sobhe-no.ir
1118
یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۹
2
خبر

سرلشکر سلامی: هیچ صحنه‌ای برای سپاه بن‌بست ندارد

در هفته جاری تعیین تکلیف می‌شود

عزم مجلس یازدهم برای تصویب طرح شفافیت

طرح شفافیت آراء یکی از شعارها و وعده انتخاباتی مجلس یازدهم بود که پس از بررسی و تصویب چند طرح اقتصادی که با توجه به شرایط کشور لازم و ضروری بود در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. هرچند که کلیات این طرح با ۱۵۳رأی موافق، ۶۳رأی مخالف و ۱۲رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴نماینده به تصویب نرسید اما رأی 65درصدی نمایندگان به این طرح بیانگر آن بود که کلیات مجلس موافق شفافیت است.

فرهنگی: وزارت خارجه نتوانست هماهنگی‌ لازم برای تحویل پیام رهبر انقلاب را انجام دهد

چرا سفر قالیباف به مسکو، اصلاح‌طلبان را عصبانی کرد؟

صبح نو

فرهنگی: وزارت خارجه نتوانست هماهنگی‌ لازم برای تحویل پیام رهبر انقلاب را انجام دهد

چرا سفر قالیباف به مسکو، اصلاح‌طلبان را عصبانی کرد؟

محمدحسین فرهنگی،   سخنگوی هیأت ‌رییسه  مجلس شورای اسلامی روز گذشته (شنبه، 25 بهمن) در نشستی خبری اظهار كرد: شبهات و ابهاماتی درباره سفر رییس مجلس به روسیه مطرح بود که برای اطلاع همگان اعلام می‌کنم دعوت به این سفر از همان روزهای آغازین مجلس یازدهم صورت گرفته و زمان‌بندی آن هم در همین زمانی بود که سفر انجام شد.
وی افزود: برنامه این سفر هم همان برنامه‌هایی بود که از قبل برنامه‌ریزی کرده بودیم و موضوعات آن هم از روزهای قبل از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود. 
فرهنگی گفت: آنچه جدید بود، رساندن نامه مقام معظم رهبری بود؛ این نامه در شرایط خاصی ارسال شد چراکه ما در موضوع برجام در وضعیت خاصی هستیم و بر همین اساس ما با شرق هم مسائلی را در پیش داریم؛ ضمن اینکه موضوعاتی هم مربوط به مسائل ملی ماست. 
وی گفت: تأخیر این سفر را صلاح ندانستند؛ لذا براساس همان پروتکل دیپلماتیکی که پیش‌بینی شده بود، این سفر انجام شد، منتها چون وزارت خارجه نتوانست هماهنگی‌های لازم را به عمل آورد، نامه به رییس مجلس دومای روسیه تحویل داده شد که با هماهنگی قبلی این کار صورت گرفت. 
فرهنگی گفت: این کار اتفاق جدیدی نبوده و حاشیه‌هایی که در فضای مجازی و رسانه‌های مکتوب مطرح ‌کردند، ناصحیح بود.
وی با بیان اینکه سفر رییس مجلس به روسیه دستاوردهای خوبی داشت، گفت: مقرر شد بخشی از برنامه پس از پایان سفر در ایران نیز ادامه یابد و ملاقات‌هایی در این راستا انجام گیرد.
فرهنگی تصریح کرد: رییس مجلس در این سفر 9 نشست داشت که بخش عمده آن با طرف روسی بود و نشست‌هایی نیز با سرمایه‌گذاران ایرانی و سرمایه‌گذاران روسی که امکان فعالیت در ایران را دارند، برگزار شد.
نماینده تبریز در مجلس گفت: سفر به روسیه رویکرد درستی است چراکه ما باید در کنار هر نگاهی که به غرب داریم، به شرق نیز توجه کرده و اشتباهات اقتصادی و دیپلماتیک گذشته را تکرار نکنیم.
سخنگوی هیأت‌رییسه مجلس افزود: در برجام یکباره قرارهایی که با شرق داشتیم، کمرنگ شد و این امر موجب دلخوری آنها شد و این دلخوری از نظر اقتصادی برای ایران آثاری داشت که باید از تکرار آن جلوگیری کرد.
وی گفت: از رسانه‌ها می‌خواهم خارج از واقعیت اظهار‌نظر نکنند زیرا این سفر بر اساس برنامه و پیش‌بینی‌های انجام‌گرفته، صورت گرفت.
گفتنی است با وجود آنکه شخص قالیباف و پیش و بیش از او، کارشناسان و تحلیلگران، سفر به روسیه را راهبردی و به نفع کلان کشور ارزیابی کرده‌اند، اصلاح‌طلبان به عنوان نیروهای حامی دولت اعتدال، سعی داشته‌اند تا با بزرگنمایی لغو دیدار با رییس‌جمهوری روسیه، این سفر را یک شکست بزرگ برای ایران جلوه بدهند؛ دلیل این بزرگنمایی آن بود که اصلاح‌طلبان از مدت‌ها پیش، از ماجرای انتقال پیام مهم رهبر انقلاب توسط قالیباف به دولت روسیه، احساس نگرانی کرده بودند چون اولا این رویداد را نشان‌‌‌دهنده جایگاه مهم رییس مجلس در تغییرات آینده کشور ارزیابی می‌‌کردند و ثانیا، پروژه نرمالیزاسیون خود در ارتباط با دول‌صنعتی غرب را رو به یغما و زوال می‌دیدند؛ چنانکه حسین شریعتمداری، مدیرمسوول روزنامه کیهان در یادداشتی نوشت: برخی مدعیان اصلاحات که عقربه قطب‌نمای آنها روی آمریکا قفل شده است و از سفر قالیباف به روسیه با این تلقی که این سفر می‌تواند مقدمه‌ای برای خنثی‌‌کردن تحریم‌ها باشد به وحشت افتاده‌اند.
شریعتمداری با تاکید براینکه اگر پیام رهبر معظم انقلاب مانند تمامی پیام‌های دیگر ایشان از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار نبود، به یقین و قطعا  برای رییس‌جمهور روسیه ارسال نمی‌شد، اظهار كرد: اگر دکتر قالیباف شخصیتی برجسته و عمیقا  مورد اعتماد رهبر معظم انقلاب و نظام نبود، بی‌تردید به‌عنوان حامل پیام حضرت آقا، آن هم پیام سرگشاده، انتخاب نمی‌شد.

captcha
شماره‌های پیشین