sobhe-no.ir
1131
چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
8
گزارش میدانی «صبح‌نو» از وضعیت کمبود روغن در بازار و رقم‌های نجومی را بخوانید

محتکران روغن نمی‌فروشند مگر با شرط و شروط

این‌ روزها شاید بسیار درباره کمبود روغن و افزایش قیمت این محصول در بازار شنیده باشید. شاید هم خودتان برای خرید یک حلب یا قوطی روغن مغازه‌های مختلف را گشته باشید که البته معمولا بی‌فایده خواهد بود. اما این روزها در بازارهای اینترنتی انگار بازار فروش روغن حسابی گرم شده است. محتکران حالا این کالا را به چند برابر نرخ مصوب و معمول در فروشگاه‌های اینترنتی به فروش می‌رسانند و البته بسیاری از مردم مجبور به خرید هستند به‌خصوص آن‌هایی که کسب‌وکارشان به‌گونه‌ای است که مجبورند روزانه یک لیتر یا بیشتر روغن مصرف کنند؛ مثل آشپزخانه‌ها و قنادی ها! البته موضوع گرانی روغن در حالی رخ داده که حدود سه سال از تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی به واردات روغن خام و دانه‌های روغنی می‌گذرد و قطعا گرانی آن‌ها توجیهی نداشته و سؤال‌برانگیز است. در حالی در بهمن‌۹۹، روغن جامد یک‌کیلویی ۳۰‌هزار تومان و در دی‌۹۹، ۱۹‌هزار تومان بوده است که در دی‌ماه‌۹۸، این کالای اساسی ۹‌هزار و ۸۳۰‌تومان به فروش می‌رسید، بنابراین روغن جامد یک کیلویی در طی یک سال ۲۰۵‌درصد رشد کرده است. در مورد تغییرات قیمتی روغن مایع ۹۰۰‌گرمی نیز باید گفت که این کالای اساسی طی یک سال گذشته ۶۳‌درصد رشد داشته است چراکه در بهمن‌۹۹ قیمت آن ۱۴‌هزار تومان، در دی‌۹۹، ۱۳‌هزار و ۵۰۰‌تومان و در دی‌ماه سال گذشته به قیمت ۸‌هزار و ۶۰۰‌تومان بفروش می‌رسید.

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی خبر می‌دهد

یک قدم تا واکسیناسیون عمومی

دیروز مدیرگروه تحقیقات واکسن بنیاد برکت از در دست تولید بودن 6‌واکسن کرونا در این بنیاد خبر داده است. همزمان تاکنون 5واکسن خارجی نیز برای تزریق در ایران مجوز گرفته‌اند. طبق آنچه اعلام شده واکسیناسیون عمومی با استفاده از واکسن‌های ایرانی قبل از نوروز‌1400 آغاز می‌شود. واکسن‌هایی که البته به گفته سازندگان‌شان در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌شود ساختارشان را عوض کرد و متناسب با نوع جهش یافته باشد.

انتقال کرونا از طریق سطوح تکذیب شد

شناسایی ۸۴۹۵‌بیمار جدید در کشور

صبح نو

انتقال کرونا از طریق سطوح تکذیب شد

شناسایی ۸۴۹۵‌بیمار جدید در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۸هزار و ۴۹۵‌مبتلای جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ساعت گذشته خبر داد. خانم دکتر سیماسادات لاری درتشریح وضعیت کرونا در کشور گفت: از ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه ۱۲‌اسفند و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸‌هزار و ۴۹۵‌بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۸۴‌نفر از آن‌ها بستری شدند. به گفته وی،
 با این حساب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۴۸‌هزار و ۱۷۴‌نفر رسید. لاری افزود: متاسفانه در مدت زمان یاد شده ، ۸۶‌بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۰‌هزار و ۲۶۷‌نفر رسید. به گفته وی، خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۴۰۶‌هزار و ۸۴۵‌نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: 
سه هزار و ۷۳۸‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. وی ادامه داد: تا‌کنون ۱۰‌میلیون و ۹۷۲هزار و ۱۰۹‌آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. لاری در باره وضعیت شهرهای کشور و رنگ‌بندی کرونایی آن‌ها نیز اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱‌شهرستان قرمز، ۳۲‌شهرستان نارنجی، ۲۵۱‌شهرستان زرد و ۱۵۴‌شهرستان آبی هستند. براساس اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، 
دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

تغییر در اعلام مسیر انتقال
روز گذشته اما خبری جدید به نقل از سازمان بهداشت جهانی منتشر کرد که موجب تعجب بسیاری از جهانیان شد. دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به این مورد گفت: نقش انتقال بیماری کرونا از طریق سطوح و غذا تأیید نشده است. وی در ادامه افزود: سال گذشته همین موقع تمام مردم جهان نگران انتقال این ویروس از طریق سطوح و اشیا بودند، لذا برای خرید دستکش‌های یکبار مصرف و همچنین مواد ضدعفونی‌کننده به داروخانه‌ها هجوم آوردند و به همین دلیل این اقلام برای مدتی نایاب شد. وی افزود: حال پس از یک سال سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که انتقال ویروس از طریق سطوح امکان‌پذیر نیست و احتمال آن بسیار کم است. عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی به تدریج به شواهد بیشتری دست یافته است که ویروس کرونا توسط ذرات ریز معلق در هوا بیشتر قابل انتقال است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا از این پس باید در استفاده از محلول‌های ضدعفونی‌کننده و الکل تجدیدنظر کرد یا خیر نیز اظهار کرد: البته شست‌و‌شوی دست‌ها هنوز هم جزو اصول اولیه پروتکل‌های بهداشتی محسوب می‌شود و در صورتی که جایی آب موجود نیست باید از محلول و الکل‌های ضدعفونی‌کننده استفاده کنیم. مردانی ادامه داد: در واقع طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی استفاده بیش از حد و وسواسی از انواع و اقسام وسایل ضدعفونی‌کنند برای ضدعفونی کردن سطوح و وسایل همچون سال گذشته که مشکلاتی اعم از انواع مسمومیت‌ها را نیز ایجاد کرد به هیچ‌وجه مورد تأیید نیست.

captcha
شماره‌های پیشین