sobhe-no.ir
1132
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
1
رهبر انقلاب بر رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کردند

بنده هم سفر نمی روم

سرمقاله

زبان واقعی دنیا

باوجود مخالفت دولت، مجلس در مصوبه‌ای افزایش حقوق نجومی‌بگیران را محدود کرد

گام مجلس برای کاهش فاصله اجتماعی

دستور کار مجلس در هفته‌‌‌های جاری، بررسی لایحه بودجه 1400 بود که بر همین اساس، نمایندگان مصوباتی در موضوعات مختلف و به نفع مردم داشتند که مهم‌ترین این تغییرات، گام مهم مجلس در راستای کاهش تبعیض بین کارمندان دولت و کاهش فاصله طبقاتی است.

‌گفت‌وگوی «صبح‌نو» با فیلم نامه‌نویس مستند «از چکمه تا فراک»

حلقه روشنفکران رضاخان را شاه کردند

توجه و بازبینی تاریخ ایران و به‌خصوص دوران معاصر آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و توجه‌نكردن به آن می‌تواند اثرات حتی سنگینی را بر پیکره تاریخ بگذارد زیرا با گذشت نسل‌ها اگر این موضوعات تاریخی بازگو نشود نه‌تنها کم‌کم به فراموشی سپرده خواهد شد بلکه به دلیل همین فراموش‌شدن و گم‌شدن در لا‌به لای صفحات تاریخ، برخی دشمنان خارجی که نفع خود را در دروغ پراکنی تاریخی علیه ملت ایران می‌بینند با تحریف تاریخ چهره دیگری را از دوران گذشته ایران برای مخاطبان و به خصوص نسل جوان به تصویر می‌کشند. توجه به همین موضوعات مهم باعث شده که مستندسازان و محققان با مستمسک قرار دادن جزئیات تاریخ در عصر معاصر ایران به بازخوانی آن وقایع و مقاطع تاریخی بپردازند. یکی از تولیداتی که اخیرا در این حوزه به نمایش درآمده است، مستند دراماتیک «از چکمه تا فراک» است که در شبکه افق پخش شده و با بیانی جذاب و درام‌گونه از زبان شخصیتی به عنوان رضاخان به مقطع زمانی تکیه‌زدن او بر مسند قدرت می‌پردازد.

«صبح‌نو» از واکسن‌های وارداتی و واکسیناسیون کرونا در ایران گزارش می‌دهد

چه کسی نوبت مرا جابه‌جا کرد؟

منابع روسی شب پنج‌شنبه اعلام کردند سفارت ایران در روسیه سومین محموله واکسن کرونا روسی «اسپوتنیک وی» که شامل ۲۰۰‌هزار دوز است را تحویل گرفت. خبرگزاری راشاتودی روسیه با اعلام این خبر افزود: قرار است صبح پنج‌شنبه این محموله واکسن با هواپیمای ماهان به تهران منتقل شود.» اما حالا که آرام‌آرام محموله‌های واکسن از راه می‌رسد طمع اصناف مختلف برای دریافت واکسن خارج از نوبت بیشتر شده است. به‌طوری که طی روزهای اخیر افراد مختلفی درخواست واکسیناسیون خارج از نوبت داشته‌اند. البته وزارت بهداشت نيز اعلام كرده است كه واكسيناسيون تنها براساس اولويت‌بندي در نظر گرفته شده صورت خواهد گرفت.

«صبح‌نو» از علل نوسان نرخ گوشت قرمز و کاهش مصرف آن در جامعه گزارش می‌دهد

حذف تدریجی گوشت از سفره مردم

در دوسال گذشته بارها بازار گوشت قرمز دچار نوسان و نیز افزایش قیمت شده است. به گفته فعالان این صنف، علت آن فاصله زیاد تولید تا مصرف آن است و ظاهرا واسطه‌ها باعث تنش در بازار می‌شوند. اما افزایش قیمت گوشت قرمز هر دلیلی که داشته باشد، نتیجه آن کاهش 50درصدی مصرف آن طی یک ساله گذشته است که این نرخ قطعا برای دهک‌های پایین جامعه بیشتر است.

مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌ها، قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام را ابتر گذاشت

شکست فشار هوشمند در برابرمقاومت فعال

جواد بخشی / هجمه به ایران در مجامع بین‌المللی با چراغ سبز آمریکا و و پیگیری نوچه‌های اروپایی‌اش، موضوع جدیدی نیست؛ زیاده‌خواهان بین‌المللی با صف‌آرایی حق به جانب همواره به‌دنبال تضییع حقوق ملت‌ها و کسب منافع نامشروع خود بوده‌اند. صف‌آرایی در ایستگاه شورای حکام آژانس بین‌المللی برای فشار بر ایران و تصویب قطعنامه ضد ایرانی نیز از این قاعده مستثنا نیست. نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه هفته گذشته به صورت مجازی آغاز شد و این نشست در پی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برگزار شد و سه کشور اروپایی عضو برجام با حمایت آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای ارائه به نشست شورای حکام آماده کرده بودند؛ قعطعنامه ای که به سر منزل مقصود نرسید.

سپاه حفاظت هواپیمایی از خنثی‌سازی توطئه هواپیماربایی در مسیر اهواز-مشهد خبر داد

رباینده در دام

عملیات موفق خنثی‌سازی هواپیماربایی خط اهواز-مشهد، بار دیگر اهمیت حضور سپاه حفاظت در پروازها را به رخ کشید. سپاه حفاظت پروازها در دهه 60 و پس از تکرار موارد متعدد هواپیماربایی توسط گروهک‌‌‌های ضدانقلاب، با فرمان بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد. این نیرو در طول سال‌های پس از تشکیل، شهدا و جانبازان زیادی را تقدیم کشور و انقلاب کرده است.

شماره‌های پیشین