sobhe-no.ir
1125
سه شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
8
تصویب تهاتر «بدهی هپکو به بانک‌ها» با «بدهی دولت به تامین اجتماعی»

هپکو هرگز نمی‌میرد

شهریور‌‌98 بود که خبر رسید کارخانه‌ای که روزی افتخار خاورمیانه بود، با بی‌تدبیری ورشکست شد و میلیاردها ریال بدهی برجای گذاشت تا صدها کارگر هم خانه‌نشین شوند؛ اما داستان کارخانه هپکو آنجایی سر زبان‌ها افتاد که کارگران اعتراض كرده و مسیر راه‌آهن را سد ‌کردند و عده‌ای زخمی و برخی چند روزی بازداشت شدند. بعد از آن، مسوولان وعده داده‌اند در یک ماه مسأله کارخانه زمین‌خورده هپکو حل خواهد شد و بار دیگر این کارخانه بین‌المللی رونق خواهد گرفت. شرکت هپکو مجموعه‌ای تازه‌تأسیس و محلی نبود که کسی آن را نشناسد؛ این مجموعه نخستین و بزرگترین کارخانه تولید تجهیزات سنگین در ایران و خاورمیانه بود که در سال‌۱۳۵۱ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر صنعتی اراک در زمینی به وسعت ۹۰‌هکتار با هدف مونتاژ ماشین‌آلات راه‌‌‌سازی تأسیس شد. هپکو علاوه‌بر تجهیزات سنگین کشور و خاورمیانه، انواع ماشین‌آلات کشاورزی و معدنی را نیز تولید می‌کرد و توانسته بود نقش تأثیرگذاری در تولید انواع واگن‌ها، کامیون‌ها، جرثقیل‌ها، تجهیزات صنایع فولاد و مس، تجهیزات معادن، نیروگاه‌ها، سدها و تجهیزات صنایع نفت و گاز داشته باشد.

گزارش «صبح‌نو» درباره مرحله جدید واکسيناسيون کادر درمان و صدور مجوز واردات واکسن چینی را بخوانید

تجهیز در برابر هجوم کرونا

مبارزه با کرونا به حساس‌ترین روزهای خود نزدیک می‌شود. رصد وضعیت شیوع کرونا به خصوص از نوع انگلیسی آن در کشور نشان می‌دهد که موج جدید ابتلا بسیار نزدیک است که می‌تواند روزهای تلخ و سیاهی را رقم بزند. وضعیت فعلی در خوزستان نشان می‌دهد که روزهای خوبی در راه نیست. با وجود اين، تلاش‌ها برای تولید و واردات انبوه واکسن کرونا نیز همچنان ادامه دارد. روز گذشته وزیر بهداشت از تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا از بهار 1400 خبر داد. سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز از واردات اضطراری واکسن چینی خبر داد. دومین گروه از کادردرمانی کشور هم امروز واکسن را تزریق خواهند کرد.

گزارش

۸۹‌فوتی جدید کرونا در کشور خوزستانی‌ها احتیاط کنند

صبح نو

گزارش

۸۹‌فوتی جدید کرونا در کشور خوزستانی‌ها احتیاط کنند

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۸هزار و ۲۶۳‌بیمار جدید کووید۱۹ در کشور طی ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه 4‌اسفند‌99 خبر داد. خانم دکتر سیماسادات لاری گفت: در مدت یاد شده بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸‌هزار و ۲۶۳‌بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۴۱‌نفر از آن‌ها بستری شدند. وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۸۲‌هزار و ۲۷۵‌نفر رسید.
لاری ادامه داد: متاسفانه در مدت زمان یاد شده، ۸۹‌بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۹‌هزار و ۵۷۲‌نفر رسید. وی گفت: خوشبختانه تا‌کنون 
یک میلیون و ۳۵۱‌هزار و ۳۹۰‌نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: سه هزار و ۶۸۵‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. وی ادامه داد: تا‌کنون ۱۰‌میلیون و ۵۰۱‌هزار و ۴۱۵آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. لاری گفت: در حال حاضر ۱۱شهرستان قرمز، ۵۲‌شهرستان نارنجی، ۲۱۷‌شهرستان زرد و ۱۶۸‌شهرستان آبی هستند. وی افزود: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.
روند افزایشی کرونا در خوزستان
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به ادامه روند افزایشی شیوع کرونا در استان خوزستان، از مردم این استان خواست تا بر رعایت اصول بهداشتی پایبند باشند. دکتر لاری گفت: روند موارد بستری روزانه در استان خوزستان به شدت در حال افزایش است و متاسفانه این استان از جمله استان‌های با کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. با توجه به گردش ویروس موتاسیون یافته در این استان و سایر استان‌ها و قدرت سرایت بالای آن ادامه روند کاهشی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند فاجعه‌بار باشد.
وی افزود: امیدواریم استان خوزستانی‌های عزیز ضمن رعایت اصول سه‌گانه بهداشتی شامل استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن دست‌ها و همچنین پرهیز از تردد غیر ضروری و خودداری از حضور در تجمعات و عروسی و عزا کمک کنند تا با یاری همکاران ما شاهد توقف روند روبه گسترش بیماری در کشور باشیم.
علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران هم روز گذشته درباره وضعیت پایتخت گفت: در خصوص تعیین کانون شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی نیز گفت: نمی‌توانیم مشخص کنیم که کانون شیوع ویروس جهش یافته کجاست و به صورت قطعی نقطه‌ای را معرفی کنیم اما با‌توجه به پراکندگی مبتلایان می‌توانیم بگوییم در نقاط مختلف تهران مبتلایان وجود داشته و تراکنش اتفاق افتاده است. تاکنون سه نفر قوتی قطعی ناشی از ابتلا به ویروس جهش یافته داشتیم.

captcha
شماره‌های پیشین