sobhe-no.ir
1120
سه شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
1
دولتمردان طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر، تصویری منجی‌نمایانه از مدیریت هفت‌ساله خود ارائه کرده‌اند

تمجید دولت از دولت

اظهارات اغراق‌آمیز و منجی‌نمایانه دولتمردان طی هفته‌ها و ماه‌‌‌های اخیر در باب مدیریت مسائل کشور، خود دلیلی بارز بر خالی بودن دست دولت برای دفاع از خود در آستانه پایان‌یافتن ماموریتش است. یک گزاره روانشناسانه تصریح می‌دارد که یک اظهارنظر، هر چه بزرگ‌‌تر و خلاف واقع‌‌تر باشد، امکان باورپذیری آن هم بیشتر می‌شود. شاید اعتدالیون برای اعاده حیثیت از خود و حامیان اصلاح‌‌‌طلب‌شان در آستانه انتخابات 1400، به این اصل روانشناسانه پناه آورده‌اند تا بتوانند در سایه‌سار آن، شانس ابقای خود در قدرت را افزایش دهند.

آيا بهزاد نبوی می تواند بر چالش های نهاد اجماع ساز غلبه كند؟

چاله های «ناسا»

دو روز پیش یکشنبه اولین جلسه نهاد انتخاباتی اجماع‌ساز اصلاحات موسوم به «ناسا»، در مجموعه جماران با حضور نمایندگان احزاب اصلاح‌‌‌طلب و چهره‌‌‌های حقیقی غیرحزبی، برگزار شد. ماحصل این جلسه، تشکیل جبهه‌‌ای با عنوان «اصلاح‌طلبان ایران» بود که نمایندگان 31 حزب اصلاح‌‌‌طلب به اضافه 15 نفر چهره غیرحزبی را شامل می‌شود. یکی از تصمیماتی که در جلسه روز یکشنبه گرفته شد، انتخاب بهزاد نبوی به عنوان رییس موقت یا سنی جبهه اصلاح‌طلبان ایران، پیش از تدوین آیین‌نامه و هیات‌رییسه نهایی، بود. آنطور که به گوش می‌رسد شانس «چریک پیر» برای تصدی ریاست نهایی جبهه اصلاح‌طلبان ایران بالا ارزیابی می‌شود. بازگشت مجدد نبوی به عرصه عملی سیاست و مدیریت کنش جمعی اصلاح‌طلبان، چه پیامی به دنبال دارد؟ چه نیروهای اصلاح‌طلبی از این تصمیم منتفع و چه نیروهایی، متضرر خواهند شد؟

گزارش

امیرعبداللهیان تشریح کرد ماجرای رد دو پیشنهاد کرملین برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

سرمقاله

حال و روز سینمای ایران

دولت، بودجه را با تغييرات فراوان روانه مجلس كرد

اصرار پارلمان نتيجه داد

روز گذشته لایحه اصلاحی بودجه از سوی دولت به مجلس ارائه شد، جمع‌بندی مجلس این است که دولت تقریبا به بخش قابل توجهی از دغدغه‌های مجلس توجه کرده و آن را در لایحه خود اعمال کرده است بنابراین پیش‌بینی می‌شود که نمایندگان با کلیات لایحه اصلاحی دولت موافقت کنند تا مابقی اصلاحات نیز در کمیسیون تلفیق و در صحن اعمال شود.

مجلس با طرح جهش تولید و تامین مسکن به‌دنبال جبران کم‌کاری دولت در این بخش است

برنامه بهارستان برای خانه‌دار شدن ملت

مسکن در زندگی ایرانیان به‌خصوص جوانانی که قصد تشکیل خانواده و زندگی دارند تبدیل به گرهی ناگشودنی شده است. این گزاره یک مساله ناامیدانه نیست، بلکه آمار موجود و ارائه شده از سوی نهادهای نظارتی چون بانک مرکزی این امر را تائید می‌کند. تحلیل‌ها نشان می‌دهد که در شرایط فعلی اقتصادی اگر خانواده‌ای یک سوم از درآمد میانگین فعلی در کشور را برای خرید مسکن پس‌انداز کند بیش از نیم قرن باید در انتظار خانه‌دار شدن بماند. این در حالی است که بیشتر کارشناسان تاکید می‌کنند سیاست‌های غلط عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی در دولت دوازدهم علت اصلی وضعیت فعلی بازار مسکن است. آپارتمانی که تا همین چند سال قبل در تهران میانگین 4.5‌میلیون تومان برای هر مترمربع داشت در دی‌ماه‌99 به بیش از 28‌میلیون و 390‌هزار تومان برای هر مترمربع رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از 98‌درصدی را نشان می‌دهد. در چنین شرایطی و بعد از شکست طرح‌های دولت برای خانه‌دار کردن مردم همچون طرح مسکن اجتماعی که مربوط به تز دکترای عباس آخوندی بود حال طرح جهش مسکن از سوی مجلس شورای اسلامی ارائه شده است. البته این طرح نیز در ابتدا با برخی مخالفت‌های دولت مواجه شد اما پس از ایرادها حالا امید می‌رود که بتواند گوشه‌ای از بازار مسکن را در دست گرفته و سر و سامانی به آن بدهد.

گزارش «صبح‌نو» درباره هشدارهای جدی مسوولان درمانی کشور و شیوه شیوع ویروس جدید را بخوانید

فرصت 72ساعته برای مقابله با کرونای انگلیسی

وزیر بهداشت و درمان و دیگر مسوولان درمانی کشور روز گذشته شدیدترین هشدارها درباره شیوع کرونای انگلیسی در کشور را اعلام ‌کردند. دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا که در قزوین برگزار شد، اعلام کرد: این ویروس بسیار چموش و سرکش است. این ویروس توانست قدرتمندترین‌های اروپا را به زانو درآورد و آهنگ گرفتاری ویروس بلند است‌. ما جمعه صبح جلسه اورژانسی گذاشتیم و اقدامات خوبی در استان قزوین و البرز انجام شد؛ اما عزیزان اگر دیر بجنبیم و درنگ کنیم، هرچه بافته‌ایم پنبه خواهد شد.

«صبح‌نو» چرخه جدایی و حاشیه‌سازی برخی مجریان سیما را بررسی می‌کند

حرمت ‌شکنی غیرحرفه‌ای‌ها

میلاد نجفی / در روزهای اخیر یکی از مجریان تلویزیون که در هفته‌های قبل و به واسطه اظهارات یکی از مهمانان با تعلیق كاری مواجه شده بود، طی اظهارنظری در فضای مجازی نظرات را به سمت خود جلب کرد. این اولین‌بار نیست که تلویزیون از طریق کارمندان خودش وارد حاشیه می‌شود و البته بسته به شهرت آن فرد و اتفاقی که رخ داده ،میزان حاشیه و سروصدای آن کم و زیاد می‌شود؛ اما درمورد اخیر هرچند نه مجری مذکور شهرت و جایگاه خاصی دارد و نه آن رخداد، اتفاق ویژه‌ای بوده، با این ‌حال این روزها به مدد فضای مجازی و گستره استفاده مردم از آن، هر خبر ساده‌ای می‌تواند به میزان قابل‌توجهی پخش شود؛ البته مشهور نبودن آن مجری و ساده بودن اتفاق دلیلی بر آسیب‌شناسی‌نکردن موضوع نیست. رسانه ملی در سال‌های اخیر نشان داده دارای حفره‌های متعددی در چرخه جذب و به‌کارگیری کارمندانش است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت؛ ضمنا برخوردهای نادرست و شیوه‌های نامناسب در تعامل با کارمندان هم مورد دیگری است که باید به آن پرداخته شود.

تبرئه ترامپ، دشمنی و خشونت را در جامعه آمریکا گسترش می دهد

ضربه به بایدن

جواد بخشی / با اینکه کناره‌گیری ترامپ از قدرت با حواشی بسیاری در آمریکا همراه بود اما حتی با رفتن وی از کاخ سفید، چالش‌ها در جامعه آمریکا و نهادهای قدرت پایان نیافته است. حالا ترامپ منزوی‌تر از چهار سال حکمرانی در گوشه‌ای در کانون توجه مردم و نهادهای قدرت در آمریکاست.

محدثی‌خراسانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

موسیقی ارتباطش با شعر را قطع کرده است

زهرا رمضانی / عرصه موسیقی امروز کشور شاهد ظهور و بروز خوانندگان جدیدی است که اگر بگوییم همه آنها یک سبک خاص را دنبال می‌‌کنند، بیراه نگفته‌ایم. به نظر می‌‌رسد تمام خوانندگان امروزی تلاش می‌‌کنند تا با خواندن آهنگ‌‌هایی که مضامین عاشقانه دارند، اقبال نسل جوان را به خود جلب کنند و تعداد خوانندگان تازه کار به حدی زیاد شده است که عموم مخاطبان حتی نام آنها را نیز نمی‌دانند؛ اما دست‌گذاشتن روی مضامین مورد علاقه این قشر باعث شده تا بتوانند راه خود را در موسیقی باز کنند. از طرف دیگر حضور برخی از این خوانندگان در برنامه‌‌‌های تلویزیونی به دیده شدن آنها هم کمک ویژه‌‌ای کرده است؛ اما موضوع مهم درباره عموم آهنگ‌‌هایی که امروزه در حوزه موسیقی کشور به تولید می‌‌رسد، نداشتن محتوا و مضمون درست است. به عبارت دیگر اشعاری که در ساخت آهنگ‌ها استفاده می‌‌شوند، در اکثر مواقع هیچ‌گونه سنخیتی با شعر به معنی درست آن ندارند و حتی سراینده‌‌‌های آنها هم معمولا جزو شاعران بی‌نام محسوب می‌‌شوند.

سخنگوی رزمایش مرکب ایران و روسیه در گفت‌وگو با «صبح نو» از پیام های این رزمایش برای دوستان و دشمنان گفت

نمی توانند ایران را منزوی کنند

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ایران و روسیه از امروز در شمال اقیانوس هند آغاز شد، رزمایشی که علاوه بر یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران، یگان‌های شناور روسیه متشکل از ناوشکن Stoiky، ناو لجستیکی KoLa و یک فروند بالگرد در آن حضور دارند.

شماره‌های پیشین