sobhe-no.ir
1125
سه شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
8
تصویب تهاتر «بدهی هپکو به بانک‌ها» با «بدهی دولت به تامین اجتماعی»

هپکو هرگز نمی‌میرد

شهریور‌‌98 بود که خبر رسید کارخانه‌ای که روزی افتخار خاورمیانه بود، با بی‌تدبیری ورشکست شد و میلیاردها ریال بدهی برجای گذاشت تا صدها کارگر هم خانه‌نشین شوند؛ اما داستان کارخانه هپکو آنجایی سر زبان‌ها افتاد که کارگران اعتراض كرده و مسیر راه‌آهن را سد ‌کردند و عده‌ای زخمی و برخی چند روزی بازداشت شدند. بعد از آن، مسوولان وعده داده‌اند در یک ماه مسأله کارخانه زمین‌خورده هپکو حل خواهد شد و بار دیگر این کارخانه بین‌المللی رونق خواهد گرفت. شرکت هپکو مجموعه‌ای تازه‌تأسیس و محلی نبود که کسی آن را نشناسد؛ این مجموعه نخستین و بزرگترین کارخانه تولید تجهیزات سنگین در ایران و خاورمیانه بود که در سال‌۱۳۵۱ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر صنعتی اراک در زمینی به وسعت ۹۰‌هکتار با هدف مونتاژ ماشین‌آلات راه‌‌‌سازی تأسیس شد. هپکو علاوه‌بر تجهیزات سنگین کشور و خاورمیانه، انواع ماشین‌آلات کشاورزی و معدنی را نیز تولید می‌کرد و توانسته بود نقش تأثیرگذاری در تولید انواع واگن‌ها، کامیون‌ها، جرثقیل‌ها، تجهیزات صنایع فولاد و مس، تجهیزات معادن، نیروگاه‌ها، سدها و تجهیزات صنایع نفت و گاز داشته باشد.

گزارش «صبح‌نو» درباره مرحله جدید واکسيناسيون کادر درمان و صدور مجوز واردات واکسن چینی را بخوانید

تجهیز در برابر هجوم کرونا

مبارزه با کرونا به حساس‌ترین روزهای خود نزدیک می‌شود. رصد وضعیت شیوع کرونا به خصوص از نوع انگلیسی آن در کشور نشان می‌دهد که موج جدید ابتلا بسیار نزدیک است که می‌تواند روزهای تلخ و سیاهی را رقم بزند. وضعیت فعلی در خوزستان نشان می‌دهد که روزهای خوبی در راه نیست. با وجود اين، تلاش‌ها برای تولید و واردات انبوه واکسن کرونا نیز همچنان ادامه دارد. روز گذشته وزیر بهداشت از تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا از بهار 1400 خبر داد. سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز از واردات اضطراری واکسن چینی خبر داد. دومین گروه از کادردرمانی کشور هم امروز واکسن را تزریق خواهند کرد.

گزارش

۸۹‌فوتی جدید کرونا در کشور خوزستانی‌ها احتیاط کنند

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره مرحله جدید واکسيناسيون کادر درمان و صدور مجوز واردات واکسن چینی را بخوانید

تجهیز در برابر هجوم کرونا

مبارزه با کرونا به حساس‌ترین روزهای خود نزدیک می‌شود. رصد وضعیت شیوع کرونا به خصوص از نوع انگلیسی آن در کشور نشان می‌دهد که موج جدید ابتلا بسیار نزدیک است که می‌تواند روزهای تلخ و سیاهی را رقم بزند. وضعیت فعلی در خوزستان نشان می‌دهد که روزهای خوبی در راه نیست. با وجود اين، تلاش‌ها برای تولید و واردات انبوه واکسن کرونا نیز همچنان ادامه دارد. روز گذشته وزیر بهداشت از تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا از بهار 1400 خبر داد. سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز از واردات اضطراری واکسن چینی خبر داد. دومین گروه از کادردرمانی کشور هم امروز واکسن را تزریق خواهند کرد.

ایران تاکنون شاهد واردات یک نوع از واکسن کرونا به کشور بوده است. واکسن اسپوتنیک‌وی که ساخت کشور روسیه است و بازدهی خوبی در ایجاد ایمنی در برابر ویروس کرونا داشته، به ایران رسیده و حالا آنطور که سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرده است، مجوز واردات فوری واکسن چینی سینوفارم به کشور هم صادر شده و قرار است برنامه واردات این واکسن در دستور کار قرار گیرد. آقای کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو روز گذشته این خبر را در تويیتر خود اعلام کرد.
اما روز گذشته همزمان با اینکه آمار نگران‌کننده‌ای از مشاهده کرونای انگلیسی در کشور منتشر شد، وزیر بهداشت هم انتقادهای تندی نسبت به پروتکل‌شکنان کرد. دکتر سعید نمکی روز گذشته با ابراز نارضایتی از برخی پروتکل‌شکنی‌ها و همچنین عدم‌برخورد با این افراد، گفت: ما داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند، چرا گوش نمی‌کنید؟ اینطور که نمی‌شود مملکت را اداره کرد؛ چقدر باید فریاد بزنم و بگویم.
وی همچنین با انتقاد از افرادی که درباره زمان اعلام مشاهده کرونا در کشور اقدام به تخریب می‌کنند، تاکید کرد: من ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ نمونه‌ای که از دی و آذر سال قبل از آنفلوآنزا نگه داشته بودیم، گفتم همه را یک‌بار دیگر تست کنید زیرا می‌دانستم که برخی آمریکایی‌ها و به‌خصوص اسراییلی‌ها به دنبال این بودند که بگویند کانون کرونا ایران بود و عده‌ای هم اینجا پای بیرقش سینه زدند. بر همین اساس این نمونه‌ها را مجددا تست کردیم و به جز سه نمونه در سراسر کشور که از ۲۳ بهمن به بعد بود، هیچ موردی از کووید19 در نمونه‌هایی که برای آنفلوآنزا گرفتیم، دیده نشد.
وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود تاکید کرد: حالا مرحله جدیدی شروع شد، من از مدت‌ها قبل در ویدئوکنفرانس و نامه اعلام می‌‌کنم که خودتان را برای یکی از سخت‌‌ترین یورش‌‌‌های ویروس جهش‌یافته آماده کنید. امروز دیگر ویروس موتاسیون‌یافته منحصر به یک نقطه نیست، بلکه همه‌جا می‌‌شود آن را یافت. دیشب ۱۲ شب دو کیس جدید از بیرجند گزارش گرفتم. خیلی جاها دارند مرتب گزارش می‌دهند. همکاران من کاملا آماده‌اند و مردم شریف باید بدانند که این ویروس باوجود حرف انگلیسی‌ها، هم قدرت سرایت و هم قدرت مرگ‌زایی چندبرابری دارد و هم جوان‌ترها را بیشتر گرفتار می‌کند. سه روز قبل در خوزستان کودک يك و ۹ساله بر اثر کووید۱۹ فوت کردند.
 
عصبانیت وزیر
وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه به روح همه شهدای سلامت درود می‌فرستم، گفت: به شدت گله‌مندم از کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و به شدت گله‌مندترم از کسانی که با پروتکل‌شکن‌ها برخورد نمی‌کنند. وزارت بهداشت که ابزار ندارد؛ ابزار ما جان است که فدا شده و بیش از این چیزی نداریم. ما از برخی اتفاقات کشور، اطلاع نداریم. نمکی در ادامه اظهار كرد: دیشب (یکشنبه‌شب) در ایلام خانم جوانی كه حامله بود، با سزارین کودکش به دنیا آمد. من نمی‌دانم که این کودک هرگز مادر دید یا خیر یا چشم این مادر بر سیمای فرزندی که ماه‌ها در شکمش حس کرده باز خواهد شد یا نه؟ اما چه کسی عامل مرگ این بانوی ایلامی است؟
نمکی همچنین در ادامه گفت: خدا شاهد است که داغ این شهدای سلامت دارد مرا نابود می‌‌کند. ناب‌ترین بچه‌های نظام سلامت را از دست دادم. داغی برای هیچ فرماندهی بالاتر از این نیست که افسران ارشد و سربازانش را از دست بدهد، آن هم به دلیل ندانم‌کاری و سهل‌انگاری دیگران. من وزیر خبر ندارم چه کسی می‌‌آید و بیرون می‌‌رود. فقط ته رودخانه، زخمی و جنازه جمع‌کن شده‌ام؛ نامم را به‌جای وزیر بهداشت بگذارید مدیرکل مرده‌شور‌خانه. این درد بزرگی است. ویروس، ویروس مهاجمی است. فکر نکنید، انگلیس یکی از ساختارهای ضعیف سلامت جهان را دارد. انگلیس یکی از نظام‌های سلامت مقتدر جهان را دارد. آلمان کشور کمی نیست در مقابل مسائل بهداشتی درمانی، اما به زانو درآمد. نه گستردگی اقلیم ما را دارند و نه کم‌بضاغتی اقتصادی ما را. ما داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند، چرا گوش نمی‌کنید؟ اینطور که نمی‌شود مملکت اداره کرد. چقدر باید فریاد بزنم و بگویم. چقدر باید خجالت بکشم از پزشک و پرستار و 
علوم آزمایشگاهی و بقیه.
 
مرحله جدید واکسیناسیون کادر درمان؛ امروز
وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور، گفت: با لطف خداوند از فردا واکسیناسیون برای صد هزار نفر دیگر از کادر درمان آغاز می‌شود و ۲۵۰ هزار دوز دیگر تا آخر این هفته می‌رسد. امیدوارم تا پایان اسفند بتوانیم گروه هدف آسیب‌پذیرمان را واکسن بزنیم. در کنار این تلخکامی‌ها این مژده را هم بدهم که تولید واکسن ملی هم به خوبی پیش می‌‌رود و اگر به همین روال پیش رود، در اردیبهشت آینده این خبر خوش را برای مردم خواهیم داشت که به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن منطقه مطرح هستیم؛ هم می‌‌توانیم مردم خودمان را واکسینه كرده و هم برای صادرات اقدام کنیم. راهی که می‌رویم این است که مرتب تولید واکسن‌مان را با جهش‌ها بسنجیم و اگر با هر جهشی واکسن‌های ما قدرت حمایتی را تضعیف‌شده داشتند، در جهت تقویت‌شان اقدام کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین