sobhe-no.ir
1127
شنبه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
1
ریاست بهزاد نبوی بر نهاد اجماع ساز، بیانگر برنامه مفصل اصلاحات برای انتخابات است

پایان ژست تحریم

حسام رضایی / همانطور که پیش‌بینی می‌شد، بهزاد نبوی، ریاست نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست‌‌جمهوری 1400 را به عهده گرفت. این انتخاب هر چند قابل پیش‌بینی بود، اما در نوع خود حامل پیام معناداری برای بدنه اجتماعی اصلاحات و ساختار کلان آن است. با نگاه به تاریخ به خصوص برهه سرمای تشکیلاتی اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس پنجم، می‌بینیم که این عضو ارشد سازمان منحله مجاهدین انقلاب همیشه نقش مجلس‌گرم‌کنِ فعالیت‌‌‌های سیاسی اصلاحات را به عهده داشته است.

برنامه کاخ سفید برای نشست شورای حکام، چه تاثیری بر ادعای مذاکره دارد؟

پایان نمایش دیپلماسی

محبوبه نیاورانی / شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حالا ایستگاه بعدی تقابل بایدن با تهران شده است؛ تقابلی که علی‌رغم باورهای خوشبینانه، شرایط را نسبت به سال‌های گذشته بهتر نکرده و قفلی روی قفل هجمه‌های ظالمانه علیه ایران زده است.

سرمقاله

سرمقاله

نخستین حمله هوایی ارتش آمریکا در دوره ریاست جمهوری جو بایدن به دستور وی به مناطقی در مرز عراق و سوریه انجام شد

تروریسم ژنتیکی

«جوبایدن» رییس‌جمهور آمریکا در حالی بامداد دیروز دستور حمله به مقرهای مقاومت در سوریه و عراق را صادر کرد که این اقدام کاخ سفید درادامه اقدامات مشکوکی است که در منطقه سبز عراق و شلیک چند راکت به سفارت آمریکا ادامه می‌یابد، اقداماتی که از سوی گروه‌های حشدالشعبی رد شد، گویا آمریکا می‌خواهد با انجام برخی سناریوهای راهبردی در منطقه، قدرت مقاومت را تضعیف سازد تا ارتباط محور مقاومت(ایران، عراق، سوریه ،لبنان و غزه) بسته شود. موضوعی که سیدهادی سید‌افقهی، کارشناس مسائل سیاسی بر آن تاکید می‌کند و به روزنامه «صبح‌نو»، می‌گوید: حملات آمریکا به منظور تضعیف ساختن قوای مقاومت است و ارتباطی به بودن بایدن یا ترامپ در رأس قدرت ندارد، آن‌ها در صددند تا مناطق تحت سیطره خود را گسترش دهند و با احیای دوباره داعش به استثمارگری خود در منطقه ادامه دهند.

«صبح‌نو» از چالش‌های حذف دفترچه‌های کاغذی تامین اجتماعی گزارش می‌دهد

دردسرهای نسخه‌پیچی الکترونیک

10‌روزی است که دفترچه‌های کاغذی تامین اجتماعی حذف شده و دردسرهای زیادی را برای بیمه‌شدگان و برخی مراکز بخش درمان ایجاد کرده است. عمده‌ترین دردسرها مربوط به ده‌ها هزار بیمارستان، کلینیک، مطب و داروخانه متعلق به بخش‌های دیگر دولتی از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین مراکز بخش خصوصی است که باید به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی خدمات برسانند ولی اجرای طرح حذف دفترچه‌های بیمه چون با اخلال مواجه شده؛ بیمه‌شدگان را هم به دردسر انداخته‌اند، تا جایی که بعضا ناچار شده‌اند که هزینه‌های خود را به صورت آزاد پرداخت کنند.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام قائمی‌نیا بررسی کرد

عمق بخشیدن به دینداری

مقوله نبود عمق در معرفت دینی مساله‌ای است که از صدر اسلام به صورت معضل در جامعه دینی وجود داشته و به دفعات مختلف جهان اسلام از آن ضربه خورده است. آ‌ن‌چیزی که امروزه در جامعه با همه‌گیری فضای مجازی بسیار گسترش یافته، سطحی‌نگری در مورد مسائل دینی است که نه‌تنها این معضل عامل بسیاری از کج‌فهمی‌های افراد جامعه اسلامی می‌شود بلکه فضا را مهیا می‌كند تا افرادی با شگرد‌های تبلیغاتی و روانی به متشنج‌كردن فضای جامعه دست بزنند و با بهره‌گیری از همین مشکل افراد جامعه اسلامی، موفق به ناامیدسازی مردم و همچنین حتی بدبین ‌کردن آنان نسبت به دین شوند. اندیشمندان این مقوله را با عنوان دینداری عوامانه مطرح می‌کنند که گسترش آن می‌تواند ضررهای گاهی جبران‌ناپذیری را برای جامعه اسلامی به همراه داشته باشد. به موجب اهمیت بررسی ریشه‌های این نوع تفکر و راه‌های مقابله با آن گفت‌وگویی داشتیم با حجت‌الاسلام علیرضا قائمی‌نیا، مدیر قطب علمی فلسفه دین اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که در ادامه می‌خوانید.

چرا ضدانقلاب به‌دنبال ماهیگیری از آب گل‌آلود است؟

امنیت در سراوان

اتفاقات در مرز سراوان حالا به کانون سوء‌استفاده ضدانقلاب تبدیل شده است؛ ضدانقلابی که در همه برهه‌ها با شایعه‌‌‌سازی و جعل خبر به‌دنبال بر‌هم‌زدن آرامش کشور بوده‌اند. حالا سراوان دستمایه‌‌‌ای شده است برای موج‌سواری و بهره‌گیری و بر‌هم‌زدن فضای کشور.

مسوولان می‌گويند؛ مردم با کمبود و گرانی کالا در روزهای پایانی سال و حتی سال آینده رو‌به‌رو نخواهند شد

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ

زمانی که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و خریدهای مردمی نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر می‌شود، این سؤال وجود دارد که آیا دولت می‌تواند به‌خوبی و به‌موقع کالاهای مورد نیاز را تأمین کند؟ حال در مقطع فعلی که اخبار متعددی از کمبود برخی کالاها همچون روغن در بازار شنیده می‌شود نگرانی‌های مردم دو چندان شده است، حتی این امر سبب شده که برخی‌ها به سمت احتکار خانگی بروند.فعالان بازار می‌گویند کالا در بازار وجوددارد و تنها مشکل، نوسان قیمت‌هاست. اما گزارش‌های مردمی حاکی از آن است که در برخی استان‌ها پیدا کردن اقلامی همچون روغن، مرغ با قیمت دولتی و... بسیار سخت شده است و حتی برای خرید همین کالاها مجبورند در صف‌های طولانی بایستند. گرانی تخم مرغ هم این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده و برای خودش حاشیه‌ساز شده است، چندی پیش عامل اصلی گرانی تخم مرغ در بازار از سوی مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار کشور افزایش تقاضای صادرات عنوان شد. صادرات کشور عمدتا به کشورهای عراق، افغانستان، کویت، قطر و ... صورت می‌گیرد.

«صبح‌نو» با «کهبد تاراج»، کارگردان و نمایشنامه‌نویس به گفت‌وگو نشست

پرسه‌زنی در محله‌های قدیمی تهران با «یاماها»

سمانه استاد / «کهبد تاراج» نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر است که این روزها نمایش «یاماها» را بر صحنه تالار قشقاییِ تئاتر شهر در حال اجرا دارد. از این نویسنده تا به امروز چندین نمایشنامه از جمله «جوادیه»، «سوگواری قبل از مصیبت»، «نظام‌آباد»، «غلامرضا لبخندی»، «مشتبا، داداش صیغه‌ای حسین آدیداس»، «یاماها»، «مرکب‌خوانی چند جوان دمِ بخت» و «چند سال پیش» به چاپ رسیده است.

شماره‌های پیشین