sobhe-no.ir
1129
دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
1
امروز جلسه شورای حکام آژانس با تمرکز بر موضوع ایران برگزار می‌شود

هشدار مکتوب ایران به آژانس

کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس آغاز شد

تلاش برای قطع زنجیره انتقال

بر‌اساس آخرین آمار جهانی ۱۱‌واکسن کرونا در فاز‌۳ بالینی هستند. از جمله این واکسن‌ها اسپوتنیک روسیه، واکسن «فایزر» و «مادرنا» در آمریکا، آکسفورد در انگلیس و سینواک و چند واکسن دیگر در چین تائیدیه‌های تزریق را اخذ کرده‌اند. در میان کشورهای تولید کننده واکسن هم کشور ما فعال است و تولید واکسن را شروع کرده به‌طوری که یکی از پروژه‌ها در مرحله یک از سه مرحله بالینی بوده و قرار است تا دو ماه آینده علاوه بر سه نفر به ۵۳‌نفر دیگر نیز تزریق صورت گیرد. هم‌اکنون ایران در میان ۱۶‌تولیدکننده واکسن کرونا در دنیا از نظر (تعداد واکسن) در رتبه‌۱۱ قرار دارد. بر‌اساس اعلام مسوولان وزارت بهداشت، ۱۲‌تیم روی تولید واکسن کرونا کار می‌کنند. ستاد اجرایی فرمان امام خمینی؟ره؟ و مؤسسه برکت، انستیتو پاستور ایران، مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی، تعدادی دانشگاه علوم پزشکی، وزارت دفاع، شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان برخی از مجریان این پروژه در کشور ما هستند. اگر از وضعیت واردات واکسن‌های خارجی هم می‌خواهید باخبر باشید باید بدانید در حال حاضر واکسن روسی در کشور ما در حال تزریق است. این واکسن فعلا به صورت رایگان در شبکه بهداشتی خواهد بود و برای افراد داوطلب بر‌اساس اولویت‌بندی که در سند شورای اخلاق پزشکی تدوین و تصویب شده تزریق می‌شود. سخنگوی سازمان غذا و دارو هم درباره اولویت تزریق گفته است: برای کادر درمان بهترین انتخاب را داشتیم که واکسن اسپوتنیک‌وی است و دو میلیون دوز در نظر گرفته شده است. ان‌شاءالله کادر درمان را تا فروردین‌ماه واکسینه کنیم چراکه هر 10روز یک محموله از این واکسن را دریافت می‌کنیم.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با کارشناس یمنی به بررسی عملیات پهپادی در خاک عربستان پرداخت

نمایش قدرت مقاومت

روح‌الله فرقانی / یمن با تکیه بر توان موشکی و پهپادی خود که حاصل تلاش‌های چند ساله فرزندان این سرزمین است به نتیجه رسیده و در عملیاتی بی‌نظیر موفق شدند، دیروز 15‌پهپاد بومی خود را تا عمق خاک عربستان هدایت و به زیرساخت‌های آل‌سعود خسارت وارد کنند. عملیات‌هایی که این روزها در شهر مأرب یمن هم ادامه یافته است و ائتلاف سعودی نفس‌های آخر را در این شهر استراتژیک سپری می‌کند. از این رو درگفت‌وگو با «عابد‌بن‌محمد‌الثور» کارشناس ارشد نظامی،«ماجد الغیلی» فعال رسانه‌ای و «طالب‌الحسنی» کارشناس سیاسی یمن درخصوص تحولات این روزهای یمن به گفت‌وگو پرداختیم. «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن با تشریح جزئیات عملیات بزرگ ارتش و کمیته‌های مردمی «بازدارندگی۵» درعمق خاک عربستان و به‌کارگیری موشک بالستیک و 15‌پهپاد درهدف قرار دادن تاسیسات نظامی مهم «ریاض» و «ابها» خبر داد وگفت: این عملیات با موشک بالستیک از نوع ذوالفقار و 15‌فروند پهپاد از جمله 9‌پهپاد صماد‌3 شامگاه شنبه تا صبح روز یکشنبه انجام شد و مکان‌های حساس ریاض پایتخت دشمن هدف قرار گرفت.

سرمقاله

صف واکسن را به هم نزنید

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره قانون مالیات بردرآمدهنرمندان به «صبح‌نو» گفت

یک مطالبه عمومی بود

میلاد نجفی / درحالی که بسیاری از کشورهای جهان عمده درآمدشان از محل دریافت مالیات بردرآمد مشاغل و حرفه‌های مختلف است، کشورمان به‌دلیل وابستگی اساسی به درآمدهای نفتی، سال‌ها از برنامه‌ریزی و دریافت مالیات عقب مانده بود. البته براساس قانون مالیات بردرآمد کارمندان و مشاغلی که با حاکمیت در ارتباط بودند به‌دلیل شفافیت درآمد و البته مرجع پرداخت حقوق، قبل از دریافت دستمزد مبلغ مالیات از حقوق نه چندان زیادشان کسر می‌شد اما اوضاع برای برخی از مشاغل پردرآمد متفاوت بود؛ یکی از آن‌ها برخی از اهالی سینما بودند. تاپیش از این همواره یکی از گروه‌هایی که مورد انتقاد بود آن‌هایی بودند که در سینما و تلویزیون عمدتا بازیگران و کارگردانان مشغول بودند ولی ذیل یک قانون از پرداخت مالیات بردرآمد معاف بودند. البته پرواضح است که این طبقه بخش زیادی از هنرمندان را شامل نمی‌شود زیرا بخش قابل توجهی از فعالان فرهنگی و هنری درآمدی نه چندان بالا دارند. دربخشی از این قانون در معرفی معافیت‌ها دو بند مشخص قید شده بود.

رویکرد غالب حزب کارگزاران، حمایت از گزینه ائتلافی برای 1400 است

چوب لای چرخ ناب‌گرایی

اصلاح‌طلبان با اینکه از مدت‌ها پیش اعلام کرده‌اند که حمایت از نامزد غیراصلاح‌‌‌طلب و به‌اصطلاح ائتلافی، در دستور کار آنها برای انتخابات 1400 نخواهد بود، هنوز گروهی در این جریان حضور دارند که دل در گرو سال‌‌‌های 92 و 96 دارند و معتقدند که به وقت مقتضی، باید تیمم را جایگزین آب کرد. در مقابل رادیکال‌های اصلاح‌‌‌طلب بر این باورند که ولو به قیمت شکست و هزیمت، باید صرفا روی نامزد ناب و خالص اصلاح‌طلبی سرمایه‌‌گذاری کرد.

اصلاح طلبان به جای پاسخگویی نسبت به عملکرد دولت‌های تحت‌حمایت خود نسبت به مناسبات انتخابات 1400 باید و نباید راه انداخته‌اند

نسخه پیچی به جای پاسخگویی

جریان اصلاح‌‌‌طلب و منتسبان به آن، هراس عجیبی از چهره‌‌‌های موجه جریان انقلابی دارند؛ بر اساس همین واهمه نیز به هر مستمسکی دست می‌زنند تا وجهه این چهره‌ها نزد مردم ضایع شود. این روند با نزدیک‌شدن به انتخابات ریاست‌‌جمهوری شدت بیشتری به خود گرفته است؛ کار حتی به جایی رسیده که برای حضور یا عدم‌حضور چهره‌‌‌های انقلابی در انتخابات نسخه می‌‌پیچند و دست به تجویز باید و نباید می‌زنند.

درحالی دولت پیشنهاد مشروط الحاق ایران به کارگروه اقدام مالی را داده است که چشم‌انداز مثبتی درباره رفع تحریم‌ها ازسوی دولت جدید آمریکا وجود ندارد

پیوستن به FATF به امید بایدن

در دی ماه سال‌جاری بود که رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع به درخواست رییس‌جمهوری خبر داد؛ درخواستی که قطعا با توجه به نتیجه انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا و امید به مذاکره و رفع تحریم‌ها ارائه شده بود؛ اما جو بایدن تمام آن امیدها را پنبه کرد و بعد از روی کارآمدن اعلام کرد که «آمریکا برای برگرداندن ایران به میز مذاکرات «برنامه جامع اقدام مشترک» تحریم‌ها علیه این کشور را لغو نمی‌کند.»

«صبح‌نو» کتاب «آپاراتچی» را بررسی کرد

بی‌بی‌سی جلیل کاراتا آپارات

امین شفیعی / کتاب «آپاراتچی» خاطرات شفاهی جلیل طائفی اسدی، عکاس و فیلمساز انقلاب اسلامی است. جلیل طائفی، متولد‌1331 در تبریز است که فیلم‌های بلند را با زحمت زیادی برای مردم نمایش داده است، بدون کمترین پشتیبانی رسانه ای یا هر امکان دیگر.

گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که بعد از نرخ آپارتمان، حالا کرایه منزل هم بالا رفته است

اجاره خانه هم طاقچه بالا گذاشت

وضعیت بازار مسکن در سه سال اخیر به قدری آشفته شده که بسیاری از مردم را از خرید مسکن منصرف و مایوس کرده است. جدیدترین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن در تهران به بیش از 28 میلیون و 390 هزار تومان برای هر مترمربع رسیده که رقمی عجیب و باورنکردنی است. همین اتفاق تاثیر مستقیمی در افزایش اجاره‌بها داشته است، به طوری که آمار جدید از افزایش 30 درصدی اجاره خانه در تهران نسبت به سال قبل خبر می‌دهد.

شماره‌های پیشین