sobhe-no.ir
1131
چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
6
205 نفر از نمایندگان با امضای بیانیه‌ای مخالفت خود را با پیوستن به کنوانسیون‌های FATF اعلام کردند

پذیرش «FATF» مبنای «فشارهای شرطی» به ایران

پیوستن مشروط به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو به شرط اجرایی‌شدن آن پس از لغو تحریم‌ها به پیشنهاد رییس‌جمهور در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام است که قرار است تا آخر سال‌جاری تعیین تکلیف شود؛ موضوعی که مورد اعتراض و واکنش بسیاری از چهره‌‌‌های سیاسی و اقتصادی و همچنین اقشار مخلتف مردمی از جمله تشکل‌‌‌های دانشجویی و حوزوی قرار گرفته است، تاجایی‌که در بیانیه‌ها و توصیه‌‌‌های متعدد به مجمع تشخیص مصلحت نظام توصیه کرده‌اند از گذشته درس عبرت بگیرد و با توجه به بدعهدی‌‌‌های طرف‌مقابل و وجود تحریم‌‌‌های ظالمانه طرف مقابل چنین طرحی را از دستور کار خارج کند.

رییس‌جمهوری آمریکا در مجازات بن‌سلمان؛ «منافع استراتژیک» کاخ سفید را ترجیح داد

کرنش بایدن در برابر بن سلمان

روح‌الله فرقانی

صبح نو

رییس‌جمهوری آمریکا در مجازات بن‌سلمان؛ «منافع استراتژیک» کاخ سفید را ترجیح داد

کرنش بایدن در برابر بن سلمان

روح‌الله فرقانی

هفته پیش بود که «جوبایدن»، رییس‌جمهوری جدید آمریکا پرونده قتل «جمال خاشقجی» را روی میز خود قرار داد تا مگر با استفاده ابزاری از آن «محمدبن‌سلمان» را از چرخه قدرت در عربستان سعودی خارج و سیاست‌های اعمالی خودش را با جایگزین قرار دادن «بن نایف» دوستدار دموکرات‌ها  دنبال کند. جنگی زرگری که با پوشش رسانه‌های غربی و عبری نتیجه داد و منجر به این شد تا کاخ سفید بتواند بار دیگر همچون دوران دونالد ترامپ به بهره‌کشی از آل‌سعود ادامه دهد تا آنجا که کاخ سفید دیروز اعلام کرد: «ما در صدد هستیم تا روابط با عربستان سعودی را ترمیم کنیم و در جایگاه صحیح و مناسبی قرار دهیم.»
چند روز پیش، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیرمحرمانه‌ای را منتشر کرد که حاکی از آن بود که قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی با تأیید محمدبن‌سلمان ولیعهد عربستان صورت پذیرفته است. دراین گزارش آمده بود : ارزیابی ما این است که «محمدبن‌سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای بازداشت یا قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی انجام داده است.  موضوعی که موجب‌شد تا رییس‌جمهوری آمریکا زبانی تهدید آمیز نسبت به رفتارهای اخیر آل‌سعود و به‌خصوص ولیعهد این کشور«محمدبن‌سلمان» از خود بروز دهد.
علاوه بر زبان تهدید آمیز هفته گذشته جوبایدن، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد علیه ۷۶تبعه سعودی که گمان می‌رود اقدام به تهدید مخالفان حکومت در خارج از مرزهای این کشور کرده‌اند، محدودیت‌هایی برای صدور روادید در نظر گرفته شود.موضوعی که «نانسی پلوسی»، رییس مجلس نمایندگان آمریکا هم وعده وضع قانونی برای تحریم مسببان قتل خاشقجی را داد و خواستار بازنگری در روابط واشنگتن و ریاض شد و سازمان ملل هم در گزارشی خواستار تحریم «بن‌سلمان» گردید. موضوعاتی که رسانه‌های غربی با گزارش‌ها و مصاحبه‌های متعدد با همسر خاشقجی برنامه‌های بهره‌کشی خودشان از آل‌سعود را دنبال دادند، برنامه‌هایی هدفمند که به بهانه مطرح کردن موضوعات حقوق بشری و محاکمه محمد‌بن‌سلمان به زبان نرم جوبایدن تبدیل شد و رییس‌جمهوری آمریکا، برخلاف وعده‌ای که برای مجازات بن‌سلمان و کنار‌زدنش از قدرت و تحریم‌های مجازاتی عنوان کرده بود را به زبان نرم و «منافع استراتژیک» تبدیل کرد.
اما به نظر می‌رسد پشت پرده هیاهوی دولت بایدن درباره قتل خاشقجی بیشتر برای گرفتن امتیاز و دوشیدن بیشتر از سعودی‌ها بود، آن هم در میانه بحران شدید اقتصادی آمریکا که کرونا نیز تعداد بیکاران و گرسنگان این کشور را چند برابر کرده است. بنابراین دولت جدید آمریکا نیز به پول سعودی‌ها نیاز دارد و انتشار این گزارش تنها ابزاری برای چانه‌زنی و دوشیدن بیشتر سعودی‌هاست. همچنانکه افشاگر اسرار خاندان آل‌سعود که در فضای مجازی به مجتهد معروف است به انتشار گزارش آمریکا در خصوص ترور جمال خاشقجی، منتقد رژیم عربستان واکنش نشان داده و گفته است، تمام واقعیت آن چیزی نیست که در گزارش آمده است. او اما توجه مخاطبانش را به اطلاع آمریکا از تماس‌های ولیعهد سعودی جلب کرده و گفته است: « نکته مهم این است که سرویس اطلاعات آمریکا، مدارکی در خصوص تماس‌ها و پیام‌های رد و بدل شده میان محمدبن‌سلمان و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان و «سعود القحطانی» مشاور سابق ولیعهد سعودی در اختیار دارد. 
آمریکا همواره متهم بوده است که نقض حقوق‌بشر در کشورهای رقیب  یا متخاصم خود را برجسته و همین موضوع را در کشورهای دوست خود، کمرنگ می‌کند. یکی از مثال‌های  همیشگی منتقدان سیاست آمریکا در این مورد، عربستان است که دولت‌های آمریکا به دلایل مختلف از جمله روابط امنیتی راهبردی با آن در زمینه رعایت حقوق بشر مماشات می‌کنند. روشن است که دولت بایدن قصدی برای تضعیف روابط قدرتمند و از هر جهت پرسود بین آمریکا و عربستان را ندارد و آشکارا می‌کوشد تا ماجرای بن‌سلمان را از اصل رابطه با سعودی‌ها جدا کند. با این حال، دسترسی به این مقصود، به اهمیت نقش و جایگاه بن‌سلمان در خاندان سلطنتی سعودی مربوط می‌شود.
انتشار گزارش محرمانه سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در باره قتل جمال خاشقجی که در آن به صراحت بر نقش محمد‌بن‌سلمان، ولیعهد عربستان به‌عنوان تأیید‌کننده عملیات قتل یا دستگیری این روزنامه‌نگار مخالف دولت ریاض تاکید شده تبعات مورد انتظار را برای شاهزاده  دربار سعودی به همراه نداشت. واشنگتن که بارها اعلام کرده مسائل حقوق بشری مبنای روابط تازه کاخ سفید با دیگر کشورها خواهد بود پس از انتشار این گزارش از وعده مجازات و تحریم سرمنشأ و یکی از عوامل اصلی قتل جمال خاشقجی سر باز زده است.
جو بایدن طی کارزار انتخاباتی و همچنین در سخنان روزهای اخیر خودش وعده داده بود که بر سر ماجرای قتل روزنامه‌نگار ناراضی عربستانی کوتاه نخواهد آمد و با عاملان اصلی این جنایت برخورد خواهد کرد. این وعده درست زمانی که با انتشار گزارش محرمانه سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا موعد تحقق آن فرا رسید زیر سایه مهم‌جلوه دادن منافع استراتژیک ایالات متحده قرار گرفت و عملی نشد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سؤال خبرنگاران در باره خلف وعده بایدن در منزوی‌کردن شهروندان سعودی که در قتل خاشقجی نقش داشته‌اند اینگونه توضیح داد: «عربستان کشوری بسیار پرنفوذ و تأثیرگذار در جهان عرب به شمار می‌رود و این مسأله غیرقابل انکار است». «ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در واشنگتن تصمیم یاد شده را اینگونه توجیه کرد: «ما در صدد هستیم تا روابط با عربستان سعودی را ترمیم کنیم و در جایگاه صحیح و مناسبی قرار دهیم.» وی در‌خصوص روابط تازه ایالات متحده با عربستان تصریح کرد: ما در این خصوص با مقامات سعودی صحبت کرده و قصد داریم ضمن بازنگری در روابط چارجوب مشخصی را در این زمینه تعیین کنیم.
گفتنی است؛ خاشقجی در اکتبر۲۰۱۸ پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد، تصدیق کرد که این روزنامه‌نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است. با این حال پادشاهی سعودی پیوسته اتهام‌ها مبنی بر هرگونه ارتباط میان اعضای خاندان پادشاهی سعودی، به‌ویژه بن‌سلمان، با ترور خاشقجی را رد کرده است. در سپتامبر۲۰۲۰، یک دادگاه تشریفاتی در عربستان محکومیت زندان را برای هشت فرد مظنون 
صادر کرد.

captcha
شماره‌های پیشین