sobhe-no.ir
1132
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
2
رهبر انقلاب بر رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کردند

بنده هم سفر نمی روم

سپاه حفاظت هواپیمایی از خنثی‌سازی توطئه هواپیماربایی در مسیر اهواز-مشهد خبر داد

رباینده در دام

عملیات موفق خنثی‌سازی هواپیماربایی خط اهواز-مشهد، بار دیگر اهمیت حضور سپاه حفاظت در پروازها را به رخ کشید. سپاه حفاظت پروازها در دهه 60 و پس از تکرار موارد متعدد هواپیماربایی توسط گروهک‌‌‌های ضدانقلاب، با فرمان بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد. این نیرو در طول سال‌های پس از تشکیل، شهدا و جانبازان زیادی را تقدیم کشور و انقلاب کرده است.

مکانیزم استرداد پول‌های ایران از کره‌جنوبی

منابع مالی ایران در عراق آزاد شد

صبح نو

مکانیزم استرداد پول‌های ایران از کره‌جنوبی

منابع مالی ایران در عراق آزاد شد

سید‌حمید حسینی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و دبیرکل سابق این اتاق در صفحه توییتر خود نوشت: «منابع موثقی در عراق از موافقت آمریکا با آزاد‌سازی منابع ایران در بانک تجارت عراق خبر می‌دهند و اعلام داشته‌اند که چند تراکنش نیز انجام شده‌است.» حسینی افزود: این اتفاق در آستانه نوروز و ماه رمضان برای تأمین اقلام ضروری مردم راهگشا خواهد بود.
پیش‌تر فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در سفری که اوایل هفته گذشته به تهران داشت در دیدار با علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی کشورمان  گفته بود: با تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق برخی از موانع مهم برداشته شده و به‌زودی بر‌اساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود. همچنین وزیر امور خارجه عراق در دیدار با ظریف با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات بین دو کشور در زمینه دسترسی ایران به منابع مالی خود در عراق، بر آمادگی این کشور در جهت تسهیل دسترسی ایران به وجوه خود در این کشور تأکید کرد. در ۹‌ماهه سال‌جاری، ۱۱۰‌میلیون تن کالا به ارزش ۵۲‌میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات ۵۸‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تن به ارزش ۲۵‌میلیارد و ۱۰۰‌میلیون دلار بود. سهم عراق در واردات کالاهای ایرانی به این کشور ۲۰‌میلیون و ۸۰۰‌هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۹۰۰‌میلیون دلار بود و در مقام دوم مقاصد صادراتی ایران قرار گرفت. اما مهم‌ترین بخش بدهی عراق مربوط به خرید برق از ایران است. ایران ۵۰ تا ۵۲‌میلیون متر مکعب گاز به عراق صادرات می‌کند که با‌توجه به قیمت آن، رقم قابل‌توجهی می‌شود. ایران علاوه بر شور عراق، منابع بلوکه شده‌ای در کره‌جنوبی و ژاپن دارد که روز پنج‌شنبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گفت که «با وزیر خارجه کره‌جنوبی به‌درخواست وی گفت‌وگو داشتم، وزیر جمهوری کره بیان کرد حداکثر تلاش خود را برای به نتیجه رساندن موضوع می‌کنند، ما هم از جانب خود در حال پیگیری هستیم. وی تأکید کرد: مکانیزم‌ها و سازوکارها مورد توافق قرار گرفته است، اما ظاهرا  کره‌ای‌ها هنوز مجوزهای لازم را دریافت نکرده‌اند از این رو اعلام می‌کنند که پیگیر موضوع هستند.وزیر امور خارجه بیان کرد: از  نظر ایران دریافت مجوز از آمریکایی‌ها غیرضروری است اما با این حال طرف کره‌ای تلاش دارد که مجوزها را از آمریکا برای آزاد کردن پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره دریافت کند.»
مقامات وزارت امور خارجه کره جنوبی و مسئولان بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین نشستی که در این مورد داشتند اعلام کردند در مورد تعیین مقدار پول برای انتقال و مسیر انتقال آن به منظور کسب رضایت وزارت خزانه داری ایالات متحده به تفاهم رسیده‌اند. رییس کل بانک مرکزی گفته است: پولی که بانک مرکزی از کره‌جنوبی طلب دارد ۷‌میلیارد دلار است، اما قرار شده که پرداخت‌ها حداقل با یک میلیارد دلار آغاز شود.
در چارچوب طرح آزادسازی دارایی‌های ایران که به گفته همتی رییس کل بانک مرکزی ایران از یک میلیارد دلار آغاز می‌شود کره جنوبی بخشی از وجوه مسدود شده ایران (۱۶.۲۵‌میلیون دلار) را به‌عنوان حق عضویت تهران در سازمان ملل متحد پرداخت می‌کند.
با این حال گزارش‌های جدید حاکی از آن است که کره‌جنوبی و ایران علاوه بر این ۱۶‌میلیون دلار، در مورد جزئیات انتقال بخش بزرگتری از وجوه بلوکه شده از طریق کانالی به نام «توافق نامه تجارت بشردوستانه سوئیس» نیز توافق کرده‌اند.
این کانال سوئیسی در فوریه سال‌۲۰۲۰ به‌عنوان راهی برای صادرات لوازم بشردوستانه به ایران با تصویب دولت ترامپ ایجاد شد. بر‌اساس این طرح، کالاهای بشردوستانه مانند داروها و مواد غذایی با پرداخت تضمین شده توسط بانک‌های سوئیس در این کشور خریداری و به ایران صادر می‌شود. تا پیش از این، دولت ایران به‌دلیل کارشکنی‌های مستمر و متعدد دولت ترامپ، نگاه منفی به آن کانال داشت.

captcha
شماره‌های پیشین