sobhe-no.ir
1128
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
2
خبر

حمله آمریکا به سوریه اقدامی غیرقانونی بود

«صبح‌نو» در گزارشی دلایل سفر فواد حسین به ایران را بررسی کرده است

مقابله ایران با احیای تروریسم در منطقه

روز گذشته فواد حسین، وزیرخارجه عراق به ایران آمد؛ سفری که سخنگوی وزارت خارجه عراق هدف آن را گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه، اوضاع منطقه و جلوگیری از تشدید اوضاع اعلام کرده بود. این دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران در یک ماه اخیر است. فواد حسین پیش از سفر به تهران نیز به عربستان‌سعودی سفر کرده بود.

گزارش

پرداخت بدهی‌ عراق به ایران؛ به‌زودی

صبح نو

«صبح‌نو» در گزارشی دلایل سفر فواد حسین به ایران را بررسی کرده است

مقابله ایران با احیای تروریسم در منطقه

روز گذشته فواد حسین، وزیرخارجه عراق به ایران آمد؛ سفری که سخنگوی وزارت خارجه عراق هدف آن را گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه، اوضاع منطقه و جلوگیری از تشدید اوضاع اعلام کرده بود. این دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران در یک ماه اخیر است. فواد حسین پیش از سفر به تهران نیز به عربستان‌سعودی سفر کرده بود.

محکومیت اقدام خطرناک آمریکا در حمله به نیروهای عراقی
فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق روز گذشته با حضور در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای ایرانی خود دیدار کرد. ظریف در این دیدار اقدام خطرناک آمریکا در حمله به نیروهای عراقی در مناطق مرزی عراق و سوریه را محکوم کرد و این حملات غیرقانونی را  نقض حاکمیت کشور برشمرد.وزیر امور خارجه ایران برخی حملات و اتفاقات اخیر در داخل خاک عراق را مشکوک خواند که می‌تواند با هدف اختلال در روابط ایران و عراق و برهم زدن امنیت و ثبات این کشور طراحی شده باشد.وی افزود: ما بر ضرورت اقدام دولت عراق برای یافتن مسببان این حوادث تاکید داریم. فؤاد حسین،  وزیر امور خارجه عراق نیز در این ملاقات ضرورت مساعی دو طرف برای گسترش همه‌جانبه روابط را مورد تاکید قرار داد و آمادگی بغداد برای توسعه روابط را به اطلاع وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران رساند. فؤاد حسین گفت: اطمینان می‌دهم بغداد اجازه سوء استفاده از اتفاقات این کشور برای برهم زدن روابط عالی دو کشور را نخواهد داد. گفتنی است در این دیدار تحولات منطقه‌ای نیز مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

ایران اجازه احیای داعش را نمی دهد
او قبل از دیدار با ظریف با علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز دیدار کرد. دریابان علی شمخانی نیز در دیدار فواد حسین وزیر خارجه عراق با اشاره به تحرکات اخیر امریکا در عراق، تاخیر در اجرای قانون مصوب مجلس این کشور مبنی بر خروج نیرو‌های نظامی بیگانه از عراق را موجب افزایش تنش و تصاعد بحران در منطقه دانست. 
وی بر ضرورت همکاری و تشریک مساعی کشور‌های منطقه برای کاهش تنش و انجام گفت‌وگو‌های سازنده برای فروکش کردن بحران‌های موجود تاکید کرد و افزود: آرامش و امنیت امروز عراق حاصل اقتدار مرجعیت، تدبیر دولتمردان و مجاهدت حماسی نیرو‌های مسلح و گروه‌های مقاومت مردمی است و باید از آن حراست شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه اقدامات اخیر امریکا برای تقویت و توسعه فعالیت‌های تروریستی داعش در منطقه و حمله وحشیانه به نیرو‌های ضد تروریستی مقاومت، آغاز دور جدیدی از تروریسم سازمان یافته است؛ تصریح کرد: ایران و دیگر کشور‌های ضد تروریسم اجازه نخواهند داد تروریسم تکفیری وابسته، بار دیگر در منطقه احیاء شود.
دریابان شمخانی همچنین با اشاره به وضعیت اسفبار مردم مظلوم یمن که نوعی نسل کشی را تداعی می‌کند؛ آمادگی کشورمان را برای همکاری در پایان دادن به جنگ در این کشور اعلام کرد.
 
نقش دولت عراق در حمله هوایی اخیر آمریکا
اما سفر فواد حسین به ایران بدون حاشیه نبود. او که قبل از سفر به ایران گروه‌های مقاومت عراق را مورد همجه قرار داده و آنها را تروریست نامیده بود، سفر به ایران با واکنش برخی از گروه‌های مقاومت قرار گرفت، تا جایی‌که کانال صابرین‌نیوز از کانال‌های عراقی نزدیک به مقاومت، با انتشار یک فراخوان به زبان فارسی، از ایرانیان حامی مقاومت و عراقی‌‌‌های مقیم ایران درخواست کرد که در تجمع اعتراضی ساعت۱۲ظهر روز شنبه، مقابل ساختمان وزارت امور خارجه ایران حضور یابند. فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق، اخیرا پس از حمله هوایی آمریکا به مرزهای عراق و سوریه در گفت‌وگو با شبکه عراقی السومریه گفت: «در عراق چیزی به نام مقاومت وجود ندارد و کسانی که با دولت عراق مقابله می‌کنند، تروریست هستند، نه گروه مقاومت. مقاومت در برابر چه کسی؟ با که می‌جنگی و دربرابر چه کسی مقاومت می‌کنی؟» هواپیماهای آمریکایی بامداد جمعه منطقه بین «البوکمال» سوریه و «القائم» عراق در مرز میان دو کشور را هدف قرار دادند. گزارش‌های اولیه نیز از به شهادت رسیدن یک نفر و زخمی‌شدن چند نفر دیگر حکایت داشت. منبع خبری صابرین‌نیوز عراق اعلام کرد: آمریکا یک ساختمان خالی و نقطه دیگری را که متعلق به گروه‌های مقاومت بوده است، هدف قرار داد که به شهادت یک نفر و جراحت جزئی چند نفر دیگر منجر شد. بعد از این گزارش‌ها، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد كه ارتش آمریکا به دستور جو بایدن مواضعی را در شرق سوریه بمباران کرد و این حمله بر اساس اطلاعات دریافتی از سمت دولت عراق انجام شده است؛ اما پس از تکذیب وزارت دفاع عراق، آمریکا نیز خبر هماهنگی با بغداد را پس گرفت. بر همین اساس، «هادی العامری» رییس ائتلاف الفتح عراق از «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور خواست درباره حملات آمریکا به مرز سوریه و عراق تحقیقاتی را آغاز کند. وی اعلام کرد: «اطلاعات ما حاکی از آن است که بر خلاف ادعای واشنگتن، الحشد الشعبی و نه مقاومت اسلامی عراق در سوریه هدف این حمله بود.»
 
هانی‌زاده: بایدن به دنبال اجرای طرح 2005 خود برای تجزیه عراق است
در همین زمینه حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» گفت: با توجه به اینکه طی روزهای گذشته به‌دستور جو بایدن مواضع نیروهای مردمی محور مقاومت در مرز مشترک سوریه و عراق بمب باران شد، هدف این بمباران این است که یک کریدور نظامی امنی برای انتقال گروه‌های تروریستی از سوریه به عراق ایجاد کنند تا بتواند به راحتی نیروهای داعش را از شرق فرات به عراق انتقال دهند. وی افزود: تلاش آمریکا برای باز‌‌سازی نیروهای فراری حزب منحله بعث عراق است و اخیرا رسانه‌‌‌های عربستان نیز به‌شدت فعال شدند تا نیروهای بعث عراق را به عنوان نیروهای مردمی به مردم عراق معرفی کنند و در این راستا مصاحبه‌‌هایی را با سران حزب بعث گرفته‌اند و تلاش دارند که حزب بعث وارد عرصه‌‌‌های سیاسی داخل عراق بشود. وی با بیان اینکه هدف اصلی بایدن تجزیه عراق است، گفت: که بایدن در سال 2005 میلادی و زمانی که رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنا بود، طرحی را به جورج بوش، رییس‌جمهور وقت آمریکا ارائه داده بود که عراق به سه بخش شیعه‌نشین، سنی‌نشین و ‌کردنشین تقسیم شود اما این طرح عملیاتی نشد. اکنون جو بایدن درصدد اجرای طرح تجزیه عراق است و به همین دلیل نیروهای مردمی به شدت به دولت مصطفی الکاظمی فشار وارد ‌کرده‌اند که نیروهای آمریکایی را از خاک عراق بیرون کند.
 
راه‌حل عراق اخراج نظامیان آمریکایی است
هانی‌زاده در ادامه اظهار كرد: به هر حال تضادهایی امروز در جامعه عراق وجود دارد و تجربه هم ثابت کرده هرگاه دولت عراق با مشکل و چالش امنیتی جدی مواجه شده به ایران پناه می‌‌برد و الان هم شرایط عراق کاملا بحرانی است و فواد حسین برای استفاده از ظرفیت ایران در راستای منع تجزیه عراق و سرکوب گروهک تروریستی داعش به کشورمان سفر کرده است؛ بنابراین مجموعه این عوامل یعنی نگرانی دولت عراق از بازگشت داعش و باز‌‌سازی احتمالی حزب بعث در این سفر در مدار توجه است و ظرفیت ایران می‌‌تواند به حفظ ثبات عراق کمک کند. وی تاکید کرد: دولت عراق به عنوان دولتی که منتخب پارلمان است باید توجه داشته باشد. ایران همواره هدفش این است که ثبات عراق حفظ شود، برخلاف کشورهای دیگر که خواهان تجزیه عراق هستند و عراق هم زمانی که از بحران خارج می‌‌شود باید به ایران احترام بگذارد. این کارشناس مسائل عراق گفت: دولت عراق تحت فشار آمریکاست که نیروهای مردمی عراق را منحل کند. آمریکایی‌ها هدف‌شان این است که نیروهای مردمی در پیکره امنیتی و نظامی عراق نباشند؛ به همین دلیل موضع‌گیری دولت عراق نزدیک به مواضع دولت جو بایدن است. در حالی که نیروهای مردمی در مقابل با آمریکا هستند؛ لذا دولت عراق باید در کار مردم و نیروهای مردمی و جریان‌‌‌های مردمی قرار بگیرد وگرنه نیروهای مردمی وارد درگیری مستقیم با عراق می‌‌شوند که این موضوع هزینه سنگینی برای دولت عراق خواهد داشت. راه‌حل این است كه نیروهای آمریکایی خاک عراق را تخلیه کنند و دولت عراق امنیت این کشور را 
در دست بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین