sobhe-no.ir
1118
یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۹
15
در نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب عنوان شد

رویش«نگاه نو»

دبیران علمی «جشنواره شعر و داستان انقلاب» با بیان اینکه کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره در مقایسه با دوره‌های قبل قابل توجه بوده است، نوگرایی در حیطه شعر و داستان را از مولفه‌های مهم این برتری عنوان کرده و آینده این حوزه را امیدوار‌کننده دانستند.

اخبار کوتاه

صبح نو

در نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب عنوان شد

رویش«نگاه نو»

دبیران علمی «جشنواره شعر و داستان انقلاب» با بیان اینکه کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره در مقایسه با دوره‌های قبل قابل توجه بوده است، نوگرایی در حیطه شعر و داستان را از مولفه‌های مهم این برتری عنوان کرده و آینده این حوزه را امیدوار‌کننده دانستند.

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، ساعت 10صبح شنبه بیست‌و‌پنجم بهمن‌ماه، نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب در سالن مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. در این نشست که با حضور خبرنگاران رسانه‌های کشور برگزار شد؛ علی محمد مؤدب، دبیر علمی بخش شعر؛ حسینعلی جعفری، دبیر علمی بخش داستان و عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری شرکت داشته و ضمن توضیح مراحل برگزاری جشنواره‌، به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. 

ارائه آرمان‌های انقلاب با زبان هنر
عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در شروع برنامه با بیان اینکه این جشنواره میراثی ماندگار از مرحوم 
«امیر حسین فردی» است، در توضیح اهداف این جشنواره گفت: انقلاب اسلامی به این دلیل که انقلابی فرهنگی بود، مرام‌نامه و نقشه راهش که در شعارها مطرح می‌شد، همگی به زبان هنر سروده می‌شدند و این مرام‌نامه در آن‌ها بیان می‌شد.
وی با بیان اینکه وظیفه این جشنواره ، عمل به این نقشه راه است‌، در توضیح این وظایف گفت : نخستین وظیفه، پاسداری ازانقلاب اسلامی در مواجهه با تهاجم فرهنگی 
جهان سلطه و جهان غرب است که این پاسداری از طریق آفرینش آثارماندگارادبی ممکن می‌شود.
وی در ادامه افزود: دومین وظیفه، عمل به آرمان‌ها و ایستادن در مقابل کجروی‌ها و بیان کاستی‌هاست که به صورت «هنراعتراضی» بیان می‌شود و سومین وظیفه هم، ارائه آرمان‌های انقلاب به جهانیان با زبان هنر است چرا‌که هنرمندان می‌توانند ترجمان آرمان‌های انقلاب برای جهانیان باشند.

داستان شکل‌گیری انقلاب در شهرستان‌ها
در ادامه این نشست خبری حسینعلی جعفری، دبیر بخش داستان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب، با بیان اینکه ارزش‌ها برای آنکه تبیین شده و ماندگار شوند، باید در قالب هنر ارائه شوند، گفت: در این میان، داستان سهم بزرگی دارد، تا جایی که حتی یک سوم معجزه اشرف انبیاء به زبان داستان و«قصص قرآنی» است.
وی با ارائه آمار درباره آثار شرکت‌کننده در این دوره جشنواره گفت: در بخش داستانی، 283‌اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده بود که در این میان ، داستان کوتاه بزرگسال، بیشترین سهم را با 179اثر داراست، داستان کوتاه کودک و نوجوان با50‌اثر، رمان بزرگسال با 38‌اثر و رمان کودک‌و‌نوجوان با 16‌اثر در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.
وی افزود: در این دوره، در مجموع 194‌نفر برای شرکت در جشنواره، داستان کوتاه و رمان ارسال کرده بودند که از این میان 15‌اثر به بخش نهایی راه پیدا کردند که داوری در دو مرحله انجام شد که در مرحله اول، آثار بازخوانی شده و در مرحله بعد آثاری که به مرحله نهایی رسیده بودند توسط داوران نهایی که از میان اهل فن برگزیده شده بودند، بررسی شده و در نهایت آثار برتر انتخاب شدند.
  
 نوگرایی در شعر انقلاب
علی‌محمد مؤدب، دبیرهنری بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب نیز با بیان اینکه داوران این جشنواره از میان اساتید و شاعران برجسته کشور انتخاب شده‌اند، گفت: یکی از اتفاقات مبارک در حوزه ادبی، جشنواره شعر و داستان انقلاب است که به‌طور خاص به«انقلاب اسلامی ایران» می‌پردازد ، انقلابی که گاهی در نسبت با فرزندان خودش هم مظلوم مانده است. وی در توضیح این جمله گفت: «دفاع مقدس» حوزه مفهومی است که فرزند انقلاب اسلامی است ولی توجه بیشتری را به خودش جلب کرد که البته به این توجه نیاز بود اما از این طرف شعر و داستان انقلاب اسلامی نیز باید مورد توجه قرار می‌گرفت تا به یادمان بیاورد که حرف‌های ناگفته بسیاری وجود دارد و لحظاتی در انقلاب وجود دارد که هر‌کدام می‌تواند دستمایه خلق آثار ادبی بزرگ باشد.
وی در توضیح تعداد آثار رسیده به بخش شعر جشنواره نیز گفت: در این دوره از جشنواره در بخش شعر، 356‌اثر به دستمان رسید که شامل300‌تک اثردر دو حوزه «شعرنو» و«سنتی» است و البته مجموعه کتاب‌های شرکت داده شده هم به تعداد خوبی رسیده است که شامل22‌مجموعه شعر با گرایش‌های نو، 34‌مجموعه شعر سنتی ،7مجموعه شعر کودک، در کنار14‌مجموعه شعر نوجوان است.

کیفیت چشمگیر آثار دوازدهم
در ادامه این نشست خبری حسینعلی جعفری، دبیربخش داستان با بیان اینکه آثار شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره از کیفیت بالایی برخوردار بودند، گفت : آثار رسیده به بخش داستان جشنواره امسال، نسبت به سال‌های گذشته، کیفیت خیلی خوبی داشتند و در میان آن‌ها آثارخاص، نو و بدیع زیادی بودند که امیدواریم در دوره‌های بعدی رشد بیشتری داشته باشند.
وی افزود: در مقایسه آثار امسال و سال‌های گذشته، باید بگویم که علاوه بر کیفیت قابل قبول آثار در جشنواره امسال، آثار زیادی به شکل‌گیری انقلاب در شهرستان‌ها اختصاص داشت و این در حالی است که در بیشتر فیلم‌ها وداستان ها، منحصرا  به شکل‌گیری انقلاب در تهران پرداخته شده و کمتر به شکل‌گیری انقلاب در شهرستان‌ها پرداخته شده است، خوشبختانه در این دوره، نویسندگان شهرستانی زیادی چگونگی شکل‌گیری انقلاب در شهرستان‌شان را در قالب داستان ارائه داده بودند که این آثار می‌توانند زوایای مختلف تاریخ انقلاب را تبیین کنند.
علی‌محمد مؤدب نیز درباره کیفیت آثار این دوره از جشنواره گفت:آثاری که امسال به دست‌مان رسید، بسیار امید‌بخش است،همین که جوان‌ها به این موضوعات می‌پردازند مایه مسرت است و اتفاق خیلی خوب اینکه، درجشنواره امسال، 
قالب‌های نو هم سهم قابل توجهی دارند که نشان می‌دهند شاعران جوان انقلاب به شعرهای نیمایی و شعر سپید هم توجه می‌کنند و حتی در آثار برتر امسال،  قالب‌های نو را داریم که نشان می‌دهد در کنار شاعران پیشکسوت با قالب سنتی‌، شاعران جوانی که در روایت انقلاب اسلامی  نگاه نوگرا دارند، روند رو به رشدی داشته‌اند که  آثارشان نگاه داوران را جلب کرده است .
وی افزود: راه نجات ما نوگرایی است و زیباشناسی نو و بیان نو که در خدمت مفاهیم انقلاب اسلامی به کار برود و در روایت انقلاب نقش داشته باشد، به این ترتیب ما می‌توانیم حرف انقلاب را مدام تازه کنیم و من از این جهت خوشحالم که نگاه نوگرا در آثار زیاد می‌شود.

تقدیر از پیشکسوتان در اختتامیه
در ادامه این نشست عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری درباره برنامه روزهای آینده جشنواره گفت: یکشنبه 26‌بهمن‌ماه، بعد از نماز مغرب و عشاء‌، شب شعر انقلاب را با حضور پیشکسوتان و برگزیدگان جشنواره شعر برگزار می‌کنیم ، علاوه بر این، تالار زنده‌یاد طاهره صفار‌زاده حوزه هنری نیز افتتاح می‌شود که در روز دوشنبه کارگاه‌های شعر و داستان در این تالار 
برگزار می‌شود.
وی افزود: در آیین پایانی برنامه، ازدو نفر از شاعران و نویسندگان تراز انقلاب اسلامی آقایان محمدرضا بایرامی و محمدرضا سهرابی‌نژاد که در عرصه داستان و شعر انقلاب قلم زده‌اند، تجلیل خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین