sobhe-no.ir
1132
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
6
یادداشت

شیخ احمد الزین؛ عالمی از اهالی مقاومت پای بیعتم با امام خمینی(ره) هستم

احمد ترجمان

گزارش

حمله هوایی نیروهای یمن به دو فرودگاه در عربستان‌سعودی

پس از جنجال‌ها و حواشی درباره انتخابات اخیر ، ریاست‌جمهوری در آمریکا، لایحه اصلاح قانون انتخابات در مجلس نمایندگان به تصویب رسید

آمریکا به دنبال بازنگری قانون انتخابات

بعد از انتخابات ریاست‌‌جمهوری اخیر آمریکا که دونالد ترامپ سیستم انتخاباتی این کشور را زیر سوال برد و مدعی تقلب در انتخابات شده بود، مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرد که تقریبا تمام جنبه‌های انتخابات این کشور را مورد بازنگری قرار می‌دهد.

صبح نو

یادداشت

شیخ احمد الزین؛ عالمی از اهالی مقاومت پای بیعتم با امام خمینی(ره) هستم

احمد ترجمان


شیخ احمد الزین، عالم حنفی، قاضی‌القضات شرعی سابق شهر صیدا و رییس هیات امنای تجمع علمای مسلمین لبنان، سه‌شنبه دوازدهم اسفند ماه در سن 88‌سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. او که نمادی از عالمی وارسته و علمای وحدت‌طلب و مدافع سرسخت مقاومت اسلامی و آزادی قدس بود، از جمله علمای اهل‌تسنن لبنانی نادری بود که در الازهر مصر تحصیل کرد(1953-1960م) و از همان زمان و پس از آن  که در رشته قضاوت اسلامی، کارشناسی ارشد خود را دریافت نمود، به‌عنوان امام جماعت مسجد بزرگ «العمری» در صیدا به وعظ و ارشاد مردم پرداخت. بنا بر تأیید بسیاری از علمای هم رده او، هیچگاه در هیچ سخنرانی‌اش کسی نتوانست اشتباه ادبی و محتوایی از وی بگیرد. از همان آغاز از مقاومت فلسطین حمایت کرد و خود را حامی فلسطینی‌های ساکن لبنان و خارج آن معرفی می‌کرد. او حتی پس از شکست مصر در برابر رژیم صهیونیستی در سال‌1967م از سربازان مصری به‌دلیل مقابله با رژیم صهیونیستی به رغم شکست، تجلیل کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین دیدار جمعی از شخصیت‌های لبنانی با امام خمینی به همراه مرحوم محمد‌مهدی شمس‌الدین، رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان، خدمت امام رسید و تصویری از وی در کنار  حضرت امام منتشر شد. به رغم تمام فتنه‌انگیزی‌های دشمنان که قصد داشتند وی را از مسیر حمایت از انقلاب و مقاومت خارج کنند و به‌رغم اتهام‌هایی که از سوی مخالفان متوجه وی شد، همچنان تا آخرین لحظه وفادار انقلاب اسلامی ایران و مقاومت اسلامی باقی ماند و در مصاحبه‌ای که چند سال قبل در منزل وی با ایشان داشتم در خاطراتی که از نخستین دیدار خود با امام داشت گفت: من با امام خمینی بیعت کردم و تا آخر نیز پای این بیعت خود باقی خواهم ماند. وی از جایگاه مردمی بالایی برخوردار و مورد احترام تمام مردم لبنان بود و در میان مردم و بدون هرگونه محافظی در کوچه بازار قدم بر می‌داشت و با آن‌ها و مشکلات‌شان از نزدیک آشنا می‌شد و برای حل آن اقدام می‌کرد. حتی برای خواندن عقد میان زوجین که بنا بر گفته شیخ ماهر حمود، دبیر اتحادیه جهانی علمای مقاومت و یکی از علمای مشهور شهر صیدا، بیش از هزاران صیغه عقد ازدواج جاری کرد اما کوچک‌ترین مبلغی دریافت نکرد و حتی هیچ هدیه‌ای را در اینگونه امور نمی‌پذیرفت. وی در سال‌1970 به همراه امام موسی صدر و مفتی اهل تسنن لبنان در آن زمان شیخ حسن خالد، شورای یاری جنوب «هیئة نصرة الجنوب» را تأسیس نمود و در سال‌1982م یکی از طراحان ومؤسسان تجمع علمای مسلمین در لبنان بود که با هدف ایجاد وحدت میان مسلمانان و مقابله با اشغالگران صهیونیستی تشکیل شد و از همان زمان تعامل با رژیم صهیونیستی را به‌عنوان یک حرمت شرعی اعلام کرد و در برابر ایجاد فتنه‌های مذهبی در محیط سنی‌نشین ایستاد.در تمام کنفرانس‌های وحدت اسلامی، حمایت از فلسطین و مقاومت حضوری فعال داشت و تا آخرین لحظه از مقاومت اسلامی با تمام توان دفاع کرد و همه را به حمایت از مقاومت فلسطین تا آزادی قدس تشویق می‌نمود و باید گفت میادین مقاومت هیچگاه دفاع و حمایت‌های وی را فراموش نخواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین