sobhe-no.ir
1131
چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
3
زمان اعلام نامزد نهایی برای انتخابات 1400 به چالش مهمی در نهاد اجماع‌ساز اصلاحات تبدیل شده است

جنس ناجور «ناسا»

با اینکه نهاد اجماع‌ساز اصلاحات از ابتدا طرح و نقشه خود را رسیدن به یک گزینه واحد برای انتخابات 1400 اعلام کرده بود، لیکن با گذشت زمان، در ماهیت و جنس آن نامزد اجماعی حرف و حدیث‌‌‌هایی به وجود آمده است. این تفاسیر مختلف باعث ایجاد شکافی معنادار در رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان شده است؛ عمل‌گرایان قائل به نامزد حداقلی و رادیکال‌ها دیگر قائل به نامزد حداکثری هستند.

روایت نظامیان آمریکایی از حمله ایران به عین‌الاسد

عظیم‌ترین حمله‌ با موشک‌های بالستیک به آمریکا

صبح نو

روایت نظامیان آمریکایی از حمله ایران به عین‌الاسد

عظیم‌ترین حمله‌ با موشک‌های بالستیک به آمریکا


شبکه خبری «سی‌بی‌اس» در مستندی درباره حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی «عین‌الاسد» بعد از شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه به مصاحبه با شماری از نظامیان آمریکایی در این پایگاه پرداخته و  برای نخستین‌بار تصاویری را که توسط پهپادهای آمریکایی ضبط شده‌اند پخش کرده است.
«دیوید مارتین»، مجری این مستند می‌گوید که این تنش‌ها بعد از اقدام ارتش آمریکا در حمله پهپادی به «قدرتمندترین ژنرال ایران» صورت گرفت و با حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی «عین‌الاسد» پایان یافت. او می‌گوید: «این عظیم‌ترین حمله موشک‌های بالستیک بود که تا به حال علیه آمریکایی‌ها انجام شده است.»
فیلم با صحبت‌های اشک‌آلود یک سرگرد آمریکایی به نام «آلن جانسون» که در شب حمله ایران ضبط شده آغاز می‌شود. او در این فیلم که ظاهرا خطاب به پسرش ضبط شده می‌گوید: «سلام، اگر این فیلم را می‌بینی و دیشب اتفاقات بدی برای پدرت افتاده، ازت می‌خوام که قوی باشی، به خاطر مادرت و همیشه این را بدان که دوستت دارم. خداحافظ عزیزم.»
مارتین می‌گوید که چند ساعت بعد از ضبط این پیام توسط سرگرد آمریکایی خطاب به پسرش، بارش موشک‌های بالستیک ایران به سمت پایگاه هوایی عین‌الاسد که میزبان 2000‌نظامی آمریکایی بود آغاز شد. او می‌گوید: «طبق آنچه یک پهپاد آمریکایی ضبط کرده آمریکایی‌هایی که در تیررس گیر افتاده بودند نتوانستند کاری غیر از گریز و پناه گرفتن انجام دهند.»
به گفته او هر موشک، حامل یک سر جنگی به وزن بیش از 1000‌پوند بود.
«آلن جانسون»، سرگردی که فیلم ضبط‌شده او در شب حمله در ابتدای فیلم پخش می‌شود در ادامه در مصاحبه با «سی‌بی‌اس» می‌گوید: میزان انرژی آزادشده از این موشک‌ها را با کلمه حتی نمی‌توان توصیف کرد.» گوینده می‌گوید جانسون در شب حمله در پناهگاهی که برای محافظت از نظامیان در برابر موشک‌هایی با سر جنگی بسیار سبک‌تر- 60‌پوند- طراحی شده بود پنهان شد. 
سرگرد جانسون حمله موشکی آن شب  در ساعت 1:20‌بامداد 18‌دی‌ماه سال‌1398  را اینطور توصیف می‌کند: «راه نفس کشیدنم تنگ شد و بعد متعفن‌ترین ماده‌ای که طعم آمونیاک و گرد خاک می‌داد وارد پناهگاه می‌شد و روی دندان‌ها را می‌پوشاند.»
«فرانک مک‌کنزی»، فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه غرب آسیا هم در این مستند درباره آنچه در آن شب رخ داده اظهارنظر کرده‌است. او می‌گوید: «اتفاقاتی می‌افتاد که اگر اقدامات صحیح انجام نمی‌دادیم می‌توانست ما را وارد جنگ کند.»
فرانک‌مک‌کنزی می‌گوید:  آن‌ها دیدند که هواپیماها در پایگاه هستند و نیروها مشغول کار کردن هستند. فکر می‌کنم آن‌ها [ایرانی‌ها] می‌خواستند چند هواپیمای آمریکا را نابود کرده و تعدادی از نظامیان ما را بکشند. ساعت 1:34‌دقیقه بامداد بود که اولین موشک در پایگاه عین‌الاسد فرود آمد.
دیوید مارتین از مک‌کنزی می‌پرسد از این حمله موشکی چه چیزی یاد گرفتید. مک‌کنزی می‌گوید: «اینکه موشک‌های‌شان دقیق هستند.»
این فرمانده آمریکایی گفته در صورتی که پایگاه مورد نظر تخلیه نمی‌شد بین 100 تا 150‌نیروی آمریکایی کشته شده و 20 تا 30‌هواپیما نابود می‌شدند. «سی‌بی‌اس» مدعی شده که در این حمله موشکی فردی کشته یا زخمی نشده است. استاچی کولمن می‌گوید: «من هنوز نمی‌توانم به چیزی غیر از این فکر کنم که خدا با ما بود که هیچکسی به صورت جدی زخمی نشد و کشته ندادیم.»
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری وقت آمریکا بعد از این حمله موشکی توییت کرد: «همه چیز رو به راه است». سی‌بی‌اس می‌گوید این ارزیابی، شتابزده و زودهنگام بود.
آلن می‌گوید که همه سردرد داشتند. برخی از نظامیانی که «سی‌بی‌اس» با آن‌ها مصاحبه کرده می‌گویند که برای چند هفته به علائم ضربه مغزی دچار شده‌اند. کیمو کلتز، یکی از نظامیان آمریکایی می‌گوید: «انگار یک نفر مرتب با پتک به سرم می‌کوبید.»
آلن جانسون می‌گوید: «در نهایت چند ساعت بعد ما فهمیدیم که تلفات انبوهی داشته‌ایم و نفراتمان به علایم ضربه مغزی دچار شده‌اند.» پزشکان ارتش آمریکا گفته‌اند بیش از 100‌نفر به صدمه مغزی دچار شده‌اند. آلن جانسون و 28‌سرباز دیگر بابت این مسأله مدال گرفتند.
آلن جانسون هنوز با تبعات این حمله درگیر است. او در پاسخ به دیوید مارتین که پرسیده آیا هنوز هم عوارضی از این حمله در او وجود دارد گفت: «هر روز سردرد دارم. وزوز گوش داریم یا داخل گوشم صدای زنگ می‌شنوم. اختلال استرس پس‌از سانحه (PTSD) گرفته‌ام. مشکلی ندارم که اعتراف کنم که هنوز هم کابوس می‌بینم.»
«سی‌بی‌اس» می‌گوید با وجود این، کابوس جنگ با ایران اتفاق نیفتاد.

captcha
شماره‌های پیشین