sobhe-no.ir
1118
یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۹
9
گزارش «صبح‌نو» درباره تاثیرات مختلفی که موجب افزایش قیمت خانه می‌شود را بخوانید

نرخ مسکن دوباره صعودی شد

عارف چراغی / در روزهایی که قیمت‌ها در بازار مسکن روند نزولی به خود گرفته بود، اعلام رشد قیمت در دی از سوی مراکز آماری به نوعی ترمز ریزش قیمت‌ها را کشید و سیر قیمت‌ها را دوباره صعودی کرد. آقای قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک به «صبح‌نو» گفته است: «برخی مسوولان برای فرار از مسوولیت خود، رشد قیمت‌ها را به گردن مشاورین املاک می‌اندازند.»

«صبح‌نو» بازگشایی مدارس در ترم جدید تحصیلی را بررسی می‌کند

دو راهی سواد و سلامت

صبح نو

«صبح‌نو» بازگشایی مدارس در ترم جدید تحصیلی را بررسی می‌کند

دو راهی سواد و سلامت

تعلیم و تربیت، امر تعطیل برداری نیست و در ایام شیوع ویروس کرونا، آموزش‌و‌پرورش با روش‌های مختلفی مثل استفاده از بستر فضای مجازی و ارائه محتواهای آموزشی تلاش داشته هم به سلامتی دانش‌آموزان و دبیران توجه کند و هم به پیشرفت‌های تحصیلی؛ اما به نظر شما تا چه اندازه موفق بوده است؟
اخیرا  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، دستورالعمل بازگشایی مدارس را در ایالات متحده منتشر کرده تا برخی دانش‌آموزانی که قرار است بعد از یک سال به مدرسه روند، تعیین تکلیف شوند. بنابر آنچه خبرگزاری لایو ساینس مطرح کرده؛ هدف از انتشار دستورالعمل یادشده کاهش احتمال ابتلای افراد به ویروس کرونا در مدارس است. از جمله اجزای مهم این دستورالعمل می‌توان به ضرورت ماسک زدن، تداوم فاصله‌گذاری اجتماعی، اهمیت شستن دست، ارتقای سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده در مدارس و تداوم کنترل افراد مبتلا و قرنطینه کردن اشخاصی که آزمایش آن‌ها مثبت شده، اشاره کرد. صدور این دستورالعمل به معنای ضرورت بازگشایی مدارس نیست و تنها دستورالعملی برای حفظ ایمنی مدارس توصیف شده است. در بخشی از متن یادشده تست دادن منظم معلمان و کارکنان مدارس مورد تاکید قرار گرفته و حتی آنان از گروه‌های مورد اولویت برای دریافت واکسن توصیف شده‌اند.
در متن مذکور همچنین از تمامی دانش‌آموزان  خواسته شده تا فاصله فیزیکی سه متری از یکدیگر را رعایت کنند و اگر چنین کاری ممکن نیست، مدارس باید کاری کنند که گروه‌های مختلف دانش‌آموزان از یکدیگر حتما  سه متر فاصله داشته باشند. بر‌اساس بررسی‌های انجام شده، کمتر از پنج درصد از شهرستان‌های مختلف در آمریکا در شرایط آلودگی اندک به ویروس کرونا به سر می‌برند و اکثر آن‌ها به میزان زیاد یا بسیار زیاد آلوده به ویروس کرونا هستند و لذا ۹۵‌درصد مناطق مختلف آمریکا برای بازگشایی مدارس آمادگی ندارند.

نسخه وطنی آموزش
در کشور ما ایران هم از ماه گذشته زمزمه‌هایی درباره بازگشایی مدارس آغاز شد. پیش از این آقای محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌و‌پرورش درباره نحوه بازگشایی مدارس گفته بود در ستاد ملی کرونا سه تصمیم مهم درباره آموزش‌و‌پرورش گرفته شده است؛ در تصمیم اول بنا شد کادر اداری و اجرایی در تمام مدارس کشور به جز مناطق قرمز از ابتدای بهمن‌ماه در مدرسه حضور داشته باشند چرا‌که حلقه ارتباط و اتصال ساختار آموزشی کشور با معلمان و دانش‌آموزان هستند بنابراین برای کنترل اوضاع باید در مدرسه باشند.
او درباره تصمیم دوم گفت:‌ تصمیم دوم این است که در پایه‌های اول و دوم ابتدایی که امکان آموزش از طریق فضای مجازی به نحو مناسب مهیا نیست و به آموزش حضوری دانش‌آموزان نیاز است در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه‌های اول و دوم باز هستند؛ در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های درس بیش از 10‌نفر است دانش‌آموزان با مدیریت شورای مدرسه در روزهای هفته توزیع می‌شوند تا همه از آموزش حضوری بهره‌مند شوند. وزیر آموزش‌و‌پرورش درباره تصمیم سوم بیان کرد: مقرر شد در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان کمتر از 50‌نفر است در تمام مقاطع تحصیلی و تمام پایه‌ها کلاس‌های درس حضوری باشد با توجه به اینکه تعداد دانش‌آموزان کم است، امکان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وجود دارد.»
با این وجود، این تصمیمات در حد یک اظهار رسانه‌ای باقی ماند و با فراز و نشیب شیوع کرونا به این موضوع پرداخته شد. حالا درحالی که مسوولان وزارت آموزش‌و‌پرورش از شبکه شاد به‌عنوان دستیار همیشگی آموزش سخن می‌گویند؛ خبر رسیده 10‌هزار و 555‌نفر در استان آذربایجان‌غربی به علل مختلف از تحصیل بازمانده‌اند که از این تعداد  تنها 4هزار و 371نفر به فرآیند آموزش بازگردانده شده‌اند. آموزش مجازی اگر چه می‌تواند فرصتی برای برقراری عدالت آموزشی باشد اما در شرایط فعلی به‌دلیل فراهم نبودن ابزار مورد نیاز و زیرساخت‌های لازم، به شاخصی برای عمیق‌تر شدن شکاف آموزشی و لطمه بیشتر به پیکر نحیف عدالت آموزشی شده است و  هم‌اکنون بخشی از دانش‌آموزان به‌دلیل دسترسی نداشتن به آموزش مجازی از چرخه تحصیل باز‌مانده‌اند. گرانی تبلت و گوشی هوشمند و ناتوانی مالی خانواده‌ها برای خرید آن باعث افزایش آمار 3.5میلیونی دانش‌آموزان بازمانده از پیام‌رسان آموزشی شاد به پنج‌میلیون دانش‌آموز شده و اطلاعاتی از دسترسی این دانش‌آموزان به تلویزیون وجود ندارد.
طبق گفته‌های محمدرضا سیفی، مدیر کل دفتر عشایر و توسعه عدالت آموزشی در سال تحصیلی جاری 210‌هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در دوره ابتدایی داریم. البته طبق برخی آمار دیگر حدود 200‌هزار دانش‌آموز دوره متوسطه در سال تحصیلی جاری از تحصیل بازمانده‌اند که این موضوع تاکنون هیچ واکنش و حساسیتی را از سوی معاونت آموزش متوسطه برای پاسخگویی درباره دلایل این موضوع به همراه نداشته است. پیش از این نیز علی‌اصغر فانی، عضو شورای‌عالی آموزش‌و‌پرورش نسبت به بسته بودن مدارس هشدار داده و گفته بود: تعداد زیادی دانش‌آموز به‌دلیل نداشتن امکانات برای استفاده از آموزش مجازی از کلاس درس محروم شده و ترک تحصیل می‌کنند؛ با این شرایط رشد بیسوادی در کشور افزایش پیدا می‌کند حال باید دید این زنگ خطر تا چه اندازه مسوولان را به تلاش برای بهتر کردن شرایط تحصیل دانش‌آموزان وا می‌دارد.

captcha
شماره‌های پیشین