sobhe-no.ir
1127
شنبه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
2
خبر

احتمال انفجار کنگره در روز سخنرانی «اتحاد» بایدن

برنامه کاخ سفید برای نشست شورای حکام، چه تاثیری بر ادعای مذاکره دارد؟

پایان نمایش دیپلماسی

محبوبه نیاورانی / شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حالا ایستگاه بعدی تقابل بایدن با تهران شده است؛ تقابلی که علی‌رغم باورهای خوشبینانه، شرایط را نسبت به سال‌های گذشته بهتر نکرده و قفلی روی قفل هجمه‌های ظالمانه علیه ایران زده است.

نظرسنجی دانشگاه مریلند:

84درصد ایرانیان از آمریکا بدشان می‌آید

صبح نو

برنامه کاخ سفید برای نشست شورای حکام، چه تاثیری بر ادعای مذاکره دارد؟

پایان نمایش دیپلماسی

محبوبه نیاورانی / شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حالا ایستگاه بعدی تقابل بایدن با تهران شده است؛ تقابلی که علی‌رغم باورهای خوشبینانه، شرایط را نسبت به سال‌های گذشته بهتر نکرده و قفلی روی قفل هجمه‌های ظالمانه علیه ایران زده است.

همکاری ایران با آژانس علی‌رغم عدم اجرای برجام از سوی غربی‌ها با جدیت پیگیری شد و گزارش‌ها در برهه‌های زمانی مختلف، مهر تاییدی است بر این ادعا؛ همکاری ای که حالا تبدیل به یک زیاده خواهی شده است و با اجرای نیم‌بند مصوبه هسته‌ای مجلس، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، ملغی شد.
تهران در حالی از بامداد 5‌اسفند، مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد که قبل از آن امکان اجرای آن بارها اعلام شده و مقامات ایرانی بارها نسبت به عواقب رویکرد غربی‌ها نسبت به ایران هشدار داده بودند. این اقدام هسته‌ای ایران مطابق بندهای 26 و 36‌برجام و در پاسخ به طفره رفتن طرف‌های برجام از انجام تعهدات‌شان، اتخاذ شد.

تقابل بایدن با ایران در نشست شورای حکام
نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «دوشنبه» به‌صورت مجازی آغاز به‌کار می‌کند و راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه‌۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و توافق نامه پادمان ان. پی. تی. با ایران از مهم‌ترین محورهای این نشست پنج روزه اعلام شده است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای نوشت که در شروع نشست، بیانیه مقدماتی «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره محورهای این نشست قرائت خواهد شد. گروسی قرار است عصر دوشنبه در حاشیه نشست درباره محورهای نشست شورای حکام توضیحاتی ارائه کند و به سؤالات خبرنگاران هم پاسخ دهد. در این شرایط حالا گزارش‌ها از رویکرد جدید بایدن علیه ایران پرده برداشته و ایران ستیزی وی را بیشتر آشکار کرده است. پایگاه اینترنتی بلومبرگ گزارش داد که دیپلمات‌های آمریکایی روز پنج‌شنبه سندی را توزیع کردند که لیست شکایات واشنگتن است و از ایران می‌خواهد تا با بازرسان همکاری کامل کند.
در این گزارش تاکید شده است که در قطعنامه پیشنهادی آمریکا بر نگرانی شدید از یافته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید و درباره همکاری ایران نگرانی عمیق ابراز شده است.

خبر رویترز از «تهدید ایران»
در ادامه این روند خبرگزاری «رویترز» از دستیابی به نامه‌ای خبر داد که ایران در آن تهدید کرده در صورتی که اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از موضع 
ضد ایرانی واشنگتن در جلسه آتی این نهاد که قرار است با تمرکز بر موضوع ایران آغاز به‌کار کند، حمایت کنند، به توافق اخیر درباره بازرسی‌ها با آژانس پایان می‌دهد.
رویترز در این خصوص ادعا کرد: ایران تهدید کرده به توافق با دیدبان هسته‌ای سازمان ملل که در سفر اخیر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران به دست آمد، در صورتی که شورای حکام آژانس از تلاش تحت هدایت آمریکا برای انتقاد از ایران حمایت کند، پایان خواهد داد. طبق این گزارش، ایران در این نامه که برای کشورهای دیگر فرستاده، گفته چنین اقدامی را مخرب می‌داند و آن را پایانی بر تفاهم مشترک ۲۱‌فوریه (سوم اسفند) تلقی می‌کند.
به نوشته رویترز، ایران در این نامه افزوده حمایت از تلاش ضد ایرانی واشنگتن، همچنین دشواری‌های بیشتری در ارتباط با برجام ایجاد خواهد کرد. بر‌اساس این گزارش، ایران همچنین در نامه مورد اشاره رویترز گفته که فرانسه، بریتانیا، آلمان و آمریکا برنامه‌های خود را برای تصویب قطعنامه در جلسه شورای حکام فاش کرده‌اند.

بایدن به‌دنبال قطعنامه‌ای علیه ایران
تلاش بایدن برای فشار بر ایران در زمینه‌های مختلفی در جریان است و میهمانان جدید کاخ سفید گویا در ماراتنی با مقامات گذشته آمریکا قرار دارند و می‌خواهند در موضوع فشار بر ایران گوی سبقت را از رقیب بربایند.
رویترز نوشت که آمریکا در نامه خود به اعضای شورای حکام پیش از جلسه آتی که آن هم به دست این خبرگزاری رسیده، اعلام کرده به‌دنبال قطعنامه‌ای برای بیان «نگرانی فزاینده شورای حکام در ارتباط با همکاری ایران با آژانس» است. 
آمریکا در این نامه گفته است که همه اعضای شورای حکام باید از ایران بخواهند نقض توافق را کنار بگذارد و برای آژانس توضیح دهد که چطور ذرات اورانیوم در سایت‌های قدیمی و به ادعای واشنگتن اعلام نشده ایران یافت شده است.

رونمایی از نیت «ستیزه‌جویانه» کاخ سفید
پس از اعلام این اخبار و بازی جدید دولت بایدن، یک مقام مسوول در ایران در واکنش به اقدام معنی‌دار دولت بایدن در ارائه قطعنامه پیشنهادی ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: اینگونه رفتارهای نخ‌نما شده، تداوم راهبرد فشار حداکثری ترامپ و رونمایی از نیت ستیزه‌جویانه دولت جدید آمریکا در برابر ایران است.  وی ماهیت بازی سیاسی کمپین تبلیغاتی بایدن که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز و همچنان ادامه دارد را تداوم دشمنی با ایران عنوان کرد و افزود: طرح موضوعاتی چون ضرورت بازگشت اولیه ایران به تعهدات برجامی به‌عنوان پیش شرط واشنگتن برای بازگشت به برجام، حرکتی انحرافی برای تداوم بی‌عملی و فشار به ایران بوده است. این مقام مسوول گفت: تاکید دولت بایدن بر قصد این کشور برای بازگشت به دیپلماسی با طرح پیش شرط‌های بهت‌آور، کاملا مغایر بوده و نشان می‌دهد که گفتار و عمل مستاجران جدید کاخ سفید هیچ نسبتی با هم ندارند. وی  اقدام آمریکا در ارائه پیش‌نویس قطعنامه ضدایرانی به شورای حکام آژانس را پایان نمایش دیپلماسی و مذاکره عنوان کرد و افزود: گرچه بیان موضوعات انحرافی و استنکاف آمریکا از عمل به تعهدات قانونی که اصلی‌ترین آن لغو کامل تحریم‌هاست، نیت دولت بایدن را از ابتدا برای ایران مشخص کرده بود، اما این اقدام جدید، هرگونه امکان در خصوص بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی برای دستیابی به وضعیت جدید را به لطیفه‌ای خنده‌دار تبدیل خواهد کرد. بایدن فصل جدیدی از رویکرد خصمانه علیه ایران را رقم زده است و با بهره‌گیری از تمامی ابزارهای نظامی، اقتصادی، حقوقی و نظایر آن می‌خواهد با فشار بر ایران مطامع خود را 
به دست آورده و حقوق ملت ایران را نادیده بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین