sobhe-no.ir
1132
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
12
‌گفت‌وگوی «صبح‌نو» با فیلم نامه‌نویس مستند «از چکمه تا فراک»

حلقه روشنفکران رضاخان را شاه کردند

توجه و بازبینی تاریخ ایران و به‌خصوص دوران معاصر آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و توجه‌نكردن به آن می‌تواند اثرات حتی سنگینی را بر پیکره تاریخ بگذارد زیرا با گذشت نسل‌ها اگر این موضوعات تاریخی بازگو نشود نه‌تنها کم‌کم به فراموشی سپرده خواهد شد بلکه به دلیل همین فراموش‌شدن و گم‌شدن در لا‌به لای صفحات تاریخ، برخی دشمنان خارجی که نفع خود را در دروغ پراکنی تاریخی علیه ملت ایران می‌بینند با تحریف تاریخ چهره دیگری را از دوران گذشته ایران برای مخاطبان و به خصوص نسل جوان به تصویر می‌کشند. توجه به همین موضوعات مهم باعث شده که مستندسازان و محققان با مستمسک قرار دادن جزئیات تاریخ در عصر معاصر ایران به بازخوانی آن وقایع و مقاطع تاریخی بپردازند. یکی از تولیداتی که اخیرا در این حوزه به نمایش درآمده است، مستند دراماتیک «از چکمه تا فراک» است که در شبکه افق پخش شده و با بیانی جذاب و درام‌گونه از زبان شخصیتی به عنوان رضاخان به مقطع زمانی تکیه‌زدن او بر مسند قدرت می‌پردازد.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه مطرح کرد

راه‌اندازی اتحادیه کشورهای برگزارکننده مسابقات بین‌المللی قرآن

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تشریح جزئیات سی‌و‌هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن گفت: راه‌اندازی این اتحادیه، دیپلماسی بین‌المللی را می‌طلبد، این موضوع با وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مطرح شده است و نظر مثبتی روی آن دارند، ولی نیاز به کارشناسی بیشتری است.

صبح نو

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه مطرح کرد

راه‌اندازی اتحادیه کشورهای برگزارکننده مسابقات بین‌المللی قرآن

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تشریح جزئیات سی‌و‌هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن گفت: راه‌اندازی این اتحادیه، دیپلماسی بین‌المللی را می‌طلبد، این موضوع با وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مطرح شده است و نظر مثبتی روی آن دارند، ولی نیاز به کارشناسی بیشتری است.

به گزارش ایکنا، گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی سیما با حضور مهدی قره‌شیخلو و به منظور بررسی سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران با اجرا و کارشناسی مهدی قصری‌زاده از آنتن شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد. رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات بعدازظهر ۱۶‌اسفندماه با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان اوقاف و امورخیریه آغاز و مراسم اختتامیه نیز شامگاه چهارشنبه، ۲۰‌اسفندماه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

بخش‌هایی که پخش رسانه‌ای دارند
وی افزود: در این دوره از مسابقات سه گروه شرکت‌کننده حضور دارند که شامل آقایان، بانوان و طلاب علوم دینی است. در بخش آقایان مسابقات سی‌و‌هفتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد و در دو بخش بانوان و طلاب 
علوم دینی نیز شاهد برگزاری چهارمین دوره آن خواهیم بود. بخش بانوان و رشته‌های تفسیر و خطابه‌خوانی در بخش طلاب علوم دینی که در نوبت صبح روزهای یکشنبه‌۱۷ و سه‌شنبه‌۱۹ اسفند برگزار می‌شود، پخش رسانه‌ای ندارد.
قره‌شیخلو تصریح کرد: امسال همچنین شاهد برگزاری دومین دوره برگزاری مسابقات کتابت قرآن کریم و نیز همایش کتابت قرآن کریم خواهیم بود. این دو رویداد ۱۸‌اسفندماه به صورت یک‌روزه و مجازی برگزار می‌شود.
رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه 
به بیان برخی ویژگی‌های مسابقات سی‌و‌هفتم پرداخت و گفت: قرار بود این مسابقات فروردین‌ماه امسال برگزار شود، برای همین مقدمات کار را از دی‌ماه‌۹۸ آغاز کرده بودیم و مرحله مقدماتی نیز در دی‌ماه با مشارکت ۴۱۱‌شرکت‌کننده از ۶۷کشور جهان به صورت آنلاین برگزار شد. از بین آن‌ها ۱۲۲‌نفر از ۴۵‌کشور برای حضور در مرحله نیمه نهایی که قرار بود به صورت حضوری برگزار شود، انتخاب شدند. این امر به‌دلیل گسترش شیوع کرونا در دنیا میسر نشد و مسابقات به تعویق افتاد. در چند‌ماه ابتدایی سال، وضعیت به هیچ وجه مشخص نبود و با توجه به این وضعیت نامشخص تمام کشورهای برگزارکننده مسابقات بین‌المللی قرآن اقدام به تعطیلی مسابقات خود کردند و لذا ایران اسلامی تنها کشوری است که در دوران کرونایی اقدام به برگزاری مسابقات کرده است.

استفاده از تجربه مسابقات کشوری 
قره‌شیخلو به تجربه خوبی که از برگزاری غیر حضوری چهل‌و‌سومین دوره مسابقات سراسری قرآن به دست آمده است نیز اشاره کرد و افزود: از این تجربه برای برگزاری بهتر مسابقات بین‌المللی استفاده شده و مرحله نیمه نهایی را به مسابقات اضافه کردیم. پس از برگزاری مرحله نیمه نهایی ۵۷‌شرکت‌کننده از ۲۶‌کشور دنیا موفق به حضور در مرحله نهایی شده‌اند. برای اینکه کیفیت کار مورد وثوق باشد و با توجه به اینکه ممکن است در پخش زنده مشکلاتی پیش بیاید، لذا تصمیم گرفتیم تا اجرای تمام راه‌یافتگان به مرحله نهایی را قبل از آغاز مسابقات ضبط کنیم و جا دارد از این فرصت استفاده کنم و از دوستان خودم در وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعة‌المصطفی؟ص؟العالمیه به خاطر همکاری و هماهنگی در ضبط تلاوت شرکت‌کنندگان قدردانی کنم.
دبیر ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور افزود: در برخی کشورها مجبور بودیم برخی شرکت‌کنندگان را از شهر محل سکونت به پایتخت کشور ببریم تا از امکانات بهتری برای ضبط بهره‌مند شود. این هماهنگی‌ها خیلی سخت بود و خدا لطف کرد و این کار در همه کشورها انجام شد. فرم مسابقات شبیه مسابقات کشوری است، یعنی فیلم‌های ضبط‌شده شرکت‌کنندگان برای گروه داوری پخش می‌شود و داوری این مرحله به صورت زنده از شبکه قرآن و رادیو قرآن و همچنین فضای مجازی پخش می‌شود.

دیدار هر ساله با مقام معظم رهبری 
در این دوره میسر نشد
رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در مورد سنت هرساله دیدار با مقام معظم رهبری در اختتامیه مسابقات نیز گفت: از سه ماه قبل هماهنگی و مکاتبات لازم را با دفتر مقام معظم رهبری آغاز کردیم و تقریبا هم قول نهایی را گرفته بودیم تا این دیدار در روز مبعث برگزار شود. روزهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱‌اسفندماه را پیشنهاد داده بودیم که دفتر با روز مبعث موافقت کرد، هماهنگی‌های لازم این دیدار مجازی صورت گرفت، اما در آخرین لحظات این جلسه لغو شد. امیدواریم در این هفته اتفاقی بیفتد و این دیدار که همواره در ۳۰‌سال گذشته انجام شده است، امسال نیز انجام شود.
قره‌شیخلو همچنین در مورد گروه داوری این دوره از مسابقات بیان کرد: از مرحله مقدماتی تاکنون حدود ۳۷‌داور از ایران و کشورهای خارجی حضور داشته‌اند. برای داوری مرحله نهایی مسابقات از یکی از داوران مالزیایی نیز دعوت کرده بودیم که با توجه به شرایط به‌وجود آمده برای جاکیم، شرایط حضور در گروه داوری را نداشتند.قره‌شیخلو در پایان در پاسخ به سوالی در مورد راه‌اندازی اتحادیه کشورهای برگزارکننده مسابقات بین‌المللی قرآن، گفت: راه‌اندازی این اتحادیه دیپلماسی بین‌المللی را می‌طلبد، این موضوع با دوستان در وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مطرح شده و نظر مثبتی  روی آن دارند، ولی نیاز به کارشناسی بیشتری دارد، باید از کارهایی استفاده کنیم که بعدا با سختی مواجه نشویم، امیدوارم سال آینده این کار را ولو با تعداد اندکی از کشورهای برگزارکننده مسابقات شروع کنیم تا رفته رفته کشورهای دیگر نیز به این اتحادیه بپیوندند.

captcha
شماره‌های پیشین