sobhe-no.ir
1128
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
2
خبر

حمله آمریکا به سوریه اقدامی غیرقانونی بود

«صبح‌نو» در گزارشی دلایل سفر فواد حسین به ایران را بررسی کرده است

مقابله ایران با احیای تروریسم در منطقه

روز گذشته فواد حسین، وزیرخارجه عراق به ایران آمد؛ سفری که سخنگوی وزارت خارجه عراق هدف آن را گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه، اوضاع منطقه و جلوگیری از تشدید اوضاع اعلام کرده بود. این دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران در یک ماه اخیر است. فواد حسین پیش از سفر به تهران نیز به عربستان‌سعودی سفر کرده بود.

گزارش

پرداخت بدهی‌ عراق به ایران؛ به‌زودی

صبح نو

گزارش

پرداخت بدهی‌ عراق به ایران؛ به‌زودی

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در جلسه‌ای که به درخواست مدیرعامل بانک تجارت عراق در محل بانک مرکزی برگزار شد، گفت‌وگو و در این دیدار، بر لزوم استفاده هر چه سریع‌تر از این منابع تأکید کرد. همچنین در این جلسه اقدامات لازم برای انتقال و استفاده از منابع یادشده مورد بررسی قرار گرفت.
یادآور می‌شود مدیرعامل بانک تجارت عراق نیز در این دیدار با اشاره به اینکه پرداخت‌هایی اخیرا  از محل منابع ایران در عراق انجام شده است، عنوان کرد که روند استفاده از منابع یادشده از این پس تسریع خواهد شد و تلاش می‌شود تا کانال‌ها و روش‌های مختلفی که مورد تأیید طرف ایرانی است به منظور استفاده از این منابع عملیاتی شوند.
این دیدار همزمان با سفر فواد حسین، وزیرخارجه عراق به ایران صورت گرفت؛ سفری که یکی از محورهای آن تادیه بدهی عراق به ایران که به دلیل تحریم‌های خارجی به تعویق افتاده بود. فواد حسین در دیدار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان مطالبی درخصوص تحولات سیاسی و امنیتی اخیر در عراق اظهار كرد: امنیت و ثبات زیرساخت توسعه اقتصادی و رفاه است و برای کشوری چون عراق که سال‌ها درگیر مبارزه با تروریسم و ناامنی بوده است، برقراری امنیت اولین اولویت محسوب می‌شود. وی افزود: با تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق برخی از موانع مهم برداشته شده و به‌زودی بر اساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود. همچنین وزیر امور خارجه عراق در دیدار با ظریف با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات بین دو کشور در زمینه دسترسی ایران به منابع مالی خود در عراق، بر آمادگی این کشور در جهت تسهیل دسترسی ایران به وجوه خود در این کشور تأکید کرد.
در ۹ ماهه سال‌جاری، ۱۱۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود. سهم عراق در واردات کالاهای ایرانی به این کشور ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بود و در مقام دوم مقاصد صادراتی ایران قرار گرفت. عراق سالانه حدود ۹۰ میلیارد دلار صادرات و حدود ۳۲ میلیارد دلار واردات از جهان دارد. مهم‌ترین کالاهای وارداتی این کشور گندم، برنج، روغن، شکر، دارو، مصنوعات صنعتی و فلزی، خودرو، تجهیزات نیروگاهی و مخابراتی و مهم‌ترین صادرات آن نیز نفت خام، فراورده‌های شیمیایی، برخی مواد غذایی و حیوانات زنده است؛ اما مهم‌ترین بخش بدهی عراق مربوط به خرید برق از ایران است. ایران ۵۰ تا ۵۲ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادرات می‌‌کند که با توجه به‌ قیمت آن، رقم قابل‌توجهی می‌‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین