sobhe-no.ir
1128
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
2
خبر

حمله آمریکا به سوریه اقدامی غیرقانونی بود

«صبح‌نو» در گزارشی دلایل سفر فواد حسین به ایران را بررسی کرده است

مقابله ایران با احیای تروریسم در منطقه

روز گذشته فواد حسین، وزیرخارجه عراق به ایران آمد؛ سفری که سخنگوی وزارت خارجه عراق هدف آن را گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه، اوضاع منطقه و جلوگیری از تشدید اوضاع اعلام کرده بود. این دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران در یک ماه اخیر است. فواد حسین پیش از سفر به تهران نیز به عربستان‌سعودی سفر کرده بود.

گزارش

پرداخت بدهی‌ عراق به ایران؛ به‌زودی

صبح نو

خبر

حمله آمریکا به سوریه اقدامی غیرقانونی بود

ایلهان عمر، قانون‌گذار دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌‌‌ای گفت: اقدامات نظامی در کشوری که کنگره اجازه جنگ نداده است، تقریبا  در همه شرایط خلاف قانون اساسی است. وي تاکید کرد: من درباره توجیه قانونی حملات هوایی در سوریه به‌شدت نگران هستم. دولت باید دلیل قانونی ارائه دهد که چرا این حملات ایجاب می‌‌کردند که بدون تأیید کنگره صورت گیرند. دولت همچنین باید در اسرع وقت در مورد تلفات غیرنظامیان ناشی از این حمله شفاف‌‌‌‌سازی کند. این‌ها همان سوالاتی هستند که باید بدون توجه به دموکرات یا جمهوری‌خواه بودن دولت مطرح کنیم. وظیفه نظارتی ما در کنگره با توجه به اینکه چه کسی در کاخ سفید است، تغییر نمی‌کند.
این حمله همچنین یادآور این است که «مجوز‌های استفاده از نیروی نظامی» در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲، برای توجیه جنگ‌ها و خشونت‌های بی پایان در سراسر جهان استفاده شده‌اند. این مجوز‌ها باید لغو شوند. این نماینده دموکرات گفت: جدا از پرسش‌ها در مورد قانونی بودن این حمله مشخص، ما باید این موضوع را در چارچوب گسترده‌تر یک راهبرد شکست‌خورده در منطقه درک کنیم. مردم سوریه سال‌ها از یک جنگ داخلی وحشیانه رنج برده‌اند که به یک جنگ برای قدرت‌ها در منطقه و در سطح جهانی تبدیل شده است. وی با بیان اینکه حضور ما در جنگ هیچ کاری برای پایان دادن به خشونت انجام نداده است بلکه فقط درد و رنج مردم سوریه را تشدید کرده است، افزود: من مشتاقم در اسرع‌وقت از راهبرد دولت بایدن برای پایان دادن به این چرخه وحشتناک خشونت مطلع شوم. این امر به تلاش‌های دیپلماتیک قابل توجه نیاز دارد و صرفا با روش نظامی قابل حل نیست. ما باید رنج‌های مردم سوریه را برطرف کنیم و به دنبال راه‌های قانونی اجرای عدالت در مورد جنایات ارتکابی داعش باشیم که بسیار بی‌رحمانه از سوریه به عنوان میدان نبرد برای جنگ‌های خود استفاده کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین