‌ها، مراتع و حتی باغ‌ها به قدری بوده است كه باید فكری جدی برای وضعیت خطرناك به‌وجود‌آمده كرد.

«صبح‌نو» از واکسن‌های وارداتی و واکسیناسیون کرونا در ایران گزارش می‌دهد

چه کسی نوبت مرا جابه‌جا کرد؟

منابع روسی شب پنج‌شنبه اعلام کردند سفارت ایران در روسیه سومین محموله واکسن کرونا روسی «اسپوتنیک وی» که شامل ۲۰۰‌هزار دوز است را تحویل گرفت. خبرگزاری راشاتودی روسیه با اعلام این خبر افزود: قرار است صبح پنج‌شنبه این محموله واکسن با هواپیمای ماهان به تهران منتقل شود.» اما حالا که آرام‌آرام محموله‌های واکسن از راه می‌رسد طمع اصناف مختلف برای دریافت واکسن خارج از نوبت بیشتر شده است. به‌طوری که طی روزهای اخیر افراد مختلفی درخواست واکسیناسیون خارج از نوبت داشته‌اند. البته وزارت بهداشت نيز اعلام كرده است كه واكسيناسيون تنها براساس اولويت‌بندي در نظر گرفته شده صورت خواهد گرفت.

۳۷۶۷‌بيمار در وضعیت شدید بیماری هستند

۸۱‌فوتی جدید کرونا در کشور

صبح نو

«صبح‌نو» از واکسن‌های وارداتی و واکسیناسیون کرونا در ایران گزارش می‌دهد

چه کسی نوبت مرا جابه‌جا کرد؟

منابع روسی شب پنج‌شنبه اعلام کردند سفارت ایران در روسیه سومین محموله واکسن کرونا روسی «اسپوتنیک وی» که شامل ۲۰۰‌هزار دوز است را تحویل گرفت. خبرگزاری راشاتودی روسیه با اعلام این خبر افزود: قرار است صبح پنج‌شنبه این محموله واکسن با هواپیمای ماهان به تهران منتقل شود.» اما حالا که آرام‌آرام محموله‌های واکسن از راه می‌رسد طمع اصناف مختلف برای دریافت واکسن خارج از نوبت بیشتر شده است. به‌طوری که طی روزهای اخیر افراد مختلفی درخواست واکسیناسیون خارج از نوبت داشته‌اند. البته وزارت بهداشت نيز اعلام كرده است كه واكسيناسيون تنها براساس اولويت‌بندي در نظر گرفته شده صورت خواهد گرفت.

دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، 
ماه پیش اعلام کرده بود که دومین محموله واکسن روسی حاوی ۱۰۰‌هزار دوز به ایران رسیده است. طبق توییت جهانپور، این محموله پس از برچسب گذاری و کدگذاری در سامانه TTAC برای واکسیناسیون کارکنان خط مقدم درمان در شبکه بهداشتی کشور توزیع شد.

ایران چقدر واکس وارد کرده است؟
همچنین عصر روز پنج‌شنبه بود که آقای مهرداد جمال اورنقی اعلام کرد که روز(پنج‌شنبه) ساعت حدود‌۱۷:۳۰ محموله دیگری از واکسن کرونا از روسیه به فرودگاه امام خمینی؟ره؟ وارد شد که شامل ۲۰۰ ‌هزار دوز واکسن اسپوتنیک بود. وی گفت: به روال محموله‌های قبلی این محموله واکسن نیز با حضور مسوولان گمرک، پای پرواز مورد بررسی و باحد اقل تشریفات گمرکی ترخیص و تحویل مسوولان وزارت بهداشت شد. به گفته این مقام مسوول در گمرک ایران این سومین محموله واکسن وارداتی از روسیه است که به همراه محموله واکسن چینی در مجموع تا‌کنون چهار محموله واکسن وارد و ترخیص شده است. با احتساب این محموله تاکنون ۳۲۰‌هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسیه و ۲۵۰‌هزار دز واکسن سینوفارم چین به کشور وارد شده است. بنابر آنچه مسوولان وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند: فاصله بین دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» در برنامه واکسیناسیون ایران بر اساس مستندات اعلامی موسسه سازنده و شواهد موجود از واکسن‌های با فناوری مشابه و داده‌های اولیه از ۲۱‌روز به ۲۸‌روز افزایش یافته است چرا که میزان اثربخشی بعد از دوز دوم در افرادی که فاصله یادآور بیشتری دارند بیشتر از افراد با فاصله کوتاه است.

زنبیل‌های در صف واکسن
سند ملی واکسیناسیون کووید19 که در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شده، اولویت‌های تزریق واکسن را مشخص کرده است. اولویت‌هایی که البته برخی به‌دنبال دور زدن آن هستند، اما همه این موارد با واکنش‌های عمومی مواجه می‌شود. به‌طوری که با وجود اینکه واکسیناسیون کرونا بر‌اساس اولویت‌های سند ملی، با تزریق واکسن به کادر درمان شاغل در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کرونا آغاز شده و از هفتم اسفند ماه نیز با تزریق واکسن کرونا به سالمندان و معلولان ساکن در سرای سالمندان کهریزک ادامه پیدا کرد، همچنان برخی گروه‌های صنفی به‌دنبال جا گرفتن در اولویت‌های تزریق واکسن هستند. نکته مهم این‌که هر صنفی یا هر شخصی با خود گمان می‌کند که مهم‌ترین شغل یا مهم‌ترین موقعیت از نظر خطر ابتلا به کرونا را دارد.
بیرون زدن از صف تزریق واکسن کرونا در بسیاری
 از کشورها دردسرساز شده و حتی برخی سیاست مداران و مسوولان کشورها به همین دلیل مجبور به استعفا شده‌اند.
 استعفای وزیر بهداشت پرو به‌دلیل تزریق زودتر از موعد واکسن کرونا توسط رییس‌جمهوری سابق این کشور از جمله این موارد بود. مورد دوم در همین کشور، وزیر امور خارجه پرو بود که مشخص شد واکسن کرونای سینوفارم را خارج از مطالعات بالینی و قبل از آغاز واکسیناسیون تزریق کرده بود که او هم مجبور به استعفا شد. آقای مانوئل ویلگاس هم که یکی از مقام‌های ارشد بهداشتی در اسپانیاست نیز بعد از این‌که مشخص شد واکسن کرونا را زودتر از موعد تزریق کرده، مجبور به استعفا شد.

اولویت اصلی با چه کسانی است؟
بنا بر آنچه در سند ملی واکسیناسیون کووید19 
آمده است، فاز اول واکسیناسیون کرونا شامل کارکنان خط اول ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کووید‌19 است که در معرض خطر بالای ابتلا و انتقال عفونت به سایر اعضای جامعه قرار دارند. به طور مثال در گروه اول همه پرسنل بیمارستان‌های بستری کننده بیماران کووید‌19 شامل همه پرسنل تشخیصی، درمانی، خدمات، انتظامات و اداری، گروه دوم شامل پرسنل عملیاتی اورژانس کشور، گروه سوم شامل پرسنل مستقیم تغسیل و شست‌وشوی اجساد متوفیان، گروه چهارم شامل پرسنل آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی تشخیص کووید‌19، گروه پنجم شامل پرسنل درمانگاه‌ها و مراکز سرپایی درگیر در غربالگری بیماران کووید‌19، گروه ششم شامل پرسنل مرکز و گروه‌های تزریق واکسن کرونا، گروه هفتم شامل پرسنل درمانگاه‌های‌16 و 24ساعته کرونا، در این فاز قرار دارند. زیر گروه دوم فاز اول واکسیناسیون کرونا برای افراد با ریسک بسیار بالای بستری و مرگ به‌دلیل کووید‌19 است.
فاز دوم واکسیناسیون کرونا هم مربوط به دو زیر گروه می‌شود. زیر گروه اول شامل افراد مسن به ترتیب بالای ۸۰‌سال، بالای ۷۵‌سال، بالای ۷۰‌سال و بالای ۶۵‌سال است. زیر گروه دوم در فاز دوم واکسیناسیون کرونا، شامل افراد با بیماری‌ها و شرایط زمینه‌ای پر ریسک ۱۶ تا ۶۴‌سال بر‌اساس آنالیز ریسک بر‌اساس راهنمای تعیین شدت ریسک که توسط کمیته فنی کرونا تهیه و به روز خواهد شد. 
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم در همین رابطه گفت: هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نمی‌شود و جز برای کادر درمان و سالمندان که در معرض خطر قرار دارند، واکسیناسیون «وی‌آی‌پی» (VIP) برای افراد و اقشار ویژه نخواهیم داشت.

captcha
شماره‌های پیشین