sobhe-no.ir
1131
چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
1
آیا رییس پیشین مجلس، گزینه نهایی عمل‌گرایان خواهد شد

وحدت راست‌ سنتی و مدرن؟

حسام رضایی / حضور یا عدم حضور لاریجانی در انتخابات به‌عنوان نامزد، مهم‌ترین چالش انتخاباتی اصلاح‌طلبان است؛ اصلاح‌طلبانی که اگر به گزینه‌ای ائتلافی نظیر او «نه» بگویند، شانس پیروزی‌شان اندک و ستاره اقبال‌شان برای تداوم در قوه اجرایی کشور کم فروغ خواهد شد. با این حال عده‌ای دیگر از اصلاح‌طلبان، لاریجانی را هیچ جوره هضم نمی‌کنند و معتقدند برای حفظ هویت اصلاح‌طلبی، نباید تن به ائتلاف‌گرایی بدهند.

نیروهای جهادی برای کمک به مردم زلزله‌زده دنا تلاش می‌کنند

جهادی‌ها پای کار «سی‌سخت»

در روزهایی که تمام مردم دنیا از مهمان ناخوانده‌‌ای به نام کرونا در هراسند اما مردم زلزله‌زده سی‌سخت نمی‌دانند هراس ابتلا به کرونا را داشته باشند یا برف و سرما و خانه‌‌ای که سقف ندارد. 14روز از شب سختی که مردم سی‌سخت زلزله 6/5 ریشتری را تجربه ‌کردند، می‌‌گذرد؛ تجربه‌‌ای تلخ در این روزهای هراس‌‌انگیز؛ روزهایی که ویروس کرونا زندگی را برای همه دشوار کرده است. بدتر از آن بارش برف و باران بر سر مردم محرومی است که خانه و کاشانه آنها تاراج زلزله شده و از سرما نمی‌دانند به کجا پناه ببرند. این در حالی است که سامانه بارش برف و باران از ساعت‌های اولیه صبح دوشنبه در مناطق زلزله‌زده سی‌سخت آغاز شده است. کارشناس هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد در همین راستا گفته است: بارش در مناطق مستعد سی‌سخت به شکل برف پیش‌بینی شده است.

سرمقاله

مراقب بچه‌ها باشید

گزارش میدانی «صبح‌نو» از وضعیت کمبود روغن در بازار و رقم‌های نجومی را بخوانید

محتکران روغن نمی‌فروشند مگر با شرط و شروط

این‌ روزها شاید بسیار درباره کمبود روغن و افزایش قیمت این محصول در بازار شنیده باشید. شاید هم خودتان برای خرید یک حلب یا قوطی روغن مغازه‌های مختلف را گشته باشید که البته معمولا بی‌فایده خواهد بود. اما این روزها در بازارهای اینترنتی انگار بازار فروش روغن حسابی گرم شده است. محتکران حالا این کالا را به چند برابر نرخ مصوب و معمول در فروشگاه‌های اینترنتی به فروش می‌رسانند و البته بسیاری از مردم مجبور به خرید هستند به‌خصوص آن‌هایی که کسب‌وکارشان به‌گونه‌ای است که مجبورند روزانه یک لیتر یا بیشتر روغن مصرف کنند؛ مثل آشپزخانه‌ها و قنادی ها! البته موضوع گرانی روغن در حالی رخ داده که حدود سه سال از تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی به واردات روغن خام و دانه‌های روغنی می‌گذرد و قطعا گرانی آن‌ها توجیهی نداشته و سؤال‌برانگیز است. در حالی در بهمن‌۹۹، روغن جامد یک‌کیلویی ۳۰‌هزار تومان و در دی‌۹۹، ۱۹‌هزار تومان بوده است که در دی‌ماه‌۹۸، این کالای اساسی ۹‌هزار و ۸۳۰‌تومان به فروش می‌رسید، بنابراین روغن جامد یک کیلویی در طی یک سال ۲۰۵‌درصد رشد کرده است. در مورد تغییرات قیمتی روغن مایع ۹۰۰‌گرمی نیز باید گفت که این کالای اساسی طی یک سال گذشته ۶۳‌درصد رشد داشته است چراکه در بهمن‌۹۹ قیمت آن ۱۴‌هزار تومان، در دی‌۹۹، ۱۳‌هزار و ۵۰۰‌تومان و در دی‌ماه سال گذشته به قیمت ۸‌هزار و ۶۰۰‌تومان بفروش می‌رسید.

زمان اعلام نامزد نهایی برای انتخابات 1400 به چالش مهمی در نهاد اجماع‌ساز اصلاحات تبدیل شده است

جنس ناجور «ناسا»

با اینکه نهاد اجماع‌ساز اصلاحات از ابتدا طرح و نقشه خود را رسیدن به یک گزینه واحد برای انتخابات 1400 اعلام کرده بود، لیکن با گذشت زمان، در ماهیت و جنس آن نامزد اجماعی حرف و حدیث‌‌‌هایی به وجود آمده است. این تفاسیر مختلف باعث ایجاد شکافی معنادار در رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان شده است؛ عمل‌گرایان قائل به نامزد حداقلی و رادیکال‌ها دیگر قائل به نامزد حداکثری هستند.

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی خبر می‌دهد

یک قدم تا واکسیناسیون عمومی

دیروز مدیرگروه تحقیقات واکسن بنیاد برکت از در دست تولید بودن 6‌واکسن کرونا در این بنیاد خبر داده است. همزمان تاکنون 5واکسن خارجی نیز برای تزریق در ایران مجوز گرفته‌اند. طبق آنچه اعلام شده واکسیناسیون عمومی با استفاده از واکسن‌های ایرانی قبل از نوروز‌1400 آغاز می‌شود. واکسن‌هایی که البته به گفته سازندگان‌شان در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌شود ساختارشان را عوض کرد و متناسب با نوع جهش یافته باشد.

علی رغم شعارهای بایدن مبنی بر بازگشت به دیپلماسی، آمریکا در تلاش برای تصویب قطعنامه‌ای ضد ایرانی در جلسه شورای حکام است

آیا جمعه، عمر برجام به پایان می رسد؟

نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه به صورت مجازی در پایتخت اتریش با دستورالعمل راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱‌شورای امنیت و همچنین موضوع پادمان‌ها آغاز شد و همچنان ادامه دارد. پیش از برگزاری این نشست، اخباری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه( با حمایت آمریکا در حال تهیه قطعنامه‌ای پیشنهادی علیه ایران به شورای حکام هستند. «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در جلسه شورای حکام به تکرار برخی ادعاها و اتهام‌زنی‌ها درباره وجود تأسیسات هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران پرداخت و با بیان اینکه تفاهم فنی موقت با ایران مطابق با قوانین این کشور است، گفت هرگونه محدودیت یا توقف راستی‌آزمایی از فعالیت‌های ایران، بر گزارش اجرای تعهدات این کشور اثر می‌گذارد.

205 نفر از نمایندگان با امضای بیانیه‌ای مخالفت خود را با پیوستن به کنوانسیون‌های FATF اعلام کردند

پذیرش «FATF» مبنای «فشارهای شرطی» به ایران

پیوستن مشروط به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو به شرط اجرایی‌شدن آن پس از لغو تحریم‌ها به پیشنهاد رییس‌جمهور در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام است که قرار است تا آخر سال‌جاری تعیین تکلیف شود؛ موضوعی که مورد اعتراض و واکنش بسیاری از چهره‌‌‌های سیاسی و اقتصادی و همچنین اقشار مخلتف مردمی از جمله تشکل‌‌‌های دانشجویی و حوزوی قرار گرفته است، تاجایی‌که در بیانیه‌ها و توصیه‌‌‌های متعدد به مجمع تشخیص مصلحت نظام توصیه کرده‌اند از گذشته درس عبرت بگیرد و با توجه به بدعهدی‌‌‌های طرف‌مقابل و وجود تحریم‌‌‌های ظالمانه طرف مقابل چنین طرحی را از دستور کار خارج کند.

«صبح‌نو» از اجراهای روی صحنه گزارش می‌دهد

تماشاگر، نفسِ تئاتر است

تئاتر در این روزهای کرونایی بیشتر از باقی رشته‌ها و شغل‌ها دستخوش تغییر شده و در بلاتکلیفی به سر برده است. با ورود ویروس کرونا به کشور، تماشاخانه‌ها برای مدتی نامعلوم تعطیل شدند و نمایش‌هایی که ماه‌ها تمرین کرده و منتظر اجرا بودند، در بلاتکلیفی به سر بردند. در ماه تیر تماشاخانه‌ها به شکلی محدود و با نیمی از ظرفیتش باز شده و باز همین اجراهای نصفه و نیمه در مهر تعطیل شدند. گروه‌های آماده، آمادگی خود را برای اجرا از دست داده و تمرین در این روزهای کرونایی تنها راهی بود که می‌شد به کمک آن امید به اجرا بردن نمایشی را در خود حفظ کرد. پس از این تعطیلی طولانی‌مدت، تماشاخانه‌ها بالاخره در بهمن باز شده و گروه‌ها کم‌کم اجراهای خود را به روی صحنه بردند.

شماره‌های پیشین