sobhe-no.ir
1118
یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۹
9
گزارش «صبح‌نو» درباره تاثیرات مختلفی که موجب افزایش قیمت خانه می‌شود را بخوانید

نرخ مسکن دوباره صعودی شد

عارف چراغی / در روزهایی که قیمت‌ها در بازار مسکن روند نزولی به خود گرفته بود، اعلام رشد قیمت در دی از سوی مراکز آماری به نوعی ترمز ریزش قیمت‌ها را کشید و سیر قیمت‌ها را دوباره صعودی کرد. آقای قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک به «صبح‌نو» گفته است: «برخی مسوولان برای فرار از مسوولیت خود، رشد قیمت‌ها را به گردن مشاورین املاک می‌اندازند.»

«صبح‌نو» بازگشایی مدارس در ترم جدید تحصیلی را بررسی می‌کند

دو راهی سواد و سلامت

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره تاثیرات مختلفی که موجب افزایش قیمت خانه می‌شود را بخوانید

نرخ مسکن دوباره صعودی شد

عارف چراغی / در روزهایی که قیمت‌ها در بازار مسکن روند نزولی به خود گرفته بود، اعلام رشد قیمت در دی از سوی مراکز آماری به نوعی ترمز ریزش قیمت‌ها را کشید و سیر قیمت‌ها را دوباره صعودی کرد. آقای قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک به «صبح‌نو» گفته است: «برخی مسوولان برای فرار از مسوولیت خود، رشد قیمت‌ها را به گردن مشاورین املاک می‌اندازند.»

بانک مرکزی در ماه‌های قبل گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر می‌کرد و در ماه گذشته از کاهش قیمت مسکن خبر داده و خبر آن را در صفحه اول سایت خود هم منتشر کرده بود، اما اکنون نسبت به آمارهای جدیدی که از رشد دوباره قیمت مسکن در دی‌ ماه خبر می‌دهد، سکوت کرده و حتی خبر انتشار گزارش تحولات بازار مسکن ا‌ین‌ماه را نیز در سایت خود منتشر نکرده است. این سیاست رسانه‌ای دوگانه بانک مرکزی در دوره ریاست آقای عبدالناصر همتی در حالی است که از زمان شروع به کار وی در مرداد سال ۱۳۹۷ تاکنون قیمت مسکن ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته و از 4/7میلیون تومان به 4/27 میلیون تومان رسیده است. کارشناسان معتقدند که سیاست‌های پولی یکی از عوامل اصلی رشد قیمت مسکن محسوب می‌شود. بنا بر گزارش‌های میدانی منتشرشده از کل تقاضای بخش مسکن در حال حاضر فقط ۳۰درصد مربوط به خریداران واقعی است و ۷۰درصد بقیه معاملات را دلالان بخش مسکن انجام می‌دهند. این درحالی است که کاهش سهم واقعی خریداران به خاطر از‌دست‌رفتن قدرت اقتصادی‌شان است چراکه جمعیت زیادی از کشور نیازمند خرید خانه هستند.  روز گذشته آقای محمود محمودزاده، معاون مسکن وزارت راه در خصوص افزایش قیمت مسکن که توسط بانک مرکزی و مرکز آمار ارائه شده است و برنامه‌ریزی وزارت راه و شهر‌‌سازی برای کنترل قیمت مسکن و ساماندهی بازار و ثبات قیمت بازار خرید و فروش مسکن، گفته است: «برای کنترل افزایش بازار خرید و فروش مسکن به دو حالت می‌توان برخورد کرد؛ اول آنکه به موازات آن افزایش تولید و ساماندهی بازار پیگیری شود و دوم آنکه توسط دولت قیمت‌گذاری انجام شود که این موضوع امکانش از نظر قوانین و ساختار اجرایی امکان‌پذیر نیست؛ اما درخصوص افزایش تولید و ساماندهی بازار مسکن کارهای مهمی انجام شده و در حال انجام است.» این درحالی است که برنامه دیرهنگام دولت تدبیر و امید برای مسکن ملی تمام تعهدات را بر دوش دولت آتی خواهد انداخت. کارشناسان بارها گفته‌اند که زمان تحویل مسکن‌ملی خیلی بیشتر از چهار سالی خواهد بود که در قرارداد خریداران ذکر می‌کنند؛ البته دولت هم چاره‌ای در چنین پروژه‌هایی ندارد، وقتی مقدمات بخش ساختمان و شهر‌‌سازی را تسهیل نکرده است. با توجه به شرایط‌ و بوروکراسی تنبل فقط یک سال طول می‌کشد تا یک مجوز از شهرداری گرفته شود.
 
90درصد گرانی در یک‌سال
اما تغییرات قیمت مسکن نسبت به دی پارسال از این حکایت دارد که نرخ تورم نقطه‌ای به4/90درصد رسیده است؛ بنابراین متقاضیان برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران باید بیش از ۹۰ درصد نسبت به پارسال پر داخت کنند. تورم نقطه‌ای در دی نسبت به آذر که ۸۳ درصد گزارش شده بود،4/7 درصد افزایش دارد؛ در این حالت هزینه خرید مسکن در فاصله بین آذر تا دی 4/7 درصد رشد دارد. از سال ۹۶ تاکنون بالاترین حد تورم نقطه به نقطه حدود ۱۱۴ درصد در آبان امسال بوده که به ۸۳ درصد در آذر کاهش پیدا می‌‌کند ولی از دی ماه مجددا روند صعود پیدا کرده است؛ اما وضعیت تورم سالانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان می‌ دهد، 8/71 درصد اعلام شده که 3درصد در مقایسه با نرخ 2/68 درصدی در آذر افزایش دارد. 
آقای مصطفی قلی
‌خســـــــــــروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» گفت: «خرداد سال‌جاری بود که مرکز آمار اعلام کرد نرخ مسكن 48 درصد بالا رفته، درحالی که آن روزها فقط 8 تا 12 درصد نرخ مسکن افزایش داشت و این باعث آشفتگی بازار شد.» وی ادامه داد: «برخی مسوولان برای فرار از مسوولیت خود می‌گویند که مشاورین املاک باعث گرانی مسکن در کشورند. این در حالی است که همه می‌دانند بالا رفتن نرخ مسکن به ضرر املاکی‌هاست چون توان خرید مردم کم می‌شود؛ با این حال ما با مشاوران املاک جلسه‌ای گذاشتیم و این موضوع را بررسی کردیم.» 
قلی‌خسروی افزود: «اخیرا نیز ما اعلام کردیم که نرخ مسکن با افت 15 درصدی مواجه شده است؛ اما کمی بعد مرکز آمار اعلام کرد که نرخ مسکن 9درصد افزایش داشته است. کسی از بانک مرکزی و مرکزآمار نمی‌پرسد که این آمارها را بر چه مبنایی منتشر می‌کنید! اگر ما توان داشته باشیم، از این دو دستگاه می‌خواهیم که هرگز چنین آمارهایی را منتشر نکنند.» یکی دیگر از عواملی که باعث رشد قیمت‌ها می‌شود، اپلیکیشن‌های موبایلی هستند که قیمت را درج می‌کنند. این موارد بازار را متشنج می‌کنند اما کسی گوشش به توصیه‌های ما بدهکار نیست.» علاوه بر نظرات قلی‌خسروی، به نظر می‌رسد افزایش قیمت سیمان كه طی هفته‌های اخیر اتفاق افتاده هم بهانه دیگری برای رشد قیمت مسکن شده است. در شرایط واقعی سیمان تاثیر چندانی بر قیمت تمام‌شده مسکن ندارد اما برخی‌ها از رشد قیمت سیمان یا فولاد به عنوان اهرم روانی برای افزایش نرخ فروش مسکن استفاده می‌کنند.
تمام موارد یادشده را هم که در کنار یکدیگر در نظر بگیرید، اینطور مشاهده می‌شود که گویا ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا مردم نتوانند برای زندگی خود صاحب سرپناه شوند. 

captcha
شماره‌های پیشین