sobhe-no.ir
1130
سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
1
ایالات متحده به استرداد اموال صداو سیما موظف شد

کیش و مات آمریکا

حجت الاسلام محسن رهامی در گفت و گو با «صبح نو»:

ما را به بستن با حکومت متهم می‌کنند

حسام رضایی / رسانه ای ها و اهالی ژورنال، عمدتا او را با وکالت عبدالله نوری و دانشجویان آسیب دیده از غائله 18 تیر می شناسند. این روحانی 67 ساله‌ اهل دیار خدابنده، رادیکالیسم و تندروی را «شوکران اصلاح» می داند و بر همین اساس نیز تئوری «دو صندلی» حجاریان را رد می کند و معتقد است اگر لازم شد، همزمان باید در دو موضع یعنی انتقاد صریح از حکومت در عین گفت وگو با آن قرار گرفت و به اصلاح امور همت گمارد. از اینکه دوستان اصلاح طلبش با وجود توصیه مکرر به مذاکره با غرب و آمریکا، مذاق شان همچنان نسبت به گفت وگو با حاکمیت ترش و تند است، ابراز ناراحتی و تاسف می کند. روی سخن ما با حجت الاسلام محسن رهامی است؛ نماینده چپگرای مجالس اول و دوم. او بعدها در دولت دوم موسوی و سپس در دولت اول هاشمی، معاون وزیر علوم شد. رهامی همچنین سال ها دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها بود. با رهامی گفت وگویی یک ساعته داشتم؛ در دفتر وکالتش در میانه های شهر تهران. از همه چیز و درباره همه کس صحبت کردیم؛ به انتخابات ریاست جمهوری 1400 که رسیدیم، در جواب من که پرسیدم آیا اصلاح طلبان حاضر می شوند از علی لاریجانی حمایت کنند، با تاکید بر اینکه اصلاحات امری اقتضایی است، گفت: «شاید.» درباره برنامه اش برای اعاده حیثیت از جریان «چپ خط امامی» در برابر آنچه او غلبه تفکرات ملی-مذهبی ها در جریان اصلاحات میداند هم سوالاتی پرسیدم. در ادامه مشروح گفت وگوی «صبح نو» با این فعال با سابقه اصلاح طلب را از نظر خواهید گذراند.

رویترز از تلاش‌های ضد ایرانی اروپا علی‌رغم هشدار تهران و مسکو برای تصویب قطعنامه ضدایرانی آمریکا خبر داد

فشار برای پذیرش مذاکره تحمیلی

جلسه شورای حکام در وین تشکیل جلسه داده و آمریکا که سه سالی است از توافق هسته‌ای خارج شده است قصد دارد قطعنامه‌ای را با حمایت سه کشور اروپایی علیه ایران به تصویب برساند، موضوعی که واکنش ایران را در پی داشته و گفته است تصویب این قطعنامه پایانی است بر دیپلماسی.

سرمقاله

وظیفه نشاط‌بخشی

خبرهای خوب حاکی از آن است که از بهار 1400 واکسن‌های وطنی کرونا هم به تولید انبوه می‌رسند

به واکسن ایرانی اعتماد کنید

افزایش آمار مربوط به کرونا در کشور از یک‌سو و نیز هشدارهای پی‌در‌پی مسوولان وزارت بهداشت و درمان از سوی دیگر درباره احتمال بروز موج چهارم کرونا در کشور موجب شده است تا مردم خبرهای مربوط به واردات یا تولید واکسن کرونا در کشور را با جدیت بیشتری پیگیری کنند. این در حالی است که کشورهایی چون ترکیه و امارات در منطقه غرب آسیا توانسته‌اند جمعیت بسیاری را در کشور خود با استفاده از تولیدات خارجی در برابر کرونا واکسینه کنند؛ البته مسوولان ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ نیز به عنوان نخستین مجموعه تولیدکننده واکسن ایرانی کرونا با نام کووایران وعده داده‌اند که تولید انبوه این واکسن به زودی آغاز می‌شود. روز گذشته هم مسوول مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن کووایران این اطمینان خاطر را به ایرانیان داد که واکسن کووایران دارای بالاترین استانداردهای بین‌المللی است و مردم با خیال راحت می‌توانند از آن استفاده کنند. خانم دکتر مینو محرز در این‌باره گفته است: استانداردهای بین‌المللی در تهیه واکسن کرونای کووایران بسیار رعایت شده و فکر نمی‌کنم کمتر واکسنی اینطور اصول لازم را رعایت کند. معاون وزیر بهداشت هم روز گذشته در جلسه ستاد کرونای استان مازندران درباره واکسیناسیون ایرانیان گفته است: «کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته است. تا زمانی که ۷۰ درصد از جمعیت ایمن نشوند، کرونا وجود دارد.» حالا باید دید در چنین شرایطی برنامه‌های تعیین‌شده برای واردات واکسن‌های روسی و چینی یا تولید چند واکسن ایرانی ساخته‌شده به کجا خواهد رسید و وعده شرکت‌ها چه نتیجه‌ای دارد؟ آیا در پایان بهار 1400 می‌توان جشن واکسیناسیون مردم ایران را گرفت یا نه؟

گزارش «صبح‌نو» درباره توجه مردم به رمز ارزها برای جبران خسارت‌های مادی را بخوانید

تله پول‌ دیجیتالی برای سرمایه‌های راکد

در هفته‌های اخیر و همزمان با افزایش هیجانی قیمت بیت‌کوین در جهان، تعداد زیادی از مردم راهی بازار رمزارزها به‌خصوص بیت‌کوین شدند؛ موضوعی که سبب شده روز‌به‌روز ارز بیشتری از کشور خارج شود. با این حال روز گذشته ‌ بالاخره بانک مرکزی درباره خرید و فروش بیت‌کوین در کشور اعلام موضع کرد.

سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نجات تالاب‌های کشور دست به دامن قوه‌قضاییه شد

ثبت سند برای اراضی ملی، قانونی نیست

«دونالد ترامپ» در سخنرانی جنجالی خود، «جو بایدن» را بدترین رییس‌جمهور تاریخ معاصر آمریکا دانست

آغاز کمپین ترامپ

روح‌الله فرقانی / «دونالد ترامپ» با حمله به «جو بایدن» رییس‌جمهور فعلی آمریکا، یک ماه نخست ریاست‌‌جمهوریِ او را بدترین شروع یک رییس‌جمهور در تاریخ معاصر این کشور دانست و همچنین مدعی شده که دموکرات‌ها را در انتخابات آتی برای بار سوم شکست خواهد داد. عملکرد یک‌ماهه جوبایدن که با انتقادات شدید ترامپ روبه‌رو شده، موجب شد تا سخنرانی‌ای که این روزها قرار بود رییس‌جمهور آمریکا داشته باشد را عقب بیندازد تا مبادا بار دیگر مورد انتقاد یا هجمه هواداران ترامپ قرار گیرد. چشم‌انداز بحران‌‌‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پیش روی دولت بایدن، امیدها را برای ترامپ و مریدانش به منظور پیروزی در انتخابات میان‌‌دوره‌‌ای و انتخابات ریاست‌‌جمهوری 2024 افزایش داده است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با شهروز دل‌افکار، کارگردان تئاتر

«اُتول سورون» حاصل یک کارگاه بازیگری است

سمانه استاد / ناصرالدین‌شاه، سرگرمی جدیدی پیدا کرده؛سوگولی دربارش این‌بار اما هیچ زنی نیست، بلکه چیزی ا‌ست از جنس آهن و فلز. او عاشق اتومبیل شده و در تب و تاب این عشق تازه می‌سوزد تا زودتر وصال حاصل شود و اُتول به آغوش شاه برسد. انتظار سر می‌رسد، شاه قاجار بیشتر از قبل عاشق اُتول فرانسوی می‌شود و دیگر نه زنان حرم‌سرا را یادش می‌آید و نه اوضاع مملکت. جاده‌های روسی در سراسر مملکت کشیده می‌شوند، اما هیچ‌کس جز شاه واُتول‌اش حق عبور از آن را ندارد و هر کس که حتی پا به جاده بگذارد، مجازات خواهد شد. شاه همچون شوفری تازه‌کار، دور اُتول می‌گردد و مملکت را به امان خدا رها می‌کند. او آنقدر مسخ این چهارپای آهنی شده که دیگر هیچ صدایی را نمی‌شنود، نه صدای عشوه زنانش را و نه صدای اعتراض مردم را. «اُتول سورون» روایتی از اولین مواجهه ناصرالدین‌شاهِ قاجار با اتومبیل و جشنی است که برای این نورسیده‌ آهنی می‌گیرد. نمایشنامه این اثر را «باقر سروش» نگاشته و «شهروز دل‌افکار» این روزها آن را در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برده است. دل‌‌افکار که این روزها سریال «قورباغه» را هم در شبکه‌های خانگی در حال پخش دارد از تمرینات طولانیِ دوساله این نمایش و استمراری می‌گوید که منجر به روی صحنه آمدن یکی از جذاب‌ترین کمدی‌های امسال شده است. گفت‌وگوی او با «صبح‌نو» را در این مجال می‌خوانید:

گزارش «صبح‌نو» درباره آینده بازار مسکن در کشور را بخوانید

پرکاری دلالان در میدان کم‌کاری مسوولان

مسکن به‌عنوان یکی از پیشرانه‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود. کارشناسان اعتقاد دارند حتی در شرایط تحریمی، بخش مسکن و مدیریت درست آن می‌تواند جمع کثیری از افراد و نیز مشاغل مرتبط با این بخش را فعال نگه داشته و چرخش مالی مناسبی را به‌وجود آورد. این افراد برای نمونه طرح مسکن مهر در دوره دولت دهم را مثال می‌زنند که فعالیت آن موجب شده بود تا بخش‌های مرتبط با مسکن فعالیت و تولید اقتصادی خوبی داشته باشند. اما در شرایط فعلی و به‌خصوص با سیاست‌های اشتباه وزیر مستعفی راه و شهرسازی در دولت یازدهم حالا بازار مسکن وضعیت خوبی ندارد و حتی خرید یک واحد آپارتمان معمولی برای بسیاری از مردم تبدیل به رویایی دیرینه شده است.

شماره‌های پیشین