sobhe-no.ir
1125
سه شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از رونق رمز ارزها در بین مردم به هوای کسب سود بیشتر گزارش می‌دهد

کوچ از بورس به بیت‌کوین

اگرچه به نظر می‌رسید دولت بالاخره دستور حمایت از بازار سرمایه را صادر کند، اما همچنان شاهد ریزش ادامه دار و بدون دلیل قیمت‌ها در بازار بورس تهران طی هفته‌‌‌های اخیر هستیم. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بی‌توجهی مسوولان و سران بورس نسبت به این اتفاق موجب خروج سریع نقدینگی از بازار بورس و تزریق آن به بازار کاذبی به نام ارز دیجیتال است.

نیروهای امدادی در حال انجام عملیات امداد و نجات در سی‌سخت هستند

روزهای سخت مردم زلزله‌زده

صبح نو

«صبح‌نو» از رونق رمز ارزها در بین مردم به هوای کسب سود بیشتر گزارش می‌دهد

کوچ از بورس به بیت‌کوین

اگرچه به نظر می‌رسید دولت بالاخره دستور حمایت از بازار سرمایه را صادر کند، اما همچنان شاهد ریزش ادامه دار و بدون دلیل قیمت‌ها در بازار بورس تهران طی هفته‌‌‌های اخیر هستیم. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بی‌توجهی مسوولان و سران بورس نسبت به این اتفاق موجب خروج سریع نقدینگی از بازار بورس و تزریق آن به بازار کاذبی به نام ارز دیجیتال است.

افزایش قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال و در کنار آن، رشد قارچ‌گونه سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتالی باعث شده تا ورود نقدینگی به این حوزه بسیار راحت و آسان شود و افراد بسیاری به‌جای خرید دلار و طلا و سهام بورس، این روزها نقدینگی خود را به سمت خرید بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال هدایت کنند که متاسفانه هیچ کمکی به اقتصاد کشور نخواهد کرد. اخیرا نیز آقای مجتبی توانگر، رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رییس‌جمهور، وزرای اطلاعات، اقتصاد، صمت و رییس بانک مرکزی نسبت به لزوم اتخاذ تدابیری برای معاملات رمز ارزهای خارجی هشدار داد. توانگر در بخشی از این نامه گفته است: «متاسفانه بعد از مدیریت مسأله‌دار دولت در بازار سرمایه، بسیاری از لیدرهای ناصالح سرمایه مردم در فضای مجازی، نسبت به تشویق مردم به خرید رمزارزهای خارجی به‌خصوص بیت‌کوین اقدام كرده‌اند و اکنون جست‌وجوی کلمات مربوطه در 
فضای مجازی از جست‌وجوی کلمه بورس پیشی گرفته است و این یعنی عده‌ای ناآشنا و ناآگاه در جست وجوی راهی برای ورود به این حوزه هستند. علاوه بر اینکه این موضوع احتمالا به تشدید خرید غیررسمی ارز برای این منظور منجر می‌شود؛ متاسفانه خرید ریالی رمزارز از درگاه‌های پرداخت داخلی نیز در حال انجام است و به احتمال فراوان مسأله‌ای شبیه به سکه ثامن در این موضوع، به‌صورت شدیدتر قابل تکرار است.»
 
صعود رمزارز
 بهای این رمزارز در حالی این روز‌ها صعودی شده که در آذر امسال قیمت آن در کانال
 18 هزار دلار قرار گرفته بود، اما اواخر آذر به‌یک‌باره موتور بیت‌کوین روشن شد و نه‌تنها از سقف تاریخی خود در سه سال گذشته عبور کرد، بلکه توانست رکورد 55هزار دلار را هم فتح کند تا امید‌ها به سرمایه‌گذاری در این حوزه را بیش از گذشته افزایش دهد. در واقع هر بیت‌کوین این روزها بیشتر از یک میلیارد تومان ارزش ریالی دارد، این در حالی است که نرخ بیت‌کوین، سال 2020 را در کانال هفت‌هزار دلار آغاز کرده بود و همه‌گیری کرونا باعث افت بهای آن شد، به گونه‌ای که قیمت بیت‌کوین را طی چند روز به کمتر از چهار هزار دلار رساند، اما مجدد پس از چند ماه بازار با رشد قیمت همراه شد.
جالب است بدانید به‌جز ایران، در کشور ونزوئلا نیز بیت‌کوین طرفداران زیادی پیدا کرده است. اخیرا رویترز در گزارشی نوشته است: به دنبال بحران گسترده اقتصادی در ونزوئلا و نیز پیش بینی صندوق بین‌المللی پول از رسیدن نرخ تورم این کشور به 
یک میلیون درصد که سقوط بولیوار پول ملی ونزوئلا را به دنبال دارد، مردم این کشور در حال سرمایه‌‌گذاری  روی ارزهای رمزنگار هستند. بر اساس این گزارش، قیمت بیت‌کوین هر ۱۸ روز در ونزوئلا دوبرابر می‌‌شود. در حال حاضر هر واحد بیت‌کوین در برابر ۱/۳ میلیارد بولیوار معامله می‌‌شود. برای درک بیشتر این قیمت می‌‌توان گفت که قیمت یک فنجان قهوه در ونزوئلا، یک میلیون بولیوار است. بر همین اساس، بیت‌کوین به عنوان گزینه‌‌ای محبوب برای سرمایه‌‌گذاری در ونزوئلا تبدیل شده و قیمت آن رو به افزایش است. ونزوئلایی‌ها معتقدند که افزایش و کاهش ارزش پول این کشور در دست بانک مرکزی است و با انتشار یا جمع‌‌آوری بولیوار به سیر نزولی یا افزایش پول این کشور منجر می‌‌شود، در حالی که بیت‌کوین چنین خاصیتی را ندارد. کارشناسان معتقدند بیت‌کوین عمدتا در کشورهایی که نرخ تورم رشد بالایی دارد، بیشتر مورد اقبال مردم قرار می گیرد؛ اما نکته‌‌ای که حائز اهمیت است، مردم بايد در این مورد قدرت ریسک‌پذیری خود را ارتقا بدهند چراکه ممکن است این بازار نیز با افت مواجه شود، اما نباید نادیده گرفت که افراد باید در بازار‌های پولی یا مالی دیدگاه بلندمدت داشته
 باشند.
پیش‌بینی بازار‌های جهان درباره رمزارز بسیار ابهام دارد؛ کسانی که در این زمینه به خرید و فروش می‌پردازند، مانند یک تیری در تاریکی عمل می‌کنند، به دلیل اینکه خیلی از این سرمایه‌‌گذاران با تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی که در زمینه رمز ارز‌ها رخ می‌دهد، آشنا نیستند و ممکن است متضرر شوند. به همین دلیل چون فضای رمز ارز‌ها رسمیت آنچنانی پیدا نکرده و افراد آموزش‌های چندانی در این زمینه ندیده‌اند، به نظر می‌رسد این بازار برای سرمایه‌‌گذاران تازه‌وارد فعلا پرریسک است.

captcha
شماره‌های پیشین