sobhe-no.ir
1125
سه شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
2
رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری:

ممکن است غنی سازی به 60 درصد هم برسد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار رییس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم‌افزار ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمدشدن این نرم‌افزار متناسب با گسترش دامنه فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به منظور عملیاتی‌‌کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.

در هشتمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری تاکید شد

مذاکره مجدد درباره مسائل توافق شده خط قرمز است

صبح نو

در هشتمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری تاکید شد

مذاکره مجدد درباره مسائل توافق شده خط قرمز است

آیین هشتمین اجلاسیه رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ، عصر روز گذشته در مقر برگزاری جلسات مجلس خبرگان رهبری برگزار شد. در این اجلاسیه، اعضای هیات‌رییسه کنونی ابقا شدند و مراسم تحلیف پنج نفر از نمایندگان جدید خبرگان رهبری که در انتخابات میان‌دوره‌ای به عضویت این مجلس برگزیده شدند، انجام شد. نمایندگان خبرگان پس از این اجلاسیه، طبق رسم هر‌ساله با رهبر انقلاب دیدار کردند. آیت‌الله احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری در آیین افتتاحیه هشتمین اجلاسیه رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فشار حداکثری  آمریکا به ملت ایران و برخی اقدامات در چارچوب راهبرد مقاومت فعال، گفت: در مدت اخیر حرکت‌های خوبی برای مقابله با اقدامات  آمریکا انجام شد.  آمریکایی‌ها جرات نکردند به حمله ایران به عین‌الاسد و انهدام پهپاد  آمریکایی جواب بدهند. وی ادامه داد: ترامپ با گفتار و رفتارش حیثیت  آمریکا را برد و حتی قوانین کشورش را زیرپا گذاشت و نشان داد که آن‌ها، به هیچ‌چیز پایبند نیستند اما  آمریکا رو به افول و سقوط است و ما رو به صعود هستیم و آینده از آن ماست. قدرت ما ناشی از قدرت خداست و ضعف  آمریکا بیش از حد تصور ماست. امروز آن‌ها به جان هم افتاده‌اند. آیت‌الله جنتی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی با بیان اینکه داغ این شهید عزیز هرگز کهنه نمی‌شود، ابراز امیدواری کرد خداوند هرچه زودتر امکان انتقام خون آن شهید عزیز را بدهد و ما به چشم خود آن روز را ببینیم. 
راهپیمایی ۲۲‌بهمن به کشور آبرو داد
آیت‌الله جنتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی مردم، افزود: برخی مردم به‌واسطه کرونا با وضعیت اقتصادی نامناسبی مواجه شدند و کسب‌و‌کارشان کساد شده و نمی‌توانند زندگی خود را بچرخانند. مردم عزیز ما در ایام کرونا کمک‌های مؤمنانه خوبی به همدیگر و به فقرا داشتند و مثلا  شاهد بودیم برخی صاحب‌خانه‌ها مراعات حال مستاجران را کردند. ما مردم عزیزی داریم و از همه مسوولان بدون اسثتناء می‌خواهم هر خدمتی می‌توانند به مردم بکنند. رییس مجلس خبرگان رهبری از حضور پر شور مردم در مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب و راهپیمایی ۲۲‌بهمن تقدیر کرد و افزود: راهپیمایی ۲۲‌بهمن به کشور آبرو داد و شنیدم که برخی ۱۵‌کلیومتر با وسیله نقلیه در راهپیمایی حضور یافتند. در برابر این مردم هر خدمتی از ما بر می‌آید نباید کوتاهی کنیم.

نمایندگان مجلس حق مردم را ادا کنند
آیت‌الله جنتی در توصیه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم، تاکید کرد: نمایندگان جدید مجلس که بسیاری از آن‌ها نیروهای انقلابی نیز هستند، حق این مردم را ادا کنند و به فکر خودشان و جریانات سیاسی و دوستان‌شان نباشند و به مردمی خدمت کنند که آن‌ها را انتخاب کرده‌اند، در خدمت‌گذاری به مردم اولویت‌ها را در نظر بگیرند و به مسائل فرعی و دست دوم نپردازند و از قدرت خود به نفع نظام و انقلاب و مردم استفاده کنند.

ادامه از صفحه 2
شورای نگهبان حواسش را جمع کند
رییس مجلس خبرگان رهبری همچنین به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نیز اشاره کرد و افزود: قانون اساسی شرایط رییس‌جمهوری را مدیر، مدبر و با تقوا عنوان کرده که باید به این شرایط اهمیت داد. شورای نگهبان باید حواسش را جمع کرده و در تأیید صلاحیت‌ها بیش از همه به تقوای کاندیداها توجه کند. آیت‌الله جنتی اضافه کرد: تقوا در حد عدالت و یک درجه بالاتر از عدالت است و طبیعی است مردم، باتقواترین را انتخاب کنند. امیدوارم کسانی که از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت می‌شوند، از ابتدا تا پایان تقوای لازم را داشته و خادم ملت باشند.

مبارزه با فساد از خواسته‌های مردم است
رییس مجلس خبرگان رهبری با تقدیر از اقدامات ضد فساد دستگاه قضایی گفت: از آیت‌الله رئیسی بابت اقدامات در مبارزه با فساد تشکر می‌کنیم. مبارزه با فساد از خواسته‌های مردم است. مردم گرفتار فساد گردن کلفت‌ها و زوردارها هستند و این مرد الهی و دوست داشتنی کمر بسته و به جنگ فساد می‌رود و قطعا 
مردم قدردان و حامی اقدامات ایشان و قوه‌قضاییه هستند.

ابقای اعضای هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری
در ادامه برنامه‌های هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری، برای ابقای ترکیب هیات رییسه رأی‌گیری شد که در نتیجه اعضای فعلی برای مدت دو سال دیگر انتخاب گردیدند. بر این اساس آیت‌الله احمد جنتی به‌عنوان رییس، آیت‌الله موحدی کرمانی، نایب رییس اول؛ آیت‌الله ابراهیم رئیسی، نایب رییس دوم؛ آیت‌الله خاتمی و آیت‌الله کعبی، منشی؛ آیت‌الله حسینی‌بوشهری، کارپرداز فرهنگی و حجت‌الاسلام قمی، کارپرداز اداری مالی ابقا شدند. همچنین با نظر نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری، ترکیب اعضای کمیسیون‌ها و هیات اندیشه‌ورز مجلس خبرگان رهبری به مدت دو سال دیگر ابقاء شد. در بخش دیگری از این برنامه، مراسم تحلیف پنج نفر از نمایندگان جدید 
خبرگان رهبری که در انتخابات میان‌دوره‌ای به عضویت این مجلس برگزیده شدند، انجام شد. بر این اساس آقایان علی مؤمن‌پور، عباسعلی اختری، غلامرضا مصباحی‌مقدم از تهران، لطف‌الله دژکام از استان فارس و غلامرضا فیاضی از استان خراسان رضوی مراسم سوگند را به‌جا آوردند.

مذاکره مجدد با  آمریکا بر سر مسائل توافق شده، خط قرمز نظام است
پس از پایان برنامه هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری، بیانیه‌ای 6ماده‌ای قرائت شد. این بیانیه، مذاکره مجدد با  آمریکا بر سر مسائل توافق شده را خط قرمز نظام دانست و با غیر‌قابل مذاکره خواندن مسائل دفاعی و موشکی کشور، تاکید کرد: تأکید می‌کنیم که با همدلی سران قوا و تبعیت مسوولان محترم نظام از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و دفاع یکدل و یکصدا از عزت و استقلال کشور حتمادر برابر حربه‌های دشمنان پیروز خواهیم شد. بخش دیگر این بیانیه به انتخابات پیش رو اختصاص داده شد. مجلس خبرگان رهبری در همین باره تصریح کرد: انتخابات در جمهوری اسلامی، میدان حضور و مشارکت حداکثری اقشار مردم در عرصه اجتماعی - سیاسی است و شرکت گسترده در انتخابات، حق و تکلیف دینی و ملی عموم شهروندان است. مجلس خبرگان رهبری، ضمن دعوت از مردم شریف ایران برای حضور پرشور در انتخابات خرداد‌۱۴۰۰ تأکید می‌کند به کارگیری شیوه‌های صحیح و منطقی در معرفی و تبلیغ کاندیداها و پرهیز از سیاه‌نمایی، روش‌های غیر شرعی و رعایت اخلاق از شرایط ضروری یک انتخابات شایسته و در طراز نظام اسلامی است و در چنین فضایی، امکان تشخیص اصلح فراهم می‌آید. اقدام هوشمندانه ملت ایران در انتخابات‌۱۴۰۰ تضمین‌کننده آینده روشن و تحقق پیشرفت و عدالت خواهد بود.
 
 اصلاح آیین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان رهبری
آیت‌الله احمد خاتمی، سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری در حاشیه این اجلاسیه، در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما، با اشاره به اصلاح آیین‌نامه انتخابات خبرگان، تاکید کرد: ما جزو  نخستین کسانی بودیم که پس از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از جانب رهبر معظم انقلاب، آیین‌نامه انتخابات را سامان دادیم اما متاسفانه پنج سال طول کشیده است. وی گفت: قبلا کلیات و موادی از این آیین‌نامه تصویب شده بود و امروز هم یک بند از ماده‌۱۳ درباره سن انتخاب شوندگان را مطرح و تصویب کردیم. خاتمی خاطرنشان کرد: در ادامه جلسه امروز به ماده‌۱۴ آیین‌نامه انتخابات خبرگان می‌پردازیم که براساس آن داوطلبان عضویت در مجلس خبرگان، هنگام نام‌نویسی چه مدارکی را باید عرضه کنند. وی بیان کرد: طبق این آیین‌نامه که از کمیسیون آیین‌نامه آمده است مدرک سطح چهار حوزه که تقریبا معادل دکتراست باید ارائه شود. سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان افزود: همچنین اگر فردی این مدرک را ندارد، اما مدیر حوزه‌های علمیه او را در این حد ببیند، مشمول نام‌نویسی خواهد شد که درباره این ماده نیز در ادامه اجلاس امروز خبرگان در صحن علنی بحث خواهیم کرد.

دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب  
اعضای مجلس خبرگان رهبری بعد از پایان اجلاس یک روزه خود، عصر روز گذشته با رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند. این دیدار طبق ضوابط بهداشتی و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در حسینیه
 امام خمینی ؟ره؟برگزار شد.

captcha
شماره‌های پیشین