sobhe-no.ir
1130
سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
12
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با شهروز دل‌افکار، کارگردان تئاتر

«اُتول سورون» حاصل یک کارگاه بازیگری است

سمانه استاد / ناصرالدین‌شاه، سرگرمی جدیدی پیدا کرده؛سوگولی دربارش این‌بار اما هیچ زنی نیست، بلکه چیزی ا‌ست از جنس آهن و فلز. او عاشق اتومبیل شده و در تب و تاب این عشق تازه می‌سوزد تا زودتر وصال حاصل شود و اُتول به آغوش شاه برسد. انتظار سر می‌رسد، شاه قاجار بیشتر از قبل عاشق اُتول فرانسوی می‌شود و دیگر نه زنان حرم‌سرا را یادش می‌آید و نه اوضاع مملکت. جاده‌های روسی در سراسر مملکت کشیده می‌شوند، اما هیچ‌کس جز شاه واُتول‌اش حق عبور از آن را ندارد و هر کس که حتی پا به جاده بگذارد، مجازات خواهد شد. شاه همچون شوفری تازه‌کار، دور اُتول می‌گردد و مملکت را به امان خدا رها می‌کند. او آنقدر مسخ این چهارپای آهنی شده که دیگر هیچ صدایی را نمی‌شنود، نه صدای عشوه زنانش را و نه صدای اعتراض مردم را. «اُتول سورون» روایتی از اولین مواجهه ناصرالدین‌شاهِ قاجار با اتومبیل و جشنی است که برای این نورسیده‌ آهنی می‌گیرد. نمایشنامه این اثر را «باقر سروش» نگاشته و «شهروز دل‌افکار» این روزها آن را در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برده است. دل‌‌افکار که این روزها سریال «قورباغه» را هم در شبکه‌های خانگی در حال پخش دارد از تمرینات طولانیِ دوساله این نمایش و استمراری می‌گوید که منجر به روی صحنه آمدن یکی از جذاب‌ترین کمدی‌های امسال شده است. گفت‌وگوی او با «صبح‌نو» را در این مجال می‌خوانید:

ایالات متحده به استرداد اموال صداو سیما موظف شد

کیش و مات آمریکا

روایت کریسکان؛ زندانی در دست تجزیه طلبان

صبح نو

ایالات متحده به استرداد اموال صداو سیما موظف شد

کیش و مات آمریکا

روابط عمومی سازمان صداوسیما  اعلام کرد، «دیوان داوری دعاوی ایران ـ آمریکا مستقر در لاهه هلند، دولت آمریکا را به استرداد اموال رسانه ملی یا پرداخت مابه‌ازای آن به ارزش تقریبی یک میلیون و ۳۰۰‌هزار دلار محکوم کرده است؛ حکمی‌که قطعی است و به‌زودی اجرایی می‌شود.»
به گزارش «صبح‌نو»، در خبر اعلام شده توسط روابط عمومی صداوسیما آمده است:
«معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما با پیگیری‌های مستمر، ارائه مستندات، دفاعیات، لوایح متقن و بهره‌گیری از حقوق‌دانان و کارشناسان مجرب، با همکاری مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری موفق شد از هیات عمومی دیوان داوری متشکل از ۹‌قاضی رسیدگی‌کننده، رأی محکومیت «قطعی» دولت آمریکا را بگیرد.
طرح دعوی صداوسیما علیه دولت آمریکا به استرداد تعدادی از ادوات موسیقی بازمی‌گردد که دیوان داوری ایران و آمریکا پس از بررسی موضوع در یک بازه زمانی طولانی، رأی به محکومیت دولت آمریکا صادر کرد. تجهیزات یادشده توسط یکی از کارمندان سابق نمایندگی رادیو و تلویزیون ایران در نیویورک برای سازمان خریداری شده بود که دولت آمریکا مانع از انتقال آن‌ها به ایران شد.
رأی بدوی دیوان شامل موضوعات متعدد و بالغ بر ۶۹۱‌صفحه، سال گذشته (بیستم اسفند‌۱۳۹۸) صادر شد، ولی با اعتراض طرفین به برخی مفاد آن، اخیرا  این رأی به صورت «قطعی» درآمده و در نهایت دولت آمریکا به استرداد ادوات مورد نظر محکوم شده است.
قضات رسیدگی کننده، مهلت چهار ماهه‌ای برای اجرای رأی مذکور تعیین و مقرر کرده‌اند که در صورت عدم اقدام به موقع دولت آمریکا، واشنگتن مکلف است با احتساب خسارات وارده، مجموعا  مبلغ یک میلیون و ۲۳۸‌هزار و ۱۱۰‌دلار به سازمان صداوسیما خسارت بپردازد.
کارشناسان حقوقی و سیاسی بر این باورند که این رأی، بیان‌گر توانمندی کارشناسان زبده حقوقی سازمان صداوسیما در ارائه لوایح و دفاعیات متقن است که با همکاری مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری در دفاع از منافع ملی و به‌ویژه پاسداری از منافع رسانه ملی در محاکم و مراجع بین‌المللی انجام پذیرفته است. همچنین صدور این رأی می‌تواند به‌عنوان رویه و مستندی مهم در طرح دعاوی کشورمان علیه دولت آمریکا به منظور استرداد سایر اموال به ناحق توقیف‌شده ملت ایران مورد استناد قرار گیرد.
در این پرونده از جانب کشورمان سه داور (دکتر حمیدرضا نیکبخت فینی و دکتر سید‌جمال سیفی، اعضای هیات علمی دانشگاه و دکتر میرحسین عابدیان‌کلخوران، قاضی سابق دیوان عالی کشور) حضور داشتند و سه قاضی بی‌طرف (برونو سیما و هربرت کرونک، قضات عالی‌رتبه آلمانی و هانس ون هوته، قاضی برجسته بلژیکی) بوده‌اند و توماس جانسون، چارلز براور و رزماری بارکت نیز به‌عنوان قضات دولت آمریکا در پرونده یاد شده تصمیم‌گیری کرده‌اند.»

captcha
شماره‌های پیشین