sobhe-no.ir
1125
سه شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
6
پيكر «انیس نقاش» امروز در لبنان تشییع می‌شود

طلایه دار رسانه‌ای و مبارزاتی مقاومت

رییس‌جمهوری سابق آمریکا برای بازگشت به قدرت،‌ یک حزب جدید ایجاد می‌کند

سایه ترامپ بر دولت بایدن

دونالد ترامپ همچنان به‌دنبال قدرت و رفتن دوباره به کاخ سفید است، قدرتی که در نظر دارد یکشنبه آتی درباره آن حسابی سخنرانی و از تشکیل یک حزب جدید، رونمایی کند. حزبی که نظرسنجی‌های آمریکا شکل‌گیری آن به نفع ترامپ را اعلام کردند و از آن به‌عنوان «حزب سوم» در آمریکا نام می‌برند.

صبح نو

پيكر «انیس نقاش» امروز در لبنان تشییع می‌شود

طلایه دار رسانه‌ای و مبارزاتی مقاومت

انیس نقاش، تحلیلگر برجسته لبنانی که در طول سال‌های گذشته به‌عنوان پیشگام رسانه‌ای در حوزه مقاومت فعال بود بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. او که هماهنگ‌کننده شبکه تحقیقات و مطالعات راهبردی «امان» بود، دیروز در سوریه فوت کرد. 
دست قضا، بعضی افراد را زود بزرگ می‌کند، بعضی را زود سیاسی می‌کند و به بعضی هم کارهای بزرگی در سیاست می‌سپارد. انیس نقاش از کسانی است که هر سه را با هم داراست. آنچه در کشور زادگاهش لبنان و در کنار دیگر کشورها (فلسطین اشغالی، اردن، مصر، سوریه و…) می‌گذشت، او را به مسیری وارد کرد که در آن در عنفوان جوانی مسوولیت‌هایی را به عهده گرفت که شاید از مردان میانسال انتظار برود. همین فضا، او را چنان زود وارد عالم سیاست کرد که حتی پیش از ورود به دبستان، در تظاهرات‌های سیاسی حضور داشت. و هر دوی این‌ها در کنار یکدیگر چنان دست به دست هم داد که انیس نقاش به یکی از مهم‌ترین نیروهای امنیتی جریان مقاومت بدل شده و اقداماتش نه‌‌تنها بر سرنوشت سیاسی کشور خودش بلکه حتی بر سپهر سیاسی منطقه (و بلکه تحولات جهانی) هم اثرگذار باشد. رد پای انیس نقاش را از آمریکای لاتین (و همکاری با مبارز شهیر جهانی، کارلوس) تا مبارزات «ضدامپریالیستی» در قلب اروپا، و از فلسطین تا کانون‌های چپ‌گرای شرق آسیا می‌توان جست. «انیس محمد خیر النقاش» در سال 1951 در بیروت به دنیا آمد، در خانه توجه بسیار به قضایای میهنی و قومی را از نزدیک چشید و تحت تأثیر عمویش، زکی النقاش که معلم بود، قرار گرفت.
 در مدرسه آموزه‌های اهداف اسلامی را که «مدرسه‌ای برای علم و پایگاهی برای مبارزه» بود آموزش دید. وی در ایجاد «اتحاد دانشجویی هدفمند» شرکت کرد و در اعتصاب مشهوری که علیه دشمنی اسرائیلی در فرودگاه بیروت در 1968 انجام شد، مشارکت داشت؛ او در این مدت به سازمان دانشجویی جنبش «فتح» پیوست و آموزش نظامی را فرا گرفت، به‌عنوان مسوول سلول‌های سرّی که در روستاهای مرزی لبنان‌-اسرائیل ایجاد شده بود، منصوب شد و در «جبهه فلسطینی» که در منطقه العرقوب
 در خلال جنگ اکتبر 1973 گشوده شد، شرکت کرد.
  انیس نقاش در طول سال‌های گذشته به‌عنوان پیشگام رسانه‌ای در حوزه مقاومت فعال بود.‎ وی به چهره حامی محور مقاومت و انتقاد شدید از رژیم‌های عربی طرفدار غرب مشهور است. کتاب «رازهای جعبه سیاه» که حاوی خاطرات انیس محمد خیر النقاش از گروگان‌گیری وزرای نفت اوپک تا اعدام انقلابی شاپور بختیار است که  سال گذشته منتشر شد. گفت‌وگوی این کتاب را غسان شربل و صقر ابوفخر انجام داده‌اند و ترجمه و تدوینش بر عهده وحید خضاب بوده است. 
خاطرات انیس نقاش از فراز و فرودهای زندگی پر تب و تابش، از مبارزات در کنار گروه‌های ملی‌گرا و چپ‌گرا تا فعالیت‌های اسلام‌خواهانه، از نقش‌های امنیتی پررنگ در «انقلاب فلسطین» تا همکاری نزدیک با انقلابیون ایرانی، از تلاش برای تضمین استمرار انقلاب تا سال‌ها اسارت در زندان‌های فرانسه و بسیار گفتنی‌های دیگر. طبعا ، تحلیل‌های او که بعضا در لابه‌لای خاطرات بیان شده هم به واسطۀ این‌که از زبان یک مبارز کارکشته بیان می‌شود، اهمیتی بسزا پیدا کرده است.  «انیس نقاش» زمان فوتش در سوریه حضور داشته است، پیکر این مبارز و فعال رسانه‌‌ای مقاومت امروز برای خاکسپاری از دمشق به لبنان منتقل می‌شود تا در زادگاهش
 آرام گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین