sobhe-no.ir
1128
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
6
گزارش

خروج پول از بازار سرمایه همچنان ادامه دارد نبض بورس دردست مداخله‌گران

گزارش «صبح‌نو» درباره افزایش چشمگیر قیمت کالاها در آذر امسال را بخوانید

گرانی تا ناکجا

تحریم‌های اقتصادی کشور از یک‌سو و برخی بی‌تدبیری‌ها از سوی مسوولان اجرایی کشور در دو، سه سال اخیر موجب شده است که مردم کشور درگیر مشکلات معیشتی شوند. این در حالی است که تورم اعلام‌شده از سوی نهادهایی چون مرکز آمار کشور یا بانک مرکزی نشان می‌دهد که گرانی همچنان سرسفره مردم خواهد بود.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره افزایش چشمگیر قیمت کالاها در آذر امسال را بخوانید

گرانی تا ناکجا

تحریم‌های اقتصادی کشور از یک‌سو و برخی بی‌تدبیری‌ها از سوی مسوولان اجرایی کشور در دو، سه سال اخیر موجب شده است که مردم کشور درگیر مشکلات معیشتی شوند. این در حالی است که تورم اعلام‌شده از سوی نهادهایی چون مرکز آمار کشور یا بانک مرکزی نشان می‌دهد که گرانی همچنان سرسفره مردم خواهد بود.

جدیدترین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که قیمت برخی  انواع خوراک دام و طیور، میوه، حبوبات و برنج، روغن، مرغ زنده و همچنین آهن آلات در آذر امسال بیش از صددرصد افزایش داشته و بین ۲ تا ۴/۷ برابر شده و قیمت ۲۳ کالا نیز بیش از ۵۰ درصد گران شده است. همچنین از بین ۹۵ کالایی که تغییرات قیمت آن‌ها از آذر سال گذشته تا آذر مشابه امسال منتشر شده، قیمت ۲۸ کالا بیش از صددرصد افزایش یافته و قیمت آن‌ها بین دو تا بیش از ۴/۵ برابر شده است؛ اما بیشترین افزایش قیمت مربوط به کنجاله سویای وارداتی است که قیمت آن در مدت یادشده ۳۷۳/۹ درصد افزایش یافته و ۴/۷ برابر شده است و در کنار آن باید به جو خارجی و داخلی با ۱۱۷/۴ و ۱۱۴/۲ درصد و ذرت خارجی و داخلی با ۱۰۵/۱ و ۱۱۹/۷ درصد افزایش قیمت اشاره کرد چراکه این کالاها نیز به عنوان خوراک دام و طیور بر قیمت مرغ، گوشت، تخم‌مرغ و لبنیات نیز تاثیرگذارند. قیمت مرغ زنده نیز در همین ماه با افزایش ۱۰۰/۶ درصدی نسبت به آذر پارسال به حدود ۱۷ هزار تومان رسیده است؛ البته در روزهای اخیر نیز یک‌بار دیگر قیمت مرغ افزایش یافته و تا حدود 27 هزار تومان برای هر کیلو نیز رسیده است.
از اوایل آذر با وجود تعیین نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی برای هر کیلو مرغ، قیمت این محصول در سطح خرده‌فروشی‌ها به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید که بعدا با عرضه مرغ تنظیم بازاری کنترل شد. در چنین شرایطی مرغداران درخواست افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار مطرح ‌کردند که با آن موافقت نشد و تصمیم‌گیری در این رابطه به بعد از ماه رمضان موکول شد. همچنین با وجود اینکه بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار باید قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی بسته‌بندی شناسنامه‌دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزار تومان باشد، از میانه آذر این محصول گران‌تر از نرخ مصوب عرضه شده و اول دی قیمت هر شانه تخم‌مرغ در خرده‌فروشی‌ها به ۴۰هزار تومان رسید و همین وضعیت همچنان ادامه دارد.
 
افزایش قيمت میوه‌ها در کنار حبوبات
افزایش برخی اقلام چون موز یا خیار در دو، سه ماه اخیر بسیار خبرساز شده است. از سوی دیگر کمبود روغن از جمله مسائلی است که این روزها خانواده‌ها را درگیر خود کرده؛ اما
 بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۹ کالای دیگری که قیمت آن‌ها طی یک سال بیش از دو برابر شده شامل برخی میوه‌ها، حبوبات، برنج و روغن است، به‌طوری که در آذر امسال قیمت پرتقال ۱۵۵، موز ۱۲۳/۶، قیمت حبوبات شامل نخود، لپه، عدس، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، به ترتیب ۱۰۸/۱، ۱۷۷/۸، ۱۸۲/۳، ۱۱۶/۲، ۱۰۹/۷ درصد و قیمت برنج هندی و برنج تایلندی نیز ۱۷۲/۹ و ۱۲۰ درصد و حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی ۱۲۵/۵ درصد نسبت به آذر سال قبل افزایش یافته است؛ بنابراین در آذر امسال قیمت هر کیلو پرتقال ۱۲ هزار و ۹۰۰، موز ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان، هر کیلو حبوبات شامل نخود، لپه، عدس، لوبیا قرمز و لوبیا چیتی به ترتیب به ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، ۳۵ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان و ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت برنج هندی و برنج تایلندی به ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان و ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان و و حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی به ۲۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده
 است.
همچنین ۱۲ کالای دیگر با افزایش قیمت بیش از صددرصد در گروه آهن‌آلات شامل چهار نوع 
تیر آهن با ۱۳۱ تا ۲۹۰ درصد، دو نوع میلگرد با ۱۴۸/۸ و ۱۵۱ درصد، ورق سیاه با ۱۹۹/۳ درصد، دو نوع سیم با ۱۴۲ و ۱۵۱/۷ درصد و همچنین لاستیک پراید، پژو و سمند با ۱۰۱/۸، ۱۰۱/۴ و ۱۰۵ درصد افزایش قیمت قرار دارد.
 
۲۳ کالا بیش از ۵۰ درصد گران شدند
در این میان ۲۳ کالا هم بین ۵۰ تا صددرصد افزایش قیمت داشتند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها برنج پاکستانی باسماتی به ۹۸ درصد، سبوس گندم با ۹۹، تخم‌مرغ با ۸۰/۸ درصد، گوشت مرغ با ۹۳/۱، شیر خام درب دامداری با ۶۵.۶ درصد، شکر بسته بندی و کیلویی با ۵۳/۸ و ۶۷/۷، قند شکسته با ۶۰/۷، تن ماهی با ۷۰/۱، کره پاستوریزه با ۹۱/۷، روغن نیمه جامد ۵/۴ کیلویی با ۶۹/۶، سیب با زرد با ۸۶/۳ و پیاز با ۷۰ درصد بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است؛ بنابراین در آذر امسال قیمت هر کیلو برنج پاکستانی باسماتی ۲۴ هزار و ۵۰۰، سبوس گندم ۳۲۰۰، تخم‌مرغ ۱۷ هزار و ۳۰۰، گوشت مرغ ۲۴ هزار و ۶۰۰، شیر خام درب دامداری ۴۴۰۰، شکر بسته بندی و کیلویی ۸۵۰۰، قند شکسته ۱۰ هزار و ۴۰۰، تن ماهی ۲۴ هزار و ۶۵۰، کره پاستوریزه ۸۶۰۰، روغن نیمه‌جامد ۵/۴ کیلویی ۵۹ هزار و ۲۰۰، سیب ۱۳ هزار و ۵۰۰ و پیاز ۷۱۰۰ تومان شده است.
انواع لاستیک، سیمان، گچ سفید، لاستیک کامیون و اتوبوس، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی تولید داخل از جمله دیگر کالاهایی هستند که قیمت آن‌ها بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.
از بین مهم‌ترین کالاهایی که در مدت یادشده کمتر از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتند هم می‌توان به برنج طارم اعلا و داخلی هاشمی با حدود ۴۶ رصد، ماکارونی ۷۰۰ گرمی با ۴۵/۷ درصد، سیب‌زمینی با ۳۰/۷ درصد، گوشت گوسفندی و گوساله با ۲۳/۷ و ۲۵/۴ درصد، گوسفند و گوساله زنده با ۲۴/۸ و ۳۲/۴، ماست پاستوریزه ۹۰۰ گرمی و ماست ۲/۵ کیلویی کم‌چرب با حدود ۳۷/۱ و ۲۹/۷، شیر استریل پاکتی با ۴۰/۴، شیر بطری یک لیتری با ۲۵/۸، پنیر ۵۲۰ گرمی با ۴۵/۳، انواع چای خارجی با ۳۸/۱ و ۳۹/۲ درصد، انواع روغن مایع با ۱۵ تا ۲۴، انواع صابون، مایع ظرفشویی و دستشویی و پودر با ۱۸ تا ۳۰ درصد، کاغذ روزنامه وارداتی با ۲۳/۶ درصد، روغن موتور با حدود ۳۰ درصد و آرد صنف و صنعت با ۲۲/۸ درصد افزایش قیمت اشاره کرد.
همچنین بر اساس گزارش منتشرشده در ایام یادشده تا به امروز هیچ‌یک از کالاهای مورد نیاز مردم شاهد کاهش قیمت نبوده‌اند. این در حالی است که برخی بر اساس عادت هر ساله اعلام می‌کنند که از ابتدای سال آینده باید شاهد افزایش قیمت کالاها بر اساس گران‌تر شدن نرخ خدمات بود.

captcha
شماره‌های پیشین