sobhe-no.ir
1128
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
6
گزارش

خروج پول از بازار سرمایه همچنان ادامه دارد نبض بورس دردست مداخله‌گران

گزارش «صبح‌نو» درباره افزایش چشمگیر قیمت کالاها در آذر امسال را بخوانید

گرانی تا ناکجا

تحریم‌های اقتصادی کشور از یک‌سو و برخی بی‌تدبیری‌ها از سوی مسوولان اجرایی کشور در دو، سه سال اخیر موجب شده است که مردم کشور درگیر مشکلات معیشتی شوند. این در حالی است که تورم اعلام‌شده از سوی نهادهایی چون مرکز آمار کشور یا بانک مرکزی نشان می‌دهد که گرانی همچنان سرسفره مردم خواهد بود.

صبح نو

گزارش

خروج پول از بازار سرمایه همچنان ادامه دارد نبض بورس دردست مداخله‌گران


در جریان دادوستدهای روز گذشته بازار سرمایه شاخص بورس 
بیش از ۱۱هزار واحد افت کرد و ارتفاع ۱/۲ میلیون واحد را از دست داد. روز گذشته تعداد دو میلیارد و 964میلیون سهم و حق‌تقدم به ‌‌ارزش 3هزار و 569میلیارد تومان در 333هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 11هزار و 701واحدی در ارتفاع یک میلیون و 194هزار و 131واحد قرار گرفت.
بیشترین اثر منفی بر افت دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس شد و در مقابل نمادهای معاملاتی فر‌آوری معدنی اپال کانی پارس، داده‌گستر عصر نوین ‌‌های‌وب و سرمایه‌گذاری شفادارو با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص بورس شدند.
متولیان بازار سرمایه با تغییرات مداوم به دنبال بهبود شرایط هستند، اما بازار کماکان روند منفی خود طی ماه‌های اخیر را حفظ کرده و توجهی به این تجویز‌ها ندارد. سهامداران با تغییر رییس سازمان بورس، به دنبال تغییر سیاست‌ها و روندهای موجود در بورس به امید بهبود وضعیت بودند؛ اما تغییر در ریاست سازمان بورس و تغییر در دستورالعمل‌‌‌های بازار سرمایه توسط رییس جدید فقط یک روز توانست سهامداران را قانع کند تا از صف‌‌‌های فروش خارج شوند. این روند از روز یکشنبه هفته پیش دوباره به بست‌نشینی در صف‌‌‌های فروش منجر شد و بازار سرمایه در هشت روز گذشته روزهای منفی را سپری کرده است.
به عبارت دیگر، پس از ریزش ۴۵ درصدی شاخص کل و برخی نمادها تا ۸۰ درصد از سقف خود در مرداد، همچنان به دلیل عدم تقاضای قوی، وجود ابهامات و پافشاری فروشندگان برای خروج از بازار، شاهد نزول متوالی قیمت‌ها در تابلوی معاملات هستیم. قوانین جدید نه‌تنها هیچ کمکی به بهبود وضعیت بازار نکرده، بلکه همان حجم معاملات نسبتا بالایی که در بازار حاکم بود و نوید روزهای بهتر به سهامداران را می‌‌داد نیز از بین برده است.
آنچه این روزها در بازار سرمایه مشهود است، آن است که در کوتاه‌مدت، حقیقی‌ها از روند بازار ترسیده‌اند و البته بخشی از آن نیز طبیعی است چراکه وقتی یک حقیقی مشاهده می‌کند که هر روز قیمت سهام رو به کاهش است، ممکن است به ارزندگی سهم خود توجه جدی نداشته باشد و با دریافت پول خود هرچند به بهایی ناچیز، از بازار خارج شود؛ بنابراین اکنون وظیفه حقوقی‌هاست که در این عرصه وارد شده و از سهام ارزنده حمایت کنند تا سهامداران حقیقی در بازار باقی بمانند.
در همین زمینه وحید کشمیری‌پور، تحلیلگر بازار ارز در گفت‌وگویی تاکید کرده است: سهامداران اگر سهم‌های خوبی دارند، در این مقطع زمانی نفروشند بلکه تا خرداد ۱۴۰۰ صبر کنند چراکه شاید خیلی از شرکت ها، قیمت‌های بالاتری را نسبت به قیمت‌های فعلی داشته باشند؛ ولی این مستلزم صبر است و سهامداران باید روی شرکت‌ها بررسی کاملی از نظر سود‌‌سازی داشته باشند. وی در گفت‌وگو با مهر گفت: حرکت شاخص در روزهای آینده، بستگی به تصمیمات مسوولان دارد؛ اگر قرار باشد دامنه نوسان به شیوه کنونی به مسیر خود ادامه دهد، با توجه به جو و فشار فروشی که در اسفند همواره در بازار وجود داشته است، باز هم روند منفی ممکن است ادامه یابد.
شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرد: با توجه به ریزش 19 درصدی بیت کوین در هفته گذشته، کسانی که با عملکردهای نادرست، دانسته و ندانسته باعث شدند اعتماد مردم از بازار سرمایه سلب شود و حجم نقدینگی عظیمی از منابع این مردم بدون شناخت از نوسانات ذاتی رمز ارزها وارد آن بازار شود، امید می‌رود روزی متوجه شوند چه آسیبی به اقتصاد وارد ‌کردند.
حال باید منتظر بود و دید دولت و سازمان بورس برای جلوگیری
 بیش از حد پول از بورس چه برنامه‌‌ای دارند؛ البته برخی دیگر از کارشناسان ثبات قیمت دلار در کانال 25هزار تومانی و انتظار کاهش قیمت آن در هفته‌‌‌های آینده را یکی از دلایل رکود در بورس می‌‌دانند.

captcha
شماره‌های پیشین