sobhe-no.ir
1128
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
10
گزارش

مرگ ۱۵‌هزار پرنده مهاجر در میانکاله خلیج گرگان لایروبی می‌شود

گزارش «صبح‌نو» درباره تناقض‌های برگزاری نمایشگاه گردشگری در ایام شیوع ویروس منحوس را بخوانید

به تماشای کرونا

سفر جزو اصلی‌ترین تفریحات ایرانی‌هاست. علاقه مردم به حضور در شهرهای مختلف کشور و بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی استان‌های مختلف کشور با تمام تنوعی که وجود دارد امری بدیهی برای همه است. اما از اسفندماه گذشته که کرونا در کشور و حتی جهان فراگیر شده است، صنعت گردشگری کشور بیشترین آسیب‌ها را از این وضعیت دیده است. در چنین شرایطی بارها درباره حمایت از فعالان گردشگری کشور سخن گفته شده است اما اقدام عملیاتی مشاهده نشده است. این در حالی است که هفته گذشته یکی از عجیب‌ترین اتفاقات این عرصه روی داد. نمایشگاه گردشگری در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد آن هم بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی و با حضور فعالان این عرصه از استان‌های مختلف که البته سفر به این مناطق به‌دلیل شرایط کرونایی ممنوع است.

صبح نو

گزارش

مرگ ۱۵‌هزار پرنده مهاجر در میانکاله خلیج گرگان لایروبی می‌شود

تالاب میانکاله و خلیج گرگان غیر از تمام مشکلات زیست محیطی که در دو، سه سال اخیر از آن‌ها شنیده‌ایم حالا درگیر مساله پرندگان مهاجر و تلفات چشمگیر آن‌ها شده‌اند. بر‌اساس آنچه که از سوی مسوولان مربوطه اعلام شده، در فصل اخیر حدود 15‌هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله تلف شده‌اند که علت آن هم «سم بوتولیسم» عنوان شده است. این سم سال گذشته نیز حدود 40‌هزار بال پرنده مهاجر را به کام مرگ کشاند. برخی کارشناسان اعتقاد دارند تا مشکلات خلیج گرگان برطرف نشود و میانکاله احیاء نشود، مرگ‌و‌میر گسترده پرندگان ادامه خواهد داشت.
مسعود باقرزاده کریمی، مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن اشاره به مشکلات تالاب میانکاله اظهار کرد: مشکلات این تالاب به سه دسته مهم تقسیم‌بندی شده است؛ از جمله این دسته‌بندی‌ها می‌توان به عواملی اشاره کرد که سبب کاهش کیفیت آب در میانکاله شده است، مانند ورود فاضلاب‌های شهری و کشاورزی که از جمله این موارد به شمار می‌رود. وی ادامه داد: ازجمله دیگر مشکلات تالاب میانکاله که می‌تواند در تولید سم در آن نیز مؤثر باشد، کمبود آب و کاهش تبادل جریان آب بین تالاب و دریای خزر است. ازسویی دیگر دسته سوم مشکلات تالاب میانکاله به تصرفات غیرقانونی و تغییرکاربری اراضی تالاب برمی‌گردد.
باقرزاده کریمی با بیان اینکه برای احیای تالاب میانکاله طرح جامعی در ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور به‌تصویب رسیده است، تصریح کرد: در این طرح، پروژه‌های اولویت‌دار و دستگاه‌های اجرایی مسوول، مشخص شده‌اند و اقدامات لازم به آن‌ها ابلاغ شده است اما نباید فراموش کنیم که وضعیت کنونی میانکاله حاصل چندین دهه بی‌توجهی به وضعیت تالاب است و چندین سال طول خواهد کشید تا به وضعیت طبیعی بازگردد.
به گفته مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست، تجهیز شهرهای اطراف تالاب میانکاله به سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب، کنترل مصرف کود و سموم کشاورزی در اراضی اطراف تالاب، ساماندهی پرورش ماهی و... از جمله پروژه‌های اولویت‌دار برای احیای میانکاله است. وی در ادامه گفت: لایروبی خلیج گرگان و تسهیل تبادل جریان آب یکی دیگر از اقداماتی است که برای احیای میانکاله در اولویت قرار گرفته است. بهمن‌ماه سال گذشته در ستاد ملی تالاب‌ها مقرر شد که مرکز ملی اقیانوس‌شناسی روی موضوع لایروبی خلیج گرگان مطالعاتی را انجام دهد و نتیجه آن را در ستاد ملی تالاب‌ها عنوان کند.
باقرزاده کریمی با اشاره به اینکه بر‌اساس نتایج مطالعات مرکز اقیانوس‌شناسی 
قرار شده است خلیج گرگان به عمق ۱.۵‌متر و عرض ۲۰۰‌متر در منطقه آشوراده و چپقلی، لایروبی شود، اظهار کرد: براساس این مطالعات چنین اقدامی می‌تواند سبب تسهیل تبادل جریان آب بین 
خلیج گرگان و دریای خزر شود. البته باید تاکید کرد که لایروبی سبب افزایش آب تالاب نمی‌شود بلکه تنها جریان آب را بهبود 
می‌بخشد.

captcha
شماره‌های پیشین